بدون شرح!!!!!؟؟؟

یکی از نمایندگان مردم غرب خراسان رضوی در جدیدترین جلسه شورای اداری شهرستان سبزوار از لزوم تلاش برای ارتقاء منطقه به استان سخن گفته است.
رمضانعلی سبحانی که روز یکشنبه در محل معاونت استانداری و فرمانداریسبزوار حاضر شده در بخش هایی از سخنانش گفته است : با توجه به توسعه و توانمندی های بالقوه و بالفعل سبزوار و اضافه شدن دو شهرستان جدید به آن ، بایستی ارتقای منطقه به استان پی گیری شود.
موضوع تشکیل استان های جدید به ویژه در شمال شرق کشور سالهاست که به یکی از مباحث داغ سیاسی و اجتماعی منطقه تبدیل شده است.
اما این پرونده تا کنون حرکتی بسیار کند و پرفراز و نشیب داشته است. با این حال یک چیز مشخص این است که تقسیم این استان از مطالبات مردم بسیاری از شهرهاست و در نتیجه نمایندگان و مسئولین مربوطه باید نهایت تلاش خود را برای تحقق این آرزوی مردم انجام دهند. واین تلاش از جانب مسئولین نباید تنها به اشاره در جلسات سخنرانی عمومی و نزد خبرنگاران محدود شود. بلکه هریک از نمایندگان محترم باید به صورت جدی این موضوع را در فعالیت های خود در مجلس شورای اسلامی پیگیری کنند و پس از مدتی گزارشی از عملکردشان به مردم ارائه نمایند.
شنیدن وعده تقسیم استان خراسان رضوی از سوی نامزدهای مختلف انتخاباتی و مسئولین گوناگون سالهاست برای مردم این مناطق به یک عادت تبدیل شده است . اما این بار با توجه به اینکه همه زیرساخت های لازم در منطقه غرب خراسان رضوی از مدت ها قبل فراهم آمده ، باید نمایندگان و مسئولین بلندپایه شهرستان آخرین گام های خود را با قدرت و جدیتی هرچه تمامتر بردارند.
اختلافات بین شهرهای همسایه یک معضل مهم
شاید یکی از مهمترین دلایل بروز کندی در پرونده تقسیمات سیاسی کشور و تشکیل استان های جدید ترس از بروز اختلافات و آشوب های منطقه ای باشد که ممکن است در شهرهای مختلف به ویژه شهرهایی که داعیه مرکز استان شدن دارند ، ایجاد شود.
این اختلافات در استان خراسان رضوی ممکن است بین شهرهایسبزوار و نیشابور بر سر مرکزیت استان خراسان غربی ،و یا بین نیشابور و تربت حیدریه بر سر مرکزیت استان خراسان مرکزی ایجاد شود.که هیچ یک قبول نمی کنند در استانی جدیدالتأسیس زیرمجموعه شهر رقیب خود شوند.
چنین است که امروز مشاهده می کنیم شهرهای بزرگی چون سبزوار ، تربت حیدریه و نیشابور و شهرها و مناطق اطراف آنها در خراسان رضوی با وجود اینکه همین حالا از بسیاری از استان های کشور در برخی ملاک ها جلوتر هستند و از مدت ها قبل انتظار تشکیل استان های مستقل خود  را کشیده اند همچنان به عنوان زیرمجموعه استان بزرگ خراسان رضوی باقی مانده اند. استانی که در حال حاضر با داشتن ۲۸ شهرستان – و به زودی با اضافه شدن چندشهرستان دیگر- بیشترین تعداد شهرستان ها را در بین استان های کشور دارد . و ضمناً شهر مشهد که مرکزیت این استان را برعهده دارد خود به عنوان دومین کلان شهر کشور با جمعیت چندمیلیونی درگیر مشکلات و معضلات فراوانی است که هرگز نمی تواند مدیریت خوب و منصفانه ای نسبت به سایر نواحی اعمال نماید.
