رییس شبکه دامپزشکی کاشمر: هرگونه کشتار غیرمجاز دام در معابر و منازل ممنوع است

رئیس شبکه دام پزشکی کاشمر همزمان با عید قربان و با توجه به انجام سنت حسنه قربانی در این روز گفت: هرگونه کشتار غیرمجاز دام در معابر و منازل ممنوع است.

دکتر عارفی در گفت و گو با خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا) – منطقه خراسان، با اشاره به عواقب خطرناک کشتار غیرمجاز دام خارج از کشتارگاه و معابر عمومی و همچنین وجود بیش از ۸۰۰ نوع بیماری مشترک بین انسان و دام از کلیه شهروندان خواست از هر گونه ذبح دام در منازل و معابر خودداری کنند.

وی گفت: بهتر است شهروندان برای پیشگیری از انتقال بیماری های مشترک بین انسان و دام و رعایت اصول اولیه بهداشتی، دام قربانی خود را در کشتارگاه ذبح کنند.

وی بیماری‌های مشترک بین انسان و دام را تب مالت، سل، سیاه زخم، کیست هیداتیک، هاری و انواع بیماری های انگلی به ویژه تب خونریزی کریمه کنگو عنوان کرد و اظهار داشت: تب خونریزی کریمه کنگو به طور عمده هنگام ذبح دام و از طریق خون و فرآورده های آلوده دام به انسان منتقل می شود.

وی گفت: کشتار دام خارج از کشتارگاه مخاطره آمیز بوده و نه تنها سلامت شهروندان را تهدید می کند، بلکه باعث آلودگی محیط زیست شده و امکان ابتلا به بیماری های خطرناک و مهلک مشترک بین انسان و دام از جمله تب مالت، سل، تب خونریزی دهنده کریمه کنگو، سیاه زخم و صدها بیماری دیگر را بین افراد جامعه فراهم می نماید.

نظرتان را بنویسید

عضویت ایمیلی

خبرنامه پایگاه اطلاع رسانی کاشمر این امکان را برای شما فراهم میکند تا به وسیله ثبت آدرس ایمیل خود در کادر زیر از آخرین مطالبی که در سایت منتشر میشود، مطلع شوید!