دبیر شورای فرهنگ عمومی کاشمر: بازنگری در اشعار و نوحه ها و آهنگ‌های ویژه محرم ضروری است

دبیر شورای فرهنگ عمومی کاشمر بر ضرورت بازنگری در برخی اشعار و نوحه های ماه محرم به ویژه آهنگ های نوحه ها تاکید کرد .

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا) – منطقه خراسان، جواد روشندل در جمع خبرنگاران با بیان اینکه اشعار و نوحه ها پیش از این از غنا ، محتوا و ارزش خاصی هماهنگ و همگون با آهنگ های خاص محزون و دستگاه موسیقی مربوطه برخوردار بود و شعر و آهنگ از قرابت و جایگاه عالی بهره می برد، گفت: امروزه اشعاری را مداحان برای به روز بودن نوحه و کار خود انتخاب می کنند که هیچ سنخیتی با عزاداری و ادبیات عاشورایی ندارد.

وی که خود در شعرهای مذهبی هم دستی دارد و پدر وی از تعزیه خوانان قدیمی است، معتقد است: آسیب های وارده به برنامه های ماه محرم هر ساله باید بررسی و راهکارهای مفید و متعالی ارائه شود.

 وی با تأکید بر اینکه برپایی مراسم عزاداری ایام محرم نباید جنبه اداری و نهادی پیدا کند و باید مردمی باشد همان گونه که تاکنون بوده است،گفت: برای نظارت بر کار مداحان و برنامه‌ریزی مراسم ماه محرم باید نهادی وجود داشته باشد تا به تعدیل و هدایت این گونه مداحی ها و آهنگ ها
بپردازد و آن ها را بازنگری نماید .

روشندل با بیان اینکه نمی توان قبول کرد حضرت ابوالفضل(ع) به خاطر چشمان قشنگ و قامت بلندش حماسه ساخته باشد، گفت: اهل بیت راضی نخواهند بود با آهنگهای ترانه آن همه مصیبت وارد شده بر آنان را نوحه خوان باشند .

رئیس اداره فرهنگ ارشاد اسلامی کاشمر و دبیر شورای فرهنگ عمومی این شهرستان از همه هیات ها و مردم عزادار خواست در ماه محرم، امام شناسان عزادار باشند نه عزاداران امام نشناس.

نظرتان را بنویسید

عضویت ایمیلی

خبرنامه پایگاه اطلاع رسانی کاشمر این امکان را برای شما فراهم میکند تا به وسیله ثبت آدرس ایمیل خود در کادر زیر از آخرین مطالبی که در سایت منتشر میشود، مطلع شوید!

آخرین ارسال ها