نهمین جشنواره علوم قرآنی در کاشمر برگزار می‌شود

جواد روشندل در جلسه شورای سیاستگذاری و برنامه ریزی نهمین جشنواره علوم قرآنی و نمایشگاه قرآن کریم که در محل سالن اجتماعات فرمانداری تشکیل شد؛ توسعه و ترویج فرهنگ قرآنی در بین عموم مردم، تبلیغ، گسترش و تعمیق فرهنگ اسلامی و تأکید بر آرمان‌ها و ارزش‌های معنوی با محوریت فرهنگ قرآنی، ایجاد زمینه مناسب برای ایجاد جذب و حضور جوانان با تأکید بر تدبر و تعمق بر آیات الهی، شناسایی، جذب و معرفی تشکلات و خادمان قرآنی استان، توسعه و ترویج معنویت در جامعه از طریق فعالیت‌های قرآنی، ایجاد انگیزه در جامعه به خصوص قشر دانشگاهی، حوزوی و فرهنگی برای پژوهش و تعمق در مفاهیم قرآنی را از مهمترین اهداف برپایی این جشنواره دانست.

وی با بیان این که انجام امور اجرایی و دبیرخانه جشنواره به موسسه پردیس قرآن کریم شهرستان واگذار شده گفت: جشنواره علوم قرآنی در مرحله اول به صورت شهرستانی برگزار می‌شود و منتخبین این جشنواره به به مرحله استانی را پیدا خواهند کرد.

وی همچنین در خصوص هیأت داوران افزود: داوران مرحله شهرستانی توسط ستاد شهرستان به ستاد استان اعلام و باید مورد تآیید این ستاد قرار گیرند.

وی در ادامه با اشاره به این که در نهمین جشنواره علوم قرآنی در بخش هنرهای قرآنی شامل فیلم‌نامه‌نویسی و نمایشنامه‌نویسی فیلم‌های کوتاه داستانی، فیلم کوتاه مستند ، پویا نمایی و نماهنگ و گرافیک و کاریکاتور، تذهیب‌های قرآنی و نقاشی برگزار می‌شود گفت: در بخش فیلم نامه‌نویسی با موضوعات داستان‌های قرآنی از جمله زندگی و سیره پیامبران الهی از دیدگاه قرآن با تأکید بر سیره پیامبر اکرم(ص)‌، زندگی دیگر شخصیت‌های قرآن و تمثیل‌های قرآنی و در بخش نمایش‌نامه نویسی با موضوع معارف قرآنی در حوزه فردی و اجتماعی با تأکید بر موضوعات همت مضاعف و کار مضاعف، قانون گرایی، انضباط اجتماعی، وجدان کاری، خود باوری، ابتکار و خلاقیت و …برگزار می‌شود .

رئیس ستاد اجرایی نهمین جشنواره علوم و هنرهای قرآنی کاشمر افزود: در بخش هنرهای قرآنی نغمات قرآنی شامل دعاخوانی اعم از دعای سحر (در ماه مبارک رمضان )، ادعیه منتخب صحیفه سجادیه، دعای سمات و بخش آزاد از متون مناسب دینی غیر تقلیدی و ابتهال شامل مناجاتهای منتخب از قرآن و ادعیه مأثوره ( صحیفه سجادیه ) و بخش آزاد از متون مناسب دینی غیر تقلیدی است. روشندل گفت: در بخش علوم قرآنی نیز ارئه مقاله با موضوع اصول و مبانی تفسیری حضرت رضا و بررسی دیدگاه امام رضا درباره شأن نزول آیات مد نظر است.

وی در پایان گفت: در سال جاری برای اولین بار جشنواره‌های قرآنی به صورت ملی و بین المللی در سراسر کشور برگزار خواهد شد به همین جهت پس از برگزار مرحله شهرستانی کلیه آثار منتخب و غیر منتخب جهت نمایش و گزینش به استان ارسال می‌شوند .

گفتنی است؛ در پایان جشنواره از خادمان قرآن کریم تجلیل خواهد شد .

نظرتان را بنویسید

عضویت ایمیلی

خبرنامه پایگاه اطلاع رسانی کاشمر این امکان را برای شما فراهم میکند تا به وسیله ثبت آدرس ایمیل خود در کادر زیر از آخرین مطالبی که در سایت منتشر میشود، مطلع شوید!