رئیس مرکز بهداشت کاشمر: بیشترین حوادث کاشمر تصادفات موتورسیکلت است

مجتبی قائمی صبح امروز در جلسه شورای سلامت و امنیت غذایی شهرستان کاشمر با تاکید بر شاهد افزایش آمار حوادث در سال ۸۹ نسبت به سال ۸۸ اظهار داشت: در سال گذشته ۴۴ درصد حوادث در منزل، ۴۲ درصد در کوچه و خیابان و مابقی در بزرگراه‌ها و جاده‌ها اتفاق افتاده است.
رئیس مرکز بهداشت کاشمر گفت: ۷۴ درصد حوادث در شهرها، ۲۰ درصد در روستاها و پنج درصد در خارج از شهر و روستا رخ داده است.
قائمی گفت: ۹۹٫۲ درصد مصدومان پس از تصادف بهبود یافته‌ و معلولیتی برای آن‌ها ایجاد نشده است و تنها ۰٫۷درصد منجر به فوت و ۰٫۱ درصد هم معلول شدند.
رئیس مرکز بهداشت کاشمر با اشاره به این‌که اعزام ضربه مغزی‌ها در سال ۸۹ بر اساس برنامه پیش‌بینی شده نسبت به سال‌های قبل کاهش یافته است، افزود: تعداد ۳۰۲ مورد اعزام ضربه مغزی‌ها در سال ۸۲ به ۱۸۳ مورد در سال گذشته کاهش یافته است و بر همین اساس آمار اعزام ضربه مغزی‌ها در سال جاری ۱۸۰ مورد پیش‌ بینی شده است.
وی با بیان این‌که با وجود کاهش شدید اعزام مصدومان حادثه، تعداد موتور سوارانی که در اثر تصادف دچار ضربه مغزی شدند افزایش یافته خاطرنشان کرد: در سال ۸۵ تعداد ۹۸ موتورسیکلت سوار دچار ضربه مغزی شدند که این رقم در سال گذشته به ۱۲۰ نفر افزایش یافته است و این زنگ خطری برای نخستین شهر جامعه ایمن است.
قائمی با اشاره به این‌که در مجموع تعداد افراد ضربه مغزی کاهش شدیدی داشته اما این رقم در افراد موتورسوار بیشتر شده اظهار داشت: از سال ۷۹ تا ۸۵ شاهد افزایش استفاده کنندگان از کلاه ایمنی بودیم اما اگر آماری از موتورسوارانی که از کلاه ایمنی استفاده می‌کنند گرفته شود به طور باور نکردنی کاهش یافته است.
وی با بیان این‌که وقوع بیش از ۳۰۰ مورد اقدام به خودکشی در سال گذشته نسبت به چهار سال قبل از یک رشد زیادی برخوردار شده تصریح کرد: میزان حوادث در منزل و در کودکان رو به کاهش، در جوانان تفاوت نداشته ولی در حوادث سالمندان افزایش یافته است.
رئیس مرکز بهداشت کاشمر با اشاره به این‌که ۶۵ درصد افراد ضربه مغزی اعزام شده موتورسوار، ۱۰ درصد خودروسوار، هشت درصد عابر پیاده بودند، گفت: ۵۱ درصد فوت شوندگان در حوادث رانندگی موتورسواران بودند و ۳۵ درصد ماشین و ۱۴ درصد عابران پیاده بودند.
وی با بیان این‌که آمار کل فوتی‌ها در از سال ۸۶ تا ۸۹ به ترتیب ۷۸ ، ۹۴ ، ۹۷ و ۸۶ نفر بوده افزود: در سال ۸۶ تعداد ۱۷۰ نفر، در سال ۸۷ تعداد ۱۷۱ نفر، در سال ۸۸ تعداد ۱۷۶ نفر و در سال ۸۹ تعداد ۳۴۸ نفر بر اثر خودکشی فوت کرده اند.
قائمی افزود: در مجموع حوادث تعداد ۷ هزار و ۱۹۰ نفر فوت شده در سال ۸۶، این رقم در سال ۸۹ به ۸ هزار و ۷۳۸ نفر افزایش یافته است.

نظرتان را بنویسید

عضویت ایمیلی

خبرنامه پایگاه اطلاع رسانی کاشمر این امکان را برای شما فراهم میکند تا به وسیله ثبت آدرس ایمیل خود در کادر زیر از آخرین مطالبی که در سایت منتشر میشود، مطلع شوید!