رییس شبکه دامپزشکی کاشمر: هیات‌های مذهبی از ذبح دام در معابر عمومی خودداری کنند

رئیس شبکه دامپزشکی کاشمر گفت:  هیات‌های مذهبی از ذبح دام در معابر عمومی خودداری کنند.

دکتر عارفی در گفت و گو با خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا) – منطقه خراسان، با اشاره به اینکه خون دام، ضمن آلوده کردن محیط می تواند باعث انتقال، انتشار و ماندگاری عوامل ایجاد بیماری ها گردد، از مسوولان هیات امنای تکایا و مساجد و نمایندگان هیات های مذهبی خواست با توجه به این که خون دام به علت دارا بودن مواد غذایی لازم، محیط فوق العاده مناسبی برای رشد و تکثیر انواع میکروب ها است، از ذبح دام در معابر عمومی امتناع نمایند.

دکترعارفی افزود: بسیاری از عوامل بیماری‌زا قبل از ایجاد علایم بالینی در دام می تواند هنگام ذبح دام سالم از طریق خون و از راه پوست و بعضا از طریق گرد و غبار آلوده وارد بدن افراد در تماس شود.

 وی با بیان این‌که ذبح دام در معابر عمومی و به مناسبت‌های مختلف مذهبی علاوه بر مشکلات بهداشتی و ، مشکلات اجتماعی و بعضاً روانی، به خصوص در کودکان و خردسالان ایجاد می‌نماید و موجب جاری شدن خون در معابر عمومی، گسترش و تکثیر عوامل بیماری‌زای مشترک هم‌چون شاربن ، تب‌مالت ، تب‌کریمه کنگو و . . . می‌شود، افزود: در صورت مشاهده این‌گونه موارد با متخلفان برخورد شده و به مراجع قضایی معرفی خواهند شد.

نظرتان را بنویسید

عضویت ایمیلی

خبرنامه پایگاه اطلاع رسانی کاشمر این امکان را برای شما فراهم میکند تا به وسیله ثبت آدرس ایمیل خود در کادر زیر از آخرین مطالبی که در سایت منتشر میشود، مطلع شوید!