جامعه ایمن و مرگ در کیلومتر ۲۰ جاده کاشمر

جامعه ایمن کاشمر

روز چهارشنبه نهم فروردین در کیلومتر ۲۰ محور کاشمر به سه راه شادمهر درساعت ۱۳ و سی دقیقه یک دستگاه اتوبوس مسافربری با یک دستگاه کامیون تصادف دلخراشی را رقم زدند.در همان لحظات اولیه ۴نفر جان باختند.دو مسافر و رانندگان اتوبوس و کامیون در میان کشته شدگان دیده می شوند.پانزده مجروح این واقعه تاسف آور به بیمارستان حضرت ابوالفضل(ع) کاشمر اعزام شدند.۲ نفر از مصدومین به علت شدت جراحات وارده به بیمارستان امدادی مشهد منقل شدند.تا لحظه نگارش این یادداشت تعداد کشته شدگان این تصادف عجیب به شش نفر رسیده است.کارشناسان علت وقوع این حادثه را انحراف به چپ از سوی راننده اتوبوس مسافربری  عنوان کرده اند.این اتوبوس کاشمر را به قصد مشهد ترک کرده بود.عملکرد سریع نیروهای اورژانس ، هلال احمر ، آتش نشانی  وانتظامی قابل تقدیر است.

در نگاه اول نقدی بر بحث امدادرسانی به مصدومین حادثه مطرح نیست.ولی بنا به نظر اهل فن کمبود جرثقیل سنگین به عنوان عاملی برای امدادرسانی هر چه بهتر همچنان مطرح است. تصادف مذکور تا ساعت ۱۷  باعث ترافیک سنگینی شد.وقوع این تصادف باعث تالم مردم کاشمر در روزهای آغازین سال ۹۱ شد.این سئوال مطرح است که چرا باید این اتفاق رخ بدهد.از سال ۱۳۸۶ کاشمر به لطف درخشش شهرستان در اجرای طرح پیشگیری از سوانح و حوادث طی سال های ۷۷ تا ۸۶ موفق به عضویت در  بنیاد جوامع ایمن جهانی  شد.چرا باید همچنان شاهد وقوع تصادفات ریز و درشت در محورهای کاشمر به نقاط مختلف باشیم؟

کاشمر در فاصله ۲۱۷ کیلومتری جنوب غربی مشهد در ۹۰۶ کیلو متری شرق تهران واقع شده است . راه های ارتباطی این شهرستان عبارتند از؛ راه کاشمر به بردسکن به طول ۴۳ کیلومتر با عرض ۱۱ متر(بخشی از راه به طول ۱۵ کیلومتر تا شهر خلیل آباد دو بانده می باشد) ،راه کاشمر به سه راهی شادمهر به طول ۵۵ کیلو متر با عرض ۱۱ متر و راه  کوهستانی کاشمر به نیشابور به طول ۱۲۵ کیلومتر با عرض ۷ متر .قبل از بازگشایی راه بردسکن به طبس و بردسکن به سبزوار جاده های شهرستان کاشمر از ترافیک بومی و منطقه ای برخوردار بوده با باز شدن این راه ها و بالا رفتن آمار ترافیک محور های شهرستان کاشمر نیز به عنوان جاده های اصلی کشور ی مطرح شدند با این همه توجه به روند رو به رشد جمعیت منطقه و همچنین سیر صعودی ترافیک ،کمبود هایی نظیر ساخت کمربندی شهرستان ، بهسازی و آسفالت گرم محور کاشمر نیشابور و دوبانده نمودن ادامه محور کاشمر خلیل آباد تا بردسکن نیز در منطقه احساس شده و می شود .

در سال ۱۳۷۷شهرستان کاشمر به عنوان پایلوت برنامه پیشگیری از حوادث انتخاب شد.آن روزها کاشمر به دلیل وضعیت ترافیکی اش دارای موقعیتی استراتژیک بود .این برنامه بنا به اذعان مسئولان شبکه بهداشت و درمان شهرستان باعث کاهش ۲۵ درصدی حوادث شد. مسئولان نتایج حاصله را به کار گروه کشوری ارسال و سپس به کارشناسان بنیاد جوامع ایمن جهانـی ارائه کردند.در بررسی های به عمل آمده این نتایج مورد تأیید قرار گرفت و در پی آن با توجه به عواملی مشتمل بر؛کامل بودن نظام گسترش شبکه، هماهنگی بین بخشی مطلوب به همراه آمار بالای تصادفات در کاشمر ،این شهرستان به عنوان اولین شهر کاندیدا شده برای عضویت در جوامع ایمن در سال ۲۰۰۱ مطرح گردید. متعاقب آن سلسله برنامه های برای پیگیری استراتژی های جامعه ایمن در دستور کار قرار گرفت .این مسئله منجر به تنظیماتی در سطح شهرستان در حوزه پیشگیری از حوادث در منزل، ترافیکی، محل کار، مدارس، مکان های ورزشی و تفریحی گشت. برنامه‌های مداخله‌ای برای افزایش استفاده از وسایل ایمنی همچون کلاه و کمربند ایمنی. پیشگیری از سوختگی کودکان، حوادث کودکان، خودکشی جوانان، افزایش ایمنی منازل با حذف عوامل خطر در شهر و روستا. آماده‌سازی و آموزش مردم برای دانستن کمک های اولیه، امداد و نجات، و اجرای مانورهای زلزله  از جمله دستاوردهای اجرای این طرح بزرگ در کاشمر بود. همزمان با اجرای طرح کارشناسان بنیاد جوامع ایمن جهانـی در چند نوبت از دستاوردهای طرح بازدید کردند.

