امام جمعه کاشمر: اسلامی کردن دانشگاه‌ها نیازمند وحدت بین حوزه و دانشگاه است

امام جمعه کاشمر گفت: اسلامی کردن دانشگاه‌ها نیازمند وحدت بین حوزه و دانشگاه است.

حجت‌الاسلام و المسلمین سید قاسم یعقوبی در گفت‌وگو با خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا) – منطقه خراسان، اظهار داشت: برای اینکه تئوری اسلام را بشناسیم، نیازمند شناخت عمیق نسبت به دانشگاه و حوزه هستیم.

وی با اعلام اینکه حوزه‌های علمیه و دانشگاه‌های کشور بایستی پرورش‌دهنده افرادی همچون مفتح باشند، از دانشگاهیان خواست برای گسترش تعاملات و هم‌اندیشی با حوزه‌های علمیه جهت رسیدن به اهداف مشترک نظری و عملی با محوریت گفتمان امام‌خمینی(ره) و منویات مقام معظم رهبری تلاش کنند.

وی با بیان اینکه استعمارگران که همواره در گذشته خواهان جدایی بین تفکرات اسلامی و اومانیستی بودند، اکنون به دنبال ایجاد انشقاق در وحدت حوزه و دانشگاه هستند، بر تقویت مبانی وحدت در جامعه تاکید کرد و گفت: با تقویت این رویکرد بسیاری از بارزه‌های حوزه و دانشگاه در کشور اجرایی خواهد شد.

حجت‌الاسلام یعقوبی ضمن یادآوری گفتمان معنوی امام‌خمینی(ره) در ایجاد وحدت عملی میان دو نیروی بالنده جامعه، حوزه و دانشگاه، پویایی این دو نهاد بی‌بدیل و بزرگ را عامل مهمی برای تداوم انقلاب اسلامی، تمدن نوین اسلامی و تعالی اخلاق در جامعه دانست و تصریح کرد: نیل به این اهداف از طریق هم‌اندیشی و گسترش گفتمان‌های علمی، پژوهشی و فرهنگی امکان‌پذیر است.

وی با بیان اینکه وحدت حوزه و دانشگاه، آمیختن دین و دانش و تعهد و تخصص را به بار می‌آورد، گفت: در سایه این پیوند، جامعه از دانش بی‌دین، تمدن بی‌اخلاق، رفاه بی‌معنویت، فرهنگ بدون مکتب و زندگی جدا از خدا نجات پیدا می‌کند زیرا در حقیقت وحدت حوزه و دانشگاه تجسم عینیت دیانت و سیاست است.

خطیب جمعه کاشمر با ارج نهادن به نقش مهم شهید آیت‌الله دکتر مفتح در امر وحدت حوزه و دانشگاه، بر تدوین چشم‌انداز تعامل و همگرایی درازمدت میان این دو نهاد معرفتی و علمی در جامعه تاکید کرد و افزود: دانشگاهیان پس از ربع قرن تلاش جهت وحدت عملی و نظری حوزه و دانشگاه هنوز تا رسیدن به نقطه مطلوب و آرمانی فاصله دارند.

حجت‌الاسلام یعقوبی خاطرنشان کرد: جامعه اسلامی برای پیشرفت و تعالی نیازمند نیروهای متخصص و متعهد بوده و دانشگاه و حوزه می‌توانند با همیاری هم، گام‌های موثری در راه تامین این نیروها بردارند.

نظرتان را بنویسید

عضویت ایمیلی

خبرنامه پایگاه اطلاع رسانی کاشمر این امکان را برای شما فراهم میکند تا به وسیله ثبت آدرس ایمیل خود در کادر زیر از آخرین مطالبی که در سایت منتشر میشود، مطلع شوید!

آخرین ارسال ها