از آنگذشته فاصله زیاد شهر مشهد تا برخی نقاط استان عملاً موجب زحمت مضاعف مردم برخی نواحی برای دسترسی به مرکز استان خود شده است. خصوصاً اینکه شهر مشهد در گوشه شمال شرقی این استان پهناور قرار گرفته و همین موضوع باعث شده نواحی غربی و جنوبی خراسان به عنوان دورترین مناطق از مرکز شناخته شده و بیشترین آسیب ها را از این جهت دریافت دارند. این خود به مرور سبب بروز بی عدالتی های سیاسی و اداری شده است که به ویژه مناطقی نظیر داورزن ، سبزوار ، بردسکن ، جغتای ، بجستان ، گناباد ، خلیل آباد ، کاشمر ، جوین ، ششتمد و خواف و خوشاب بیشترین ضرر را از آن متحمل شده اند.
همه این موضوعات باعث شده تقسیم هرچه سریعتر استان خراسان رضوی به استان های جدید به شکل یک اقدام ضروری جهت برقراری عدالت سیاسی و اجتماعی جلوه کند و هرگونه تأخیر در انجام این مهم ، منجر به افزایش بی عدالتی ها گردد.
وحدت  راهبرد اساسی برای تسریع در تقسیم خراسان رضوی 
برخلاف همه دیدگاه های موجود که بر رقابت و تنش شهرهای بزرگ استان خراسان رضوی با یکدیگر تأکید می کنند مسئله اینجاست که به نظر می رسد اصولاً شهرهای سبزوار و نیشابور یا نیشابور و تربت حیدریه بیش از آن که رقیب یکدیگر باشند ، باید به عنوان شهرهای همسایه و مشترک المنافع عمل کنند.
 چرا که در موقعیت فعلی به واقع استان شدن هریک از این شهرها به شدت به همکاری و تفاهم دو طرفه مردم و مسئولین محلی بستگی دارد.خصوصاً شهر نیشابور که به خاطر قرار گرفتن در مرکزی ترین نواحی استان و نداشتن هیچ گونه مرز مشترک با دیگر استان های کشور اصولاً تا زمانی که تکلیف تربت حیدریه  و سبزوار مشخص نشود نمی تواند هیچ گونه داعیه ای برای استان شدن داشته باشد. و اگر هم در این مقطع مردم و مسئولین عزیز نیشابور برای استان شدن شهرشان تلاش کنند ، در واقع دارند به صورت غیرمستقیم برای روشن شدن تکلیف سبزوار و تربت حیدریه و استان شدن این دو شهر نیز می کوشند.
و همین موضوع یعنی نقطه سرآغاز اتحاد و همدلی بین شهرهای دوست و همسایه. با این وصف اگر نیروی مردم ، نمایندگان و مسئولین مناطق غرب ، جنوب و مرکز خراسان رضوی با یکدیگر جمع شود و همه با هم پیگیر موضوع تقسیمات سیاسی در خراسان رضوی باشند دیگر دلیلی برای دولت ها باقی نمی ماند که دراین امر مهم تعلل کنند.
تشکیل سه استان جدید در شمال شرق کشور محبوب ترین گزینه مردمی
در صورت اتحاد شهرها ، نمایندگان خراسان رضوی درمجلس می توانند از دولت بخواهند به جای برنامه ریزی برای تأسیس استان های جدید در طول سالهای متوالی ، از همان ابتدا تشکیل سه استان را به صورت همزمان در شمال شرق کشور مد نظر قرار دهد. طرحی که در دهه ۸۰ نیز می توانست صورت گیرد و به جای تأسیس دو استان خراسان شمالی و جنوبی ، با تلاش نمایندگان استان و جلب موافقت مجلس می شد ۵ استان جدید ایجاد کرد.
اینک نیز تشکیل سه استان جدید به صورت همزمان در منطقه نامبرده هرچند هزینه بر است اما غیرمنطقی نیست . تنها با نگاهی گذرا بر تعدد استان های کوچک و کم جمعیتی که دردهه های گذشته در سرتاسر کشور ایجاد شده اند ، به این موضوع پی می بریم که شرق ایران هنوز ظرفیت فوق العاده ای برای تشکیل چندین استان جدید دارد.
لذا امید می رود که با پیگیری جدی مسئولین و نمایندگان و اتحاد مردم منطقه در آینده ای هرچه زودتر تأسیس سه استان سربداران (خراسان غربی) به مرکزیت سبزوار خراسان مرکزی یا شرقی به مرکزیت تربت حیدریه و خراسان مرکزی یا بینالود به مرکزیت نیشابور را جشن بگیریم.
 

