میراث معنوی؛ رازی نهفته در گردشگری کاشمر

گردشگری

روستاها و آبادی‌های کاشمر نیازمند طرح‌های مردم نگاری هستند؛ پیران در آخرین روزهای عمرشان چشم انتظار محققانی هستند دلسوخته و کارآزموده تا آنچه در سینه و دل و جان دارند، تقدیمشان کنند تا میراثی برای آیندگان باقی بماند.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا) – منطقه خراسان، هنوز به یاد داریم که شورای فرهنگ عمومی شهرستان کاشمر دو سال قبل طرح شناسایی آواها و نواهای قدسی شهرستان را به یکی از دانشگاه‌ها واگذار کرد، از فرجام این طرح همه بی‌خبریم،گویا نافرجام ماند!

آمیختگی پیشینه تاریخی ـ باستانی شهرستان کاشمر در تلاقی با فرهنگ غنی، سنن، آداب و آیین‌های ریشه‌دار، بی‌تردید می‌تواند باعث طرح گردشگری علمی، با توجه به خرده فرهنگ‌های موجود در سطح منطقه شود.

برای شناسایی این خرده فرهنگ ها چه کار کرده‌ایم؟ آیین‌های محلی و بومی یکی از عناصر میراث معنوی محسوب می‌شود که در موقعیت‌های زمانی و مکانی، همواره به کمک گردشگری آمده و جایگاه ویژه‌ای به خود اختصاص داده‌اند.

حمیدرضا بی‌تقصیر، پژوهشگر مسائل اجتماعی در شهرستان کاشمر در گفت‌وگو با خبرگزاری

دانشجویان ایران(ایسنا) – منطقه خراسان، گفت: تردیدی وجود ندارد بیشتر آداب، رسوم و سننی که از دل این سرزمین رؤیایی برمی‌خیزد، ریشه‌های عمیقی در شیوه‌های زندگی، فعالیت‌های روزمره و مناسبات اجتماعی در یک جامعه محلی دارد.

وی افزود: در برخی از انواع مراسمی که در کاشمر برگزار می‌شود، نوعی ارتباط معنادار و به تعبیری دیگر، تعلق خاطر عمیق میان انسان و طبیعت یافت می‌شود و مردم کاشمر همچنان به نور و آب قسم می خورند.

وی ادامه داد: رمز و راز این روابط پیچیده زمانی چرخه جهت‌دار و درهم آمیخته را به بار معنا می‌نشاند که انسان خود را وامدار طبیعت دیده و به تحسین و تمجید او می‌نشیند بدین جهت است که شاهد برگزاری آیین‌های متعدد با غلظت و بار معنایی و معنوی گوناگون در منطقه هستیم.

بی‌تقصیر عنوان کرد: در میل و نیاز متنوع گردشگران نوعی کشش و پی‌جویی اصالت‌های ریشه‌دار در سرزمین‌های مختلف، وجود دارد که بر همین اساس گاه برخی گردشگران با به جان خریدن برخی مصائب و مشکلات پیش‌رو، وارد مناطق بومی و محلی شده تا از نزدیک شاهد رویدادهای سنتی و آیین‌های منحصر به فرد و خاص منطقه شوند.

این پژوهشگر مسائل اجتماعی در شهرستان کاشمرگفت: آن‌چه این تجربه و شیوه از گردشگری نشان می‌دهد، نوعاً ورود به مناطق روستایی و خارج از محیط شهری و اسکان و اقامت در مساکن روستایی، استفاده از انواع خوراکی‌ها، غذاها و نوشیدنی‌های محلی و نیز قرار گرفتن به صورت کامل در فضای ذهنی یک زندگی روستایی با لمس همه واقعیت‌های موجود آن می‌باشد.

وی گفت: عجین‌شدن این حس و میل با آن‌چه در روحیات و افکار بی‌پیرایه و بی‌آلایش درونی انسان روستایی می‌گذرد، گذران اوقات در جوامع روستایی را جذاب‌تر و پایدارتر نگه می‌دارد.

وی خاطرنشان کرد: این بخش از گردشگری، زمانی جذابیت دوچندان می‌گیرد که برخی سنن و آیین‌های محلی نیز به نمایش درآید.

به جرات می‌توان مدعی شد که کاشمر همه داشته‌های نهفته در میراث معنوی را به قدر کفایت در خود داشته و در حفظ و پاسداشت آن همواره و در فراز و فرود تاریخ غنی و در عین حال پرتلاطم آن کوشیده است.

اما همه آن‌چه گذشت و آن‌چه رسیده است، به آینده کفایت نمی‌کند؛ پیچیدگی‌های کلاف زندگی آمیخته به فنآوری‌های نوین امروزی و دل مشغولی‌های نسل امروز، قدری بار نگرانی را در نگاه پاسداران و وارثان اصیل ارزش‌ها و اصالت‌ها با گذشت زمان می‌افزاید.

به تجدید نشستن همه خاطرات گذشته و آنچه در ذهن به یادگار نشسته، بی‌تردید شنیدنی و دلنشین است؛ از علم بندی‌ها ونخل گردانی‌ها تا قنبرخوانی‌ها و منقبت‌گویی‌ها، از دعای بارون تا باورهای چشم زخم، از روزگار سپری‌شده مردم سالخورده تا تنهایی نسل موبایل و اینترنت، این موارد و بسیاری از موارد دیگر وقتی به یاد می‌آید، به حسرت منتهی می‌شود.

نظرتان را بنویسید

عضویت ایمیلی

خبرنامه پایگاه اطلاع رسانی کاشمر این امکان را برای شما فراهم میکند تا به وسیله ثبت آدرس ایمیل خود در کادر زیر از آخرین مطالبی که در سایت منتشر میشود، مطلع شوید!