مسئول میراث فرهنگی کاشمر: تأسیس پ‍ژوهشکده باستان‌شناسی در کاشمر ضروری است

محمد ‌نظام‌آبادی اظهار داشت: قاچاقچیان اموال فرهنگی و مخربان آثار تاریخی از فضای آرام موجود در روستاها و نقاط دور افتاده سوءاستفاده می‌کنند.
مسئول میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری کاشمر گفت: قاچاقچیان اموال فرهنگی با توجه به فضای آرام موجود در روستاها به خرید و فروش اشیای عتیقه و همچنین حفاری غیرمجاز و تخریب تپه‌ها و محوطه‌های تاریخی می‌پردازند.
وی تصریح کرد: اعضای انجمن‌های میراث فرهنگی در روستاها باید حضور این‌گونه افراد را به این اداره‌ کل، پایگاه بسیج و نیروی انتظامی اطلاع دهند.
وی با تأکید بر حفظ مواریث فرهنگی خواستار توجه بیشتر انجمن‌های میراث فرهنگی در حفظ و نگهداری آثار تاریخی شد و افزود: یکی از وظایفی که انجمن‌های میراث فرهنگی باید به آن توجه داشته باشند، توجه به حفاظت و نگهداری آثار تاریخی محل زندگی خود و همچنین جلب مشارکت‌های مادی و معنوی اعضا و سایرین برای مرمت و بازسازی آثار تاریخی با توجه به دستورالعمل‌های مربوطه است.
نظام‌آبادی حفاظت و مرمت را یکی از ضروریات یک اثر تاریخی و جزو لاینفک آن دانست و خاطر‌نشان کرد: با توجه به تنوع و تعدد آثار تاریخی در کشور، حفاظت و مرمت این آثار خارج از چارچوب یک تشکیلات اداری بوده و توجه عموم به این امر ضروری است.
وی با بیان اینکه همه ما در مواریث به جای مانده از نیاکان خود سهیم هستیم، تأکید کرد: باید در راستای حفظ و نگهداری آن بیش از پیش بکوشیم زیرا اقتدار فرهنگی ما در گرو حفظ همین مواریث مادی و معنوی است.
نظام‌آبادی مشارکت دلسوزانه دهیاری‌ها و اعضای انجمن‌های میراث فرهنگی و آحاد جامعه را در حفاظت و مرمت آثار و ابنیه تاریخی خواستار شد و تأسیس یک پ‍ژوهشکده باستان‌شناسی را در شهرستان کاشمر با توجه به سوابق تاریخی و همچنین وجود آثار تاریخی قبل و بعد از اسلام ضروری دانست.

نظرتان را بنویسید

عضویت ایمیلی

خبرنامه پایگاه اطلاع رسانی کاشمر این امکان را برای شما فراهم میکند تا به وسیله ثبت آدرس ایمیل خود در کادر زیر از آخرین مطالبی که در سایت منتشر میشود، مطلع شوید!

آخرین ارسال ها