آشنایی با حیات وحش کاشمر – جانور شناسی

پلنگ (Panthera pardus)

مشخصات: جثه ای بزرگ ، بدنی عضلانی و نرم و قابل انعطاف ، سری پهن و گوشهای گرد و کوچک دارد،دست و پا نسبتا کوتاه با پنجه های پهن و ناخن های تیز و بلند و موهای نرم و کوتاه ، رنگ موهای پشت کرم مایل به نارنجی و زیر بدن کرم متمایل به خاکستری ، سطح پشت و پهلوها دارای خالهای توخالی سیاهرنگ و سر، گردن ، روی دست و پاها  و زیر بدن خالهای توپر سیاهرنگ دارد.در فصل جفتگیری نر ماده با هم دیده میشوند.

اندازه : طول سروتنه cm 180- 110– دم بطول cm 100-60 ، ارتفاع cm 70-45 ، وزن حدود kg 80-35

زیستگاه : در اکثر مناطق کشور اعم ازجنگلی ، کوهستانی ، بیابانی و استپی و در ارتفاعات تا نزدیک ۴۰۰۰ m دیده میشود.

پراکنش: آفریقا ، آسیا – در اکثر مناطق کشور از ارتفاعات البرز تا تپه ماهورهای کویر مرکزی. در منطقه شکارممنوع سید مرتضی کاشمر نیز توسط افراد محلی مشاهده و گزارش گردیده است گردیده است .

عادات و رفتار: در مناطق آرام روز و شب فعال ولی در مکانهای ناامن فقط شبها فعال است ، زندگی انفرادی دارد، لانه سازی در سوراخ درختان ، شکاف سنگها و غارها ، حس شنوایی بسیار قوی ، شناگری ماهر ، حیوانی مانند بزکوهی را میتواند به بالای صخره ها و درختان حمل کند ، تعیین قلمرو با غرشهای بلند ، شدیدا از انسان ترسیده و فرار میکند . معمولا شکارخود را مخفی نموده و موقع گرسنگی به سراغ آن میرود ، هر روز اب می نوشد ولی در صوت کمبود آب میتواند تا یکماه هم آب نخورد.قلمرو خود را با ادارا ، مدفوع و خراشیدن درختان تعیین میکنند.

تغذیه:اکثر پستانداران بزرگ و کوچک مانند قوچ و میش و کل وبز، پرندگان ، خزندگان ، ماهی و حشرات ، روباه و شگ اهلی و حتی در زمان پیری و یا کمبود غذا از حیوانات اهلی مانند الاغ ، گوسفند و مرغ و… تغذیه میکند .

تولیدمثل : جفتگیری در اواسط فصل زمستان است،دوران آبستنی حدود ۹۵ روزطول کشیده ودر حدود ۶-۱ توله کور  به دنیامی آورد که پس از یک هفته چشم باز می کنند . طول عمرش حدود ۲۱ سال(دراسارت)می باشد.

وضعیت فعلی:دشمن طبیعی ندارد و گاهی توله هایش توسط سایر گوشتخواران شکار  می شوند ولی در سالیان اخیر بدلایلی همچون : خوردن طعمه مسموم، شکار و کمبود غذا جمعیتشان شدیدا کاهش یافته است.

ارزش اقتصادی:در کنترل جمعیت جوندگان و خرگوشها و علف خواران و از بین بردن حیوانات پیر و مریض نقش عمده ای دارند.

رده بندی پلنگ :

سلسله : جانوران ANIMAL KINGDOM

شاخه : مهره داران VERTEBERATE

رده : پستانداران MAMALIA

راسته : گوشتخواران CARNIVORA

خانواده : گربه سانان FELIDAE

جنس:  پلنگ PANTHERA

گونه  : PARDUS

۱ نظر

  1. وحید مشتاقی گفت:

    از گونه های دیگر حیات وحش و یا مناطقی که میتوان انها را مشاهده کرد اطلاعاتی در دسترس نیست

نظرتان را بنویسید

عضویت ایمیلی

خبرنامه پایگاه اطلاع رسانی کاشمر این امکان را برای شما فراهم میکند تا به وسیله ثبت آدرس ایمیل خود در کادر زیر از آخرین مطالبی که در سایت منتشر میشود، مطلع شوید!

آخرین ارسال ها