یک روانشناس: نبود امکانات تفریحی زمینه‌ساز بروز آسیب‌های اجتماعی در کاشمر شده است

یک روانشناس تاکید کرد: نبود امکانات تفریحی زمینه‌ساز بروز آسیب‌های اجتماعی در کاشمر شده است.

دکتر ابراهیمی در گفت وگو با خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا) – منطقه خراسان، علل اجتماعی بروز این رفتار را نداشتن امکانات لازم جهت گذران اوقات فراغت عنوان کرد و گفت: نوجوانان به جای اینکه اوقات فراغت خود را در سالن‌های ورزشی ، انجمن‌های گوناگون و . . . بگذرانند به خیابان‌ها کشیده شده اند و با اضافه شدن کنجکاوی‌ها، دوره نوجوانی تبدیل به یک آسیب جدی اجتماعی می‌شود.

وی گفت: وقتی شرایط طبیعی برای ایجاد ارتباط اجتماعی در جامعه وجود نداشته باشد، عوارض آن به شکل آسیب‌ها و انحرافات گوناگون از جمله مزاحمت‌های خیابانی بروز می‌کند.

این روانشناس عامل مهم بروز این آسیب را مسائل فرهنگی عنوان کرد و افزود: به دلیل وجود برتری جنس مذکر در کاشمر و شهرهای اطراف نوعی نگرش مبنی بر حس برتری نسبت به دختران، در پسرها ایجاد شده است که این حس آرام آرام منجر به رفتارهایی در قالب تخریب و آزار جنس مخالف می‌شود.

وی گفت: این نگرش در سنین نوجوانی با ایجاد تشخیص جنسیتی در نوجوانان به شکل رفتارها و آسیب‌های اجتماعی از جمله آزارهای خیابانی و در سنین بالاتر به صورت تجاوز و اغفال نمود می‌یابد.

وی با بیان اینکه در ایجاد مزاحمت‌های خیابانی، دختران نیز سهیم هستند، اظهار داشت: در جامعه‌ای که نگاه مردسالارانه وجود داشته و به دختران حرمت و احترام گذاشته نمی‌شود، حالت‌های روانی چون احساس حقارت، سرخوردگی و . . . در آن‌ها ایجاد می‌شود.

وی ادامه داد: از طرفی نیازهایی چون نیاز به محبت، ارزش گذاشته شدن توسط جامعه و . . . در درون دختران وجود دارد که از طرف جامعه رفع نشده و وجود تبعیض‌ها باعث می‌شود که آنان به دلیل این‌که در جامعه و خانواده توانایی مقابله با جنس برتر را ندارند به خیابان‌ها آمده و در آن‌جا دست به اقدامات مقابله‌جویانه با پسران زده و یا سعی می‌کنند در قدرت آنان سهیم شوند که این مساله گاهی در نحوه لباس پوشیدن و حرف زدن فرد نیز تغییر ایجاد می‌کند.

دکتر ابراهیمی راه پیشگیری از این آسیب را «آگاهی» عنوان کرد و افزود: با توجه به ساختار جوان منطقه باید ابتدا نیازها سنجیده شده و با کمک مسوولان این نیازها برطرف شود.

وی به اَشکال مختلف مزاحمت‌های خیابانی در کاشمر اشاره کرد و گفت: مزاحمت‌های خیابانی ممکن است موقتی و فصلی باشد و یا از خانواده‌های خاصی ناشی شود، به عنوان نمونه در ایام تعطیلی مدارس یا در ساعاتی خاص اما به طور کلی رفتار مزاحمان خیابانی بر اثر عوامل متعدد اجتماعی ، اقتصادی ، فرهنگی و شرایط خانوادگی ظهور می‌یابد.

وی ادامه داد: مزاحمت خیابانی گونه یا شکلی از رفتار است که چنانچه با هنجارهای اساسی نظام اجتماعی و وجدان جمعی جامعه در تعارض قرار گیرد، جامعه این رفتار را بسته به نوع اعتقادات خود مجرمانه یا بیمارگونه تلقی می‌کند .

این جامعه‌شناس، مبارزه با آسیب‌های اجتماعی به ویژه مزاحمت‌های خیابانی را با توجه به وجود انسان که پیوسته در حال تغییر است مشکل خواند و گفت: به حکم این‌که یک رفتار اجتماعی از عوامل متعدد منشعب می‌شود حل آن رفتار نیز با عوامل مختلف میسر است .

نظرتان را بنویسید

عضویت ایمیلی

خبرنامه پایگاه اطلاع رسانی کاشمر این امکان را برای شما فراهم میکند تا به وسیله ثبت آدرس ایمیل خود در کادر زیر از آخرین مطالبی که در سایت منتشر میشود، مطلع شوید!

آخرین ارسال ها