اینان گزارشاتشان را در شانزدهمین کنفرانس بین‌المللی جوامع ایمن ،که در ۲۳ ـ ۲۱ خرداد ۸۶ در تهران برگزار شد، ارائه کردند. این کنفرانس بین‌المللی  با شعار «راه ایمن، در کنار عزم ملی» و با حضور اندیشمندان داخلی و خارجی به منظور آشنایی با ارتقاء سطح آگاهی در مورد ایمنی ترافیک، تبادل اطلاعات و تجارب در سطح ملی و منطقه‌ای و گسترش برنامه‌های «جامعه ایمن» به عنوان یک الگوی موفق در جامعه با حضور معاون اول محترم رئیس‌جمهور، وزیر بهداشت و درمان، رئیس دفتر نمایندگی سازمان بهداشت جهانی، نمایندگان دانشگاه کارولینسا برگزار شد .این سئوال مطرح است که چرا باید در محورهای ارتباطی این شهرستان آن هم در کیلومتر ۲۰ شاهد وقوع حادثه ای اینچنین دلخراش باشیم؟فیلم حادثه در اینترنت موجود است.اگر به آموزش بیشتر و اطلاع رسانی بهتر و بهسازی راه ها و مباحث و مسایل دیگر نیاز است چرا دست روی دست گذاشته ایم و کاری نمی کنیم؟و اگر کاری می کنیم چرا گسترشش نمی دهیم؟

 

حمیدرضا بی تقصیر

 

۷ نظر

 1. یاور گفت:

  چرا ادامه مطلب این مقاله را سانسور کردید؟

 2. علی جهانداری گفت:

  تعداد کشته شدهای تصادف کاشمر بیشتر از اماری است که در سایت اعلام کردن من خودم اونجا بودم لطفا اخبار را درست بفرستین رو سایت

 3. گل گفت:

  با سلام با توجه به عریض بودن جاده کاشمر تاسراه شادمهر اولا پیشنهاد میشود که جاده بصورت اتوبان تبدیل گردد و تا آن زمان می توان همچون جاده قوچان با گذاشتن بلوکهای سیمانی در وسط جاده تاحدی از وقایع فوق جلوگیری نمود ضمن اینکه در چند نقطه با زاویه گردشی تند مسیرها را جابجا نمود یا علائم هشدار دهنده با چراغ چشمک زن نصب نمود .همچنین می توان با هماهنگی پلیس راه شادمهر و ابتدای کاشمر جهت خودروهای سواری بدون جی پی اس توسط برگه ثبت ساعت نمود و مدت زمان لازم را در آن درج نموده و بصورت رندوم در پلیس راه و ابتدای کاشمر بررسی گردد ( البته بیشتر برای زمانهای با ترافیک بالا پیشنهاد می شود )

 4. یاور گفت:

  دوست عزیز به وبلاگ صاحب مقاله سر بزن به قدس سر بزن به نشانی که دادی سر بزن سانسورش کردید رفت

 5. بی تقصیر گفت:

  سلام آقای صبری.دوستانم گفتند مطلب قدس آنلاین و روزنامه قدس و وبلاگم را ناقض درج کردید.اینطور که در بخش نظراتت مشهود است تذکراتی دراین باره دریافت کرده اید.جسارتن اگر مطالب این کمترین را کار می کنید کامل درج کنید.شما به وبلاگم مراجعه کنید و ادامه مطلب مقاله مذکور را کلیک فرمایید.حفظ امانت حداقل توقع بنده است سپاسگزارم زت زیاد

 6. با سلام
  اطاعت امر شد جناب بی تقصیر
  موفق باشید

نظرتان را بنویسید

عضویت ایمیلی

خبرنامه پایگاه اطلاع رسانی کاشمر این امکان را برای شما فراهم میکند تا به وسیله ثبت آدرس ایمیل خود در کادر زیر از آخرین مطالبی که در سایت منتشر میشود، مطلع شوید!

آخرین ارسال ها