جوانان با استعداد منطقه پرجمعیت کوهسرخ؛ یک سالن ورزشی و دیگر هیچ!

سالن ورزشی

ورزش یکی از نیازهای اساسی بشر و یک فعالیت همگانی است و بزرگان جامعه هم درباره ورزش سفارش می کنند. مقام معظم رهبری نیز به جوانان، تحصیل، تهذیب و ورزش را سفارش کرده اند و این سفارش نشان از اهمیت ورزش از دیدگاه ایشان دارد.

بر اساس آمار اعلام شده از سوی مراکز تحقیقاتی کشورهای توسعه یافته، چند برابر هر سرمایه گذاری برای ورزش، در زمینه خدمات درمانی و بهداشتی صرفه جویی می شود. مردم مناطق محروم نظیر کوهسرخ به میادین و امکانات ورزشی نیاز بیشتری دارند. چرا که با توجه به افزایش معضل بیکاری در مناطق محروم، نسل جوان در خطر اعتیاد و سایر ناهنجاری های اجتماعی قرار دارند. یکی از جوانان کوهسرخ در این باره به خبرنگار ما می گوید:  هیچ کارگاه و کارخانه ای در منطقه کوهسرخ وجود ندارد. از این رو بیشتر جوانان منطقه به شهرستان های اطراف و استان یزد مهاجرت می کنند. افرادی مثل ما هم که به دلایلی قادر به مهاجرت نیستند، مجبورند در منطقه بدون امکانات ورزشی، با مشکلات دست و پنجه نرم کنند و فعالیت های ورزشی مناسب نداشته باشیم. وی می افزاید: در این صورت خطر گرایش به اعتیاد هم همیشه جوانان را تهدید می کند.

لزوم توجه به ورزش همگانی و استعدادیابی در ورزش قهرمانی

توجه بیشتر به ورزش به ویژه ورزش همگانی، تأثیر زیادی بر نشاط و شادابی جامعه دارد. یک کارشناس تربیت بدنی درباره ورزش روستایی می گوید: هنگامی که از ورزش سخن به میان می آید، ذهن ناخودآگاه به سوی ورزش حرفه ای معطوف می شود. «حسین غلامزاده» می افزاید: ورزش همگانی باید در مناطق روستایی، نسبت به ورزش حرفه ای، اولویت بالاتری داشته باشد. وی اظهار داشت: در زمینه ورزش حرفه ای، همواره استعدادهای بالقوه فراوانی در مناطق روستایی وجود دارد.

از این رو با انجام آزمون های مختلف ورزشی، می توان افراد مستعد را شناسایی کرد. وی که خود در مسابقات کشوری کشتی فرنگی صاحب عنوان است، ادامه می دهد:  پیشنهاد می شود که در هر چند روستای نزدیک به هم، یک پایگاه ورزشی برای شناسایی و رشد استعدادها تأسیس شود و از سن پایین در این پایگاه ها تمرین کنند تا استعدادهای آن ها شکوفا شود. یکی از دبیران تربیت بدنی منطقه کوهسرخ نیز با بیان این که پیشرفت در هر رشته ورزشی، مرهون توجه خاص به ورزش مدارس است، می افزاید: اگر به ورزش مدارس توجه کافی شود و امکانات و زمان مناسب در اختیار آموزش و پرورش قرار گیرد، موفقیت بیشتر در سطوح جهانی، المپیک، ارتقای سطح سلامت عمومی، کاهش ناهنجاری های اخلاقی جامعه و… را به همراه دارد. «جواد اکبری» می گوید:  طرح های اجرایی در آموزش و پرورش مانند نهادهای اقتصادی نیست که نتایج آن بلافاصله مشاهده شود. وی تصریح می کند: مشاهده نتایج توجه به ورزش مدارس، بلند مدت است. شاید برخی متوجه نشوند که دلیل موفقیت بیشتر در سطوح جهانی، ارتقای سلامت عمومی، کاهش ناهنجاری ها در جامعه و… چه بوده است. وی در ادامه می افزاید: اگر مسئولان بخواهند، برخی ورزش های خاص در این منطقه پیشرفت کند، باید به فکر امکانات نرم افزاری آن نظیر مربی هم باشند، چرا که به دلیل محرومیت منطقه، در بسیاری از رشته های ورزشی مربی نداریم.

