موزه آثار و اسناد شهید شهید آیت الله مدرس (ره)

موزه ها گنجینه گوهر های معنوی و هنری بشرند و تلاش می کنند انتقال دهنده میراث معنوی ، اخلاقی ، علمی و فنی و زیبا شناسی در میان بیشترین افراد با هداف گسترش شناخت انسان از زندگی و میراث گذشته باشند .
موزه ها عرصه پهناور اندیشه هزهران عالم ، دانشمند ، مخترع ، هنرمند ، فیلسوف و … می باشند که پس از گذشت سالها هنوز زنده اند ، سخن می گویند ، تعلیم می دهند صورتگری می کنند و به حیات معنا و مفهوم می بخشند و سادتمند انسانی است که قبل از مرگ تا آنجا که می تواند از این میراث با ارزش تمدن بشری خوشه چینی کند و آن را به فرزندان خود منتقل سازد ، چنین انسانی تا واپسین دم حیات مدیون و شاکر این میراث زوال ناپذیر خواهد بود ، چون می داند که این گنجینه های نا تمام پرورانده ما انسانها و حیات جاوید ماست .
و آقای شهید که همچون نهضتی فرهنگی ، سیاسی ، اجتماعی ، ظلم ستیزی و ضد استعماری می باشد این معلم آزادی و آزادگی ، عالمی است عاشق که با دیدن آثار و اسنادش فرصت و مجالی در خور برای بازیابی ارزشها و اصالتهای لگد مال شده در گذرگاه چکمه زندگی شهید آیت ا… مدرس (ره) که با درس عبرتهای فراوان آمیخته است و این درس عبرتها به همراه زیبایی هایی که در اخلاق و سلوک آن بزرگمرد دیانت و سیاست نهفته است ذخیره ارزشمندی است برای نسل امروز و فردای ما .
از این رو مجتمع فرهنگی شهید آیت ا… مدرس (ره) معرفی و نکو داشت و زنده نگه داشتن یاد و خدمات اجتماعی ، فرهنگی و سیاسی این عالم مجاهد را در قالب رسالت موزه داری بر عهده گرفته است زیرا موزه ها عهده دار اشاعه فرهنگ جوامع می باشند .
موزه آثار و اسناد شهید آیت ا… مدرس (ره) که اختصاصاً به معرفی این شهید بزگوار پرداخته است در سال ۱۳۸۱ با همت امور فرهنگی مجتمع شهید آیت ا… مدرس (ره) و با مساعدت آستان قدس رضوی با گرد آوری اسناد و تصاویر و بعضی از وسایل شخصی ایشان تجهیز شد و در تاریخ دهم آذر۱۳۸۳ همزمان باشصت و هفتمین سالگرد شهادت آیت ا… مدرس (ره) و روز مجلس توسط جناب آقای دکتر حداد عادل ریاست محترم مجلس شورای اسلامی رسماً گشایش یافت و مورد بهره برداری عموم قرار گرفت .
این موزه مجموعه ای است شامل اسناد و دست نوشته ها و وسایل شخصی از جمله قرآن ، عصا ، دو عدد پیراهن ، چراغ ، قلم ، سجاده و پارچ سفالی و … شهید آیت ا… مدرس (ره) . بخشی از فضای موزه به وسایل اهدایی و بعضی از اشیاء و وسایلی که از لحاظ زمانی و مکانی هم دوره با شهید مدرس بوده و بیانگر اوضاع اجتماعی فرهنگی و اقتصادی آن ایام می باشند اختصاص دارد .

نظرتان را بنویسید

عضویت ایمیلی

خبرنامه پایگاه اطلاع رسانی کاشمر این امکان را برای شما فراهم میکند تا به وسیله ثبت آدرس ایمیل خود در کادر زیر از آخرین مطالبی که در سایت منتشر میشود، مطلع شوید!