۱,۰۲۰ نظر

 1. سربداران گفت:

  با این زلزله هایی که تو کاشمر میاد و تربت بعید میدونم تربت شانس برای استان شدن داشته باشد،

 2. توجه گفت:

  قابل توجه منفی که گفته نیشابور پایتخت حکومت ومرکزاستان حکومت های ننگین بوده باید بگم که اولا در زمان شاهپور بوده که دوران عزت ایران وایرانی بوده دومیش زمان طاهریان بوده که طاهر مامون را کشت و اولین حکومت مستقل شیعی اسلامی ایران را بنا واولین پایتخت اسلامی نیشابور گردید، قابل توجه وراج خان که بدون فکر فکر میزند ودهاتشونو با نیشابور بزرگ مقایسه میکنه،

 3. نزنه دستتان باشه گفت:

  شما که اینقدر از نیشابور در دور بودن از نیشابوری جماعت بلکه بلکه زبان میشود یادتون باشه گذرتون از نیشابور رد میشه…..

 4. نیشابوری گفت:

  طبق آخرین تغییرات در حریم شهر نیشابور و بر اساس سرشماری سال ۱۳۹۰ جمعیت نیشابور ۲۷۶۰۸۹ نفر که بیست و ششمین شهر پرجمعیت کشور می شود. روستاهایی مانند سراب کوشک و صالحی و رحمت آباد چنبران که واقعا هم به شهر نیشابور متصل اند به طور رسمی جزیی از شهر نیشابور شدند. و نیشابور و حومه آن حدود ۲۸۰۰۰۰ نفر جمعیت دارد.
  در مورد مشاهیر شهر که کمال الملک و عطار نیشابوری نیستند مگه یک نفر بخواهد بره قبر خیام و عطار رو زیارت کنه نگاه میکنه که ببینه اون از کدوم شهر بعد میره زادگاهش واسه زیارت پس اگه اینجور باشه همه باید برای زیارت امام رضا و امام علی برن مکه چون اونا اصلشون از مکه هست و فقط تو مشهد و نجف دفن شده اند .
  اگر چناران بزرگ ترین شهرک صنعتی فعلی روداره بعد از چند سال که شهرک صنعتی عطار رونق پیدا کنه دیگه اسمی از چناران نمی مونه در ضمن نیشابور دو تا شهرک صنعتی دیگر هم دارد.
  اگه سبزوار تونسته چند تا از بخش هاشو جدا کنه به خاطر وسعت زیاد سبزوار بوده چون همین سبزوار فعلی از نیشابور بزرگ تره
  ولی انصافا سبزوار اگه استان بشه حقشه چون مسئولان شهرشون دارند به حرف هایی که میزنند عمل می کنند ولی ما نیشابوری ها که تو سایت ها داریم خودمون رو میکشیم مسؤولان شهرمون فقط به دنبال منافع شخصی اند مثل شاهان قاجاریه و اهمیتی به نیشابور نمی دهند و پیشرفت های فعلی نیشابور و ساختن اماکن پزشکی و … همه خصوصی اند و شهری که از بوشهر و سنندج و شهر کرد که مرکز استان هستند جمعیت و توانایی بالایی داره امکاناتش در حد شهری است که هنوز ده ساله شهر شده .

 5. هی گفت:

  شخصی که خود را نیشابوری نامیده بسیار تابلو بوده که سبزواریه دو ساعت و زد که از آخرین بگه از دروغ سبزوار بزرگتره، زرشک مگر