این روزها “شیشه”، جوانیِ جوانان کاشمری را می بُرد

بی شک «اعتیاد» بلایی خانمان سوز است که از دیر باز جوانان کشور ما را آماج هجوم مرگبار خویش قرارداده و انبوهی از سرمایه‌های انسانی و مادی کشور را به تاراج برده است.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)- منطقه خراسان، در واقع، ناهنجاری ها و اعمال خلاف در جوامع مختلف متناسب با معیارهای موجود در آن جامعه در درجه خاصی از زشتی و نکوهش قرار دارد، برخی از خلافکاری‌ها در یک جامعه ممکن است در جوامع دیگر رفتاری پسندیده و یا حداقل عادی باشد ولی معمولاً اکثر اعمال خلاف در جوامع مختلف خلاف محسوب می‌گردد.

یکی از این ناهنجاری‌ها «اعتیاد» است، به همین جهت اعتیاد را یکی از زشت‌ترین اعمال می‌دانند و حتی فردی که معتاد است خود را معتاد نمی‌داند و خانواده او نیز این مساله را انکار و پنهان می کند.

مساله مهمی که در مورد اعتیاد و جامعه مطرح می‌باشد، تصویر و نگرشی است که جامعه و افراد آن از معتادان دارند،همان طور که معیارهای جامعه رفتارهای ناهنجار و ضد اجتماعی را انحراف می‌شناسد ، طبیعی است که از اعتیاد هم چنین تصویری در اذهان عمومی وجود داشته باشد و حاصل آن انزجار و دوری گزینی مردم از فرد معتاد باشد زیرا اعتیاد همه جوانب و شئون زندگی فرد را متأثر می سازد: بهداشت وسلامت اجتماعی ، شناختی ، روانی ، عاطفی ، اجتماعی ، روحی و معنوی .

در همین خصوص، یک درمانگر اعتیاد معتقد است: در آموزش بهداشت به مردم، یکی از اولین و مهم ترین گام‌ها ، شناخت مردم و آگاهی از دلائل انجام رفتارهای خاص توسط آنان می‌باشد.

دکتر ناصری می‌گوید: این اشتباه بزرگی است که تصور می‌کنیم در آموزش بهداشت ، با مردمی روبرو هستیم که ذهنشان از موضوعات و مطالب بهداشتی خالی است و وظیفه ما پر کردن این ذهن‌های خالی است.

وی اظهار اشت: این همان اشتباهی است که بارها آن را مرتکب شده و متوجه بی تأثیر بودن آن نیز شده‌ایم.

دکتر ناصری ادامه می‌دهد: باید دقت داشته باشیم که ما با مردمی روبرو هستیم که ذهن آنها مملو از آداب و رسوم و اعتقاداتی است که پشت به پشت به آنان رسیده و بر تک تک اعمال و رفتارشان سایه انداخته است که از نظر آموزش بهداشت برخی از آنها دارای تأثیرات مثبت و برخی دارای اثرات نامطلوبند.

وی با اشاره به اینکه آرزوی آموزش بهداشت آن است که مردم همواره با دیدی نقّادانه دانه به باورها و سنّت های خود بنگرند و از آنچه مضر است دوری گزیده و روش های مفید را همچون گذشته به کار بندند، می‌گوید: در مورد اعتیاد به مواد مخدر هم باورهای غلط فراوانی وجود دارد که به عنوان مثال به اعتیاد جدید و بالقوه خطرناک موسوم به «شیشه» اشاره می کنم.

وی اظهار می دارد: همزمان با توزیع  شیشهدر بین مصرف کنندگان، باورهای غلط آن نیز گسترش یافته از جمله اینکه این ماده در لاغری مفید است، مصرف آن اعتیادآور نیست، ترک آن راحت است و یا تست آن منفی است و… حال آنکه بزرگترین ریسک و مخاطره مصرف این ماده ، انجام عملیات جنسی بدون اراده و بدون در نظرگرفتن مسایل ایمنی و پوششی و خطر ابتلا به ایدز است .

وی از اعلام گزارشات متعددی درباره افزایش شمار مبتلایان جدی به ایدز که پیش از ارتباط جنسی، شیشه مصرف کرده اند خبر داد و گفت: افزایش حرارت بدن ، فشار خون و ضربان قلب هنگام استعمال شیشه ، تسریع در تنفس ، توهّم ، افسردگی ، روان پریشی و افزایش رفتارهای خشونت آمیز از دیگر عوارض مصرف شیشه است.

دکتر ناصری گفت: استفاده بیش از حد این ماده موجب افسردگی ، تضعیف حافظه کوتاه مدت ، افزایش رفتارهای خشن ، نوسانات خُلقی و همچنین آسیب به سیستم بدن می شود که بلافاصله پس از آغاز مصرف ظاهر می‌گردد.

این درمانگر اعتیاد، با بیان اینکه طبق آمار به دست آمده از پژوهش ها ، بیش از ۹۰ درصد معتادان به شیشه در کشور جوان هستند و متأسفانه جوانان بسیاری ، حتی با مصرف بسیار کم شیشه بدرود حیات گفته‌ا‌ند، گفت: بر اساس آخرین یافته های به دست آمده از ارزیابی وضعیت اعتیاد و سوءمصرف مواد در کشور ، ۲٫۲ درصد معتادان با جمعیت پایه کمتر از یک میلیون و ۲۰۰ هزار نفر، معتاد به مصرف شیشه هستند و با این احتساب ، حدود ۲۶ هزار و ۴۰۰ نفر در کشور، ماده بسیار خطرناکی به نام شیشه مصرف می‌کنند که در کمتر از یک سال ، فرد مصرف کننده را زمین گیر می‌کند که متاسفانه این موضوع در شهرستان کاشمر هم مشهود است و شاهدیم که چگونه ایم ماده جان جوانان شهرمان را می گیرد .

نظرتان را بنویسید

عضویت ایمیلی

خبرنامه پایگاه اطلاع رسانی کاشمر این امکان را برای شما فراهم میکند تا به وسیله ثبت آدرس ایمیل خود در کادر زیر از آخرین مطالبی که در سایت منتشر میشود، مطلع شوید!