امام جمعه کاشمر: نماز جمعه عبادتی تمدن‌ساز است

امام جمعه کاشمر گفت: نماز جمعه عبادتی تمدن‌ساز است.

حجت‌الاسلام سید قاسم یعقوبی در گفت‌وگو با خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا) – منطقه خراسان، با بیان اینکه اسلام تضمین کننده خوشبختی انسان در دنیا و آخرت است و عبادت را توام با مسائل جامعه و هم آغوش با مشکلات اجتماعی قرار داده است، افزود: نماز جمعه از این جهت برجستگی فوق‌العاده دارد زیرا به نحوی نماد یک مدنیّت فوق‌العاده انسانی است و تمام پیش نیازها و ارکان تشکیل دهنده یک تمدن متعالی در نماز جمعه متجلی است.

وی ادامه داد: در بسیاری ادیان وقتی سخن از عبادت و رابطه انسان با خدا به میان می‌آید، تصور می‌شود، کاری فردی و در تنهایی و جدای از مردم و خلق صورت می‌گیرد و یا اگر به صورت جمعی و گروهی باشد، فکر می‌کنیم عده ای که از هیاهوی زندگی خسته شده‌اند، به صورت گروهی در مکانی آرام و معنوی به مسائل درونی خود پرداخته و برای چند روزی یا چند ساعتی فارغ و آسوده از اصطکاک‌های سیاسی و اجتماعی، به خودسازی پرداخته‌اند و گوشه خلوت و عزلت را برگزیده‌اند ولی در اسلام این گونه نیست.

وی با اشاره به اینکه اکنون نمازهای جمعه در سراسر ایران اسلامی پشتیبان معنوی و فکری حرکت مردم و مسوولان برای اجرای عدالت و پیشرفت هستند، اظهار داشت: اگر قرآن، مومنان را امر فرموده که وقت نماز جمعه همه کارها را رها کنید و به سمت نماز جمعه بشتابید، می‎‌خواهد همه کارهای فردی و شخصی را رها کرده و به سمت عدالت و پیشرفت عمومی سعی و تلاش کنیم که تنها راه تحقق آن‌ها برگزاری نماز جمعه با شرایط و لوازم آن است.

حجت‌الاسلام یعقوبی خاطرنشان کرد: نماز جمعه کارگاه توانمندسازی توده‌ها و مستضعفان است که به آن‌ها جرات می‌دهد تا اراده های بزرگی داشته باشند.

خطیب جمعه کاشمر گفت: نماز جمعه پایگاه امید بخشی به توده است و امروز ستمگران و زیاده طلبان از چنین پایگاهی وحشت دارند، اما این پایگاه به لطف الهی و عنایت امام عصر(عج) و حضور هوشمندانه امت اسلامی روز بروزپر رونق‌تر و مستحکم‌تر می‌شود.

۱ نظر

  1. علی گفت:

    سلام به خدایی که دارد من را می بیندانقدر شمارادوست دارم

نظرتان را بنویسید

عضویت ایمیلی

خبرنامه پایگاه اطلاع رسانی کاشمر این امکان را برای شما فراهم میکند تا به وسیله ثبت آدرس ایمیل خود در کادر زیر از آخرین مطالبی که در سایت منتشر میشود، مطلع شوید!