۳۵درصد باغات کاشمر تحت پوشش بیمه نیستند

باغ انگوری

رییس بانک کشاورزی کاشمر با بیان اینکه حدود ۳۵ درصد از باغات شهرستان تحت پوشش صندوق بیمه نیستند، گفت: کشاورزان کاشمر در سال زراعی ۹۰ ـ ۸۹ بیش از ۲۳ میلیارد ریال خسارت دریافت کردند.

“مهربان” در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا) – منطقه خراسان، افزود: صندوق بیمه محصولات کشاورزی این رقم خسارت را به علت وقوع بلایای طبیعی به بیش از ۱۳ هزار و ۶۲۱ کشاورز و دامدار بیمه‌گذار پرداخت کرده است.

وی با بیان اینکه جهادکشاورزی میزان خسارت وارد شده در این مدت را بیش از ۳۵ میلیارد ریال برآورد کرده است، گفت: بیشترین پرداخت خسارت بیمه بابت خشکسالی به اراضی زعفران در بخش کوه‌سرخ بوده است.

رییس بانک کشاورزی شهرستان کاشمر با اشاره به زمان‌بر بودن پرداخت خسارت به کشاورزان ادامه داد: در برخی مواقع به علت پرداخت غرامت از تهران، مسدود بودن حساب کشاورزان و عدم تکمیل پرونده آنها، پرداخت به طول می‌انجامد این در حالی است که در بخش دام و طیور پس از تشکیل پرونده به سرعت به فرد خسارت‌دیده غرامت پرداخت می‌شود.

مهربان با بیان اینکه ۳۵ درصد باغات شهرستان تحت پوشش صندوق بیمه نیستند، گفت: هم‌اکنون ۱۴ هزار و ۱۰۰ هکتار باغات و ۷۸۰۰ هکتار اراضی زراعی و ۴۰۰۰ اصله گردو در شهرستان وجود دارد که ۶۵ درصد از باغات تحت پوشش بیمه هستند.

وی با بیان اینکه بخش طیور کاشمر بیشترین بیمه‌گذار را دارد، گفت: ۴۰ درصد از دامداران در بخش دام سبک و سنگین، نسبت به بیمه دام‌شان اقدام کرده‌اند.

رییس بانک کشاورزی شهرستان کاشمر در ادامه افزود: با توجه به شرایط جوّی حاکم در شهرستان و خسارت‌های وارده، استفاده از ارقام مقاوم در برابر سرما و خشکسالی به کشاورزان توصیه می‌شود و بیمه محصولات راهی مطمئن برای کشاورزان و دامداران برای حمایت از آنان است.

براساس این گزارش، شهرستان کاشمر ۸۶ هزار رأس دام سبک، ۴۲۵۰ رأس دام سنگین، ۲۰۰۰ کندو و ۷۷۷۲ هکتار زمین زراعی و ۲۵ هکتار مرتع و منابع طبیعی دارد.

نظرتان را بنویسید

عضویت ایمیلی

خبرنامه پایگاه اطلاع رسانی کاشمر این امکان را برای شما فراهم میکند تا به وسیله ثبت آدرس ایمیل خود در کادر زیر از آخرین مطالبی که در سایت منتشر میشود، مطلع شوید!