یادواره ۱۳ شهید دانشجوی کاشمر برگزار شد

با حضور نماینده ولی فقیه در سازمان بسیج دانشجویی خراسان رضوی، فرماندار و جمعی از مسوولان شهرستان و خانواده معزز شهدا، ششمین سالگرد تدفین سه شهید گمنام و ۱۳ شهید دانشجوی شهرستان کاشمر برگزار شد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا) – منطقه خراسان، در این مراسم دکتر ثمری رییس دانشگاه آزاد اسلامی واحد کاشمر ضمن گرامیداشت یاد و خاطره شهدای هشت سال دفاع مقدس به خصوص شهدای دانشجو گفت: یادواره شهدای گمنام که هر سال در دانشگاه برگزار می شود، فرصت مغتنمی است تا با یادآوری ایثار و از جان گذشتگی آنان از مقام والای ایشان تجلیل کنیم.

وی با بیان این که این اسطوره‌ های عزت و شرف بالاترین مقام را نزد خداوند متعال دارند و عطر وجود آنان نه تنها تداوم بخش استقلال و آزادی در جامعه اسلامی، بلکه مروج فرهنگ ایثار و شهادت در محیط دانشگاههاست، افزود: برخورداری از روحیه شهادت طلبی برگرفته از فرهنگ عاشورایی و ترویج آن از ضروریات جامعه امروز است که سبب خنثی شدن توطئه دشمنان نظام مقدس اسلامی می شود .

وی با تأکید بر این که نظام آموزش و دانشگاهها بر حسب رسالت خود بایستی پیشگام برگزاری یادواره ها باشند، تصریح کرد: در سالهای اخیر مساله تدفین شهدای گمنام در دانشگاههای مختلف مورد توجه قرار گرفته و دانشگاه آزاد اسلامی پیشگام این امر مقدس بوده است علاوه بر این با در نظر گرفتن واحد درسی آشنایی با دفاع مقدس که دانشجویان را با روحیه شهادت طلبی و ۸ سال
دفاع مقدس آشنا می سازد از دیگر اقدامات ارزشمندی است که می توان به آنها اشاره کرد .

وی با اعلام این که دانشگاه آزاد اسلامی واحد کاشمر همه ساله با برگزاری یادواره شهدای گمنام بخشی از بودجه فرهنگی خود را صرف ترویج فرهنگ ایثار و شهادت می کند اظهار امیدواری کرد : نهادهای فرهنگی و سایر دستندرکاران با سیاست گذاری صحیح و اجرای برنامه های جذاب نظیر اروهای راهیان نور به عطش نسل جوان در امر آشنایی با فرهنگ ایثار و شهادت پاسخ دهند .

وی ظهار داشت: دانشجویان می توانند با بهره گیری از وجود شهدای گرانقدر در دانشگاه روحیه بی تعلقی به دنیا ، شجاعت و ایثارگری را در خود پرورش داده و ره توشه تلاش خود را در راه ارتقای علمی و فرهنگی جامعه قرار دهند.

به گزارش ایسنا، شب گذشته با حضور جمعی از مسوولان شهرستان و خانواده معزز شهدا سومین
یادوراه ۴ سردار و ۹ شهید پایگاه اباذر حوزه نبی اکرم نیز در کاشمر برگزار شد.

در این مراسم آرام، یکی از جانبازان هشت سال دفاع مقدس و از همرزمان شهیدان صادقی و یزدانی که از شهدای این پایاگاه می باشند، ضمن گرامیداشت یاد و خاطره شهدای هشت سال دفاع مقدس گفت: برگزاری یادواره شهدا، یادآور فضای معنوی و روحانی جبهه های حق علیه باطل است.

 وی رمز موفقیت و پایداری انقلاب اسلامی را الگوگیری از نهضت سرخ حسینی دانست و از شهدا به عنوان پرورش یافتگان نهضت عاشورا یاد کرد که باید به درستی به جهانیان معرفی شوند.

وی گفت: شهدای دوران دفاع مقدس خود را و خواهش های نفسانی را بر زمین زدند و به تعالی و اوج عرفان و معنویت رسیدند.

وی با بیان اینکه ترویج فرهنگ ایثار و از خودگذشتگی جامعه ما را بیمه می کند، اظهار داشت: نسل جوان باید راه و رسم شهدا را زنده نگهدارند و از آنان الگو بگیرند.

وی با تأکید بر اینکه امروز مهم‌ترین وظیفه رهروان شهدا ولایتمداری است، گفت: گام برداشتن در مسیر شهدا، حفظ ارزش‌های اسلامی، ولایت‌مداری و اجرا و عمل به قوانین از مهم‌ترین وظایف رهروان شهداست.

وی اظهار داشت: امروز نظام اسلامی در اوج اقتدار و عزت قرار دارد و تمام دنیا نیز این را می‌دانند و روز به روز نیز بر عرت و اقتدار ایران اسلامی افزوده می‌شود.

وی خاطرنشان کرد: شهیدان با تقدیم خون پاک خود، ارزش‌های اسلامی را حفظ و در جامعه تابناک کردند و ما باید این میراث گرانبها را حفظ کنیم.

آرام تصریح کرد: فرهنگ شهدای ما نشأت گرفته از فرهنگ امیر مومنان علی (ع) و فرزندش سیدالشهدا (ع) است که با خون مطهر خود چهره اسلام و انقلاب را رنگین کردند و تداوم بخشیدن به راه شهدا وظیفه همه مردم و مسوولان است و برگزاری مراسم یادواره شهدا امری لازم و واجب است.

وی یادآور شد: دشمنان نظام اسلامی با توطئه‌ها و فتنه‌های مختلف قصد دارند به ارزش‌های اصیل اسلامی ضربه وارد کنند و در این راستا از همه امکانات خود بهره گرفته‌اند و باید با گسترش فرهنگ والای ایثار و شهادت در برابر هجمه‌های دشمنان ایستادگی کنیم.

وی گفت: جنگ نرم دشمنان یک اقدام برنامه‌ریزی شده است که با هدف براندازی نظام اسلامی شکل گرفته و بر همه دلسوزان نظام اسلامی است که در برابر تهاجم فرهنگی دشمن ایستادگی کنند.

وی بیان داشت: امروز حضور چشمگیر مردم در عرصه دفاع از ارزش‌ها موجبات ناکامی و شکست دشمنان را فراهم کرده و برگزاری همین یادواره‌ها نیز سبب می‌شود که دشمنان ناکا‌م‌تر شوند و بدون تردید به هر میزان که ارزش‌های اسلامی گسترش بیشتری یابد دشمنان ناکام‌تر می‌شوند.

نظرتان را بنویسید

عضویت ایمیلی

خبرنامه پایگاه اطلاع رسانی کاشمر این امکان را برای شما فراهم میکند تا به وسیله ثبت آدرس ایمیل خود در کادر زیر از آخرین مطالبی که در سایت منتشر میشود، مطلع شوید!