رئیس شبکه دامپزشکی کاشمر: هیات‌های مذهبی از ذبح دام در معابر عمومی خودداری کنند

رئیس شبکه دامپزشکی کاشمر گفت: هیات‌های مذهبی از ذبح دام در معابر عمومی خودداری کنند.

دکتر عارفی در گفت و گو با خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا) – منطقه خراسان، با اشاره به اینکه خون دام ، ضمن آلوده کردن محیط می تواند باعث انتقال ، انتشار و ماندگاری عوامل ایجاد بیماری ها گردد، از مسوولان هیات امنای تکایا و مساجد و نمایندگان هیات های مذهبی خواست با توجه به اینکه خون دام به علت دارا بودن مواد غذایی لازم ، محیط فوق العاده مناسبی برای رشد و تکثیر انواع میکروب ها است، از ذبح دام در معابر عمومی امتناع کنند.

وی افزود: بسیاری از عوامل بیماری‌زا قبل از ایجاد علایم بالینی در دام می تواند هنگام ذبح دام سالم از طریق خون و از راه پوست و بعضا از طریق گرد و غبار آلوده وارد بدن افراد در تماس ، بخصوص در زمان مراسم عمومی مانند هیات ها و دسته های عزاداری شده و ایجاد بیماری نماید.

دکتر محمد عارفی با بیان اینکه ذبح دام در معابر عمومی و به مناسبت‌های مختلف مذهبی علاوه بر مشکلات بهداشتی و زیست‌محیطی ، مشکلات اجتماعی و بعضاً روانی ، به خصوص در کودکان و خردسالان ایجاد می‌نماید و موجب جاری شدن خون در معابر عمومی ، گسترش و تکثیر عوامل بیماری‌زای مشترک هم‌چون ، شاربن ، تب‌مالت ، تب‌کریمه کنگو و . . . می‌شود، افزود: در صورت مشاهده این‌گونه موارد با متخلفان برخورد و به مراجع قضایی معرفی خواهند شد.

وی از کلیه متولیان و هیات امنای تکایا ، مساجد و دسته های عزاداری درخواست کرد جهت ذبح دام به کشتارگاه مراجعه کنند تا مراحل بازرسی قبل ، حین و پس از کشتار زیر نظر بازرسان بهداشتی دامپزشکی انجام گرفته و گوشت استحصالی با خودروهای مخصوص حمل ، به محل طبخ انتقال داده شود و از آلودگی های ثانویه جلوگیری شود.

نظرتان را بنویسید

عضویت ایمیلی

خبرنامه پایگاه اطلاع رسانی کاشمر این امکان را برای شما فراهم میکند تا به وسیله ثبت آدرس ایمیل خود در کادر زیر از آخرین مطالبی که در سایت منتشر میشود، مطلع شوید!