مراسم خطبه‌خوانی شب عاشورا در کاشمر برگزار شد

دیشب مراسم خطبه خوانی شب عاشورا به سنت هر ساله در بقعه متبرکه سید حمزه ( ع ) در کاشمر برگزار شد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا) – منطقه خراسان، در شب عاشورای حسینی مراسم خطبه خوانی با حضور عاشقان به ائمه اطهار در صحن امامزاده سید حمزه ( ع ) برگزار شد.

این آیین که همزمان با شب دهم محرم¬الحرام برگزار شد، با تلاوت قرآن کریم آغاز و در ادامه اشعاری در رثای عاشورا خوانده و پس از آن خطبه ویژه شب عاشورای حسینی به زبان عربی قرائت گردید.

این خطبه شامل اعتراف و اقرار به یگانگی ذات اقدس الهی، حمد و ستایش یکتای بی همتا و درود و رحمت بر رسول اکرم (ص) خاتم پیامبران و سلام و صلوات بر حضرت زهرا (س) و ائمه معصومین (ع) است.

این مراسم پس از اقامه نماز مغرب و عشا شروع  و پس از ذکر مصیبت، مدعوان به صحن امامزاده رفته و در حالی که خدمه شمع در دست داشتند با حال خضوع ‌ایستادند.

پس از آن حاضران با سینه زنی به عزاداری پرداخته و به مناسبت تاسوعای حسینی، خطبه خوانی ‌کردند.

نوحه خوانی و شمع گردانی، قرائت خطبه شب عاشورا و مرثیه خوانی از جمله برنامه هایی بود که در شب عاشورای حسینی در کاشمربرگزار شد.

در این مراسم خدمتگزاران بقعه متبرکه امامزاده سید حمزه به سوگواری پرداختند  و مداحان اهل بیت(ع) نوحه خوانی نموده وعزادارن هم ناله با خاندان اهل بیت(ع) اشک ماتم ریختند.

گفتنی است خطبه خوانی یک مراسم ویژه سنتی است که ریشه در صدراسلام دارد و نبی مکرم اسلام (ص) این آیین را انجام می دادند و در زمان امام علی (ع) نیز به اوج رسید.

نظرتان را بنویسید

عضویت ایمیلی

خبرنامه پایگاه اطلاع رسانی کاشمر این امکان را برای شما فراهم میکند تا به وسیله ثبت آدرس ایمیل خود در کادر زیر از آخرین مطالبی که در سایت منتشر میشود، مطلع شوید!

آخرین ارسال ها