کمبود امکانات ورزشی در روستاها

در بسیاری از روستاها، تابلویی با عنوان «محل احداث مجموعه ورزشی روستای…» نصب شده است که در آن فقط ۲ دروازه دیده می شود. در برخی روستاها نیز اطراف زمین دیوار کشی شده و زمین پر از سنگ ریزه است.

کارشناس تربیت بدنی اداره آموزش و پرورش کوهسرخ در این باره می گوید: آموزش و پرورش کوهسرخ هیچ گونه فضای ورزشی ندارد. «رضا عندلیب» می افزاید: فقط یک سالن ورزشی در کوهسرخ وجود دارد که در جلسه های مکرر با اداره کل ورزش و امور جوانان خراسان رضوی، توانستیم زمان مناسبی را برای استفاده دانش آموزان منطقه اختصاص دهیم اما به دلیل مشکلات ناشی از کمبود سوخت برای گرمایش سالن، در بسیاری موارد به خصوص در زمستان قادر به استفاده از سالن نبودیم. وی تصریح می کند: با توجه به اجرای طرح «سباح» در آموزش و پرورش و ضرورت آموزش شنا مجبور به انتقال دانش آموزان از دوردست ترین روستاها به شهرستان کاشمر شدیم. ابتدا با مقاومت والدین و سپس با خطرهای موجود مواجه بودیم. چرا که انتقال دانش آموزان پایه سوم ابتدایی از روستاهای دوردست نظیر «بند قراء» به علت نبود استخر خطرهای زیادی در پی داشت و انتقال دانش آموزان به شهرستان کاشمر، تمام روز آموزشی آن ها را می گرفت. در ۱۲ جلسه طرح «سباح»، ۱۲ روز آموزشی آن ها تعطیل می شد. وی ادامه داد: کمبود امکانات ورزشی در کوهسرخ موجب شده است نتوانیم مسابقات فوتسال و والیبال دانش آموزی را هم به طور منظم و بدون مشکل اجرا کنیم. یکی از اهالی کوهسرخ در این باره می گوید: فقط یک سالن ورزشی در کوهسرخ وجود دارد. «سعید رجبی جعفرآباد» می افزاید: بیشتر اوقات، سالن از قبل رزرو شده است و در زمستان و تابستان مجبور به بازی در فضای باز هستیم.

محرومیت از فضاهای ورزشی مناسب

مناطق محروم همواره در زمینه های ورزشی، فرهنگی، علمی و… استعدادهای بالقوه فراوانی دارند. این استعدادها به علت کمبود امکانات همواره ناشناخته مانده  است. یکی از دبیران تربیت بدنی منطقه کوهسرخ می گوید: استعدادهای فراوانی دررشته های مختلف ورزشی در مدارس وجود دارد. اگر امکانات مناسب ورزشی در این منطقه وجود داشته باشد، قطعا این استعدادها در آینده افتخار کشور خواهند بود. «جوادی» ادامه می دهد: نبود تشک یا فضای اختصاصی برای کشتی یا ژیمناستیک در منطقه موجب شده است دانش آموزانی که انعطاف بدنی مناسبی دارند، از پیشرفت در رشته های ورزشی دیگر باز بمانند. وی می افزاید: من خود شاهد از بین رفتن استعدادهای ورزشی در کوهسرخ هستم و این دانش آموزان به خاطر نبود امکانات، از پیشرفت در رشته های مختلف ورزشی باز می مانند.

یکی از دانش آموزان مستعد رشته ورزشی ژیمناستیک نیز می گوید: حرکات ژیمناستیک فراوانی را در منزل و بدون مربی آموخته ام. «محمد جواد فاضل» ادامه می دهد: به دلیل نبود سالن و فضای تمرینات ژیمناستیک، نمی توانم حرکات بیشتری یاد بگیرم و در مسابقات شرکت کنم. یکی دیگر از دانش آموزان آموزشگاه «شهید جعفری ایور» نیز می افزاید: علاقه زیادی به فوتسال و فوتبال دارم. ولی این روستا سالن ورزشی ندارد که بتوانیم در اوقات فراغت ورزش کنیم. «محمد قاری» اظهار داشت: زمانی برای مسابقات فوتسال آموزشگاهی به شهر «ریوش» اعزام می شویم. اما به دلیل آشنا نبودن با بازی در سالن نتیجه مطلوبی کسب نمی کنیم. جواد الموری یکی دیگر از دانش آموزان منطقه کوهسرخ نیز افزود: در زمستان زمانی که در زمین خاکی بازی می کنیم، به دلیل بارش برف و باران، لباس هایمان پر از گل می شود و در تابستان نیز به دلیل گرد و خاک زمین، لباس ها خاکی می شود. یک دانش آموز دیگر از کوهسرخ می افزاید: با بازی در زمین های خاکی با خطراتی مواجه هستیم. «اسماعیل غفرانی» افزود: در صورت زمین خوردن در زمین های خاکی و پر از سنگ ریزه، صدمه می بینیم. یکی دیگر از اهالی کوهسرخ اظهار داشت: به دلیل نبود سالن ورزشی مناسب، فوتبال و فوتسال را کنار گذاشته ایم و به تنیس روی میز در کلوپ های خصوصی رو آورده ایم. یکی از اهالی روستای «ایور» کوهسرخ هم می گوید: حدود دو سال گذشته، مبلغ ۴۸ میلیون تومان از اهالی روستا جمع آوری و به حساب اداره ورزش و امور جوانان واریز کردیم تا با کمک دولت، یک سالن ورزشی ساخته شود ولی ساخت سالن از سال گذشته نیمه تمام رها شده است؟

افتتاح یک سالن تا پایان سال

رئیس اداره ورزش و امور جوانان شهرستان کاشمر در گفت وگو با خراسان و با بیان این مطلب که منطقه کوهسرخ فقط یک سالن ورزشی دارد، می گوید: البته یک سالن ورزشی دیگر که مصوبه دور دوم سفر ریاست جمهوری است، از سوی بسیج سازندگی شهرستان در حال احداث است که تا پایان سال ۹۱ به بهره برداری می رسد. «احمدرضا روشندل» می افزاید: یک سالن ورزشی دیگر نیز در روستای «ایور» در حال احداث است که تاکنون فقط مرحله پی ریزی آن انجام شده است. وی هم چنین اظهار داشت: ۹۰۰ میلیون ریال از هزینه احداث این سالن از سوی مردم و ۸۰۰ میلیون ریال دیگر هم از طرف اداره کل ورزش و امور جوانان استان تامین شده است که امیدواریم به زودی بهره برداری شود.

«روشندل» با اشاره به وسعت میادین ورزشی در کوهسرخ می گوید: علاوه بر این روستا، در روستاهای «دهمیان»، «اوندر»، «کریز»، «طرق» و شهر «ریوش»، مجموعه های ورزشی وجود دارد. وی ادامه می دهد: در این چند سال اخیر، فعالیت های مهمی انجام شده است اما با توجه به جمعیت کوهسرخ، این میزان فعالیت ناکافی است. وی هم چنین به اولویت های ورزشی منطقه اشاره و تصریح کرد: به اداره ورزش و امور جوانان استان پیشنهاد ساخت سالن کشتی و استخر در این منطقه ارائه شده است. وی اولویت ساخت اماکن ورزشی را به ترتیب «سالن کشتی»، «استخر» و سپس «سالن ورزش های رزمی» دانست و اظهار داشت: با مسئولان استان در تماس هستیم تا هرچه زودتر بتوانیم مشکلات ورزش منطقه کوهسرخ را برطرف کنیم.

نظرتان را بنویسید

عضویت ایمیلی

خبرنامه پایگاه اطلاع رسانی کاشمر این امکان را برای شما فراهم میکند تا به وسیله ثبت آدرس ایمیل خود در کادر زیر از آخرین مطالبی که در سایت منتشر میشود، مطلع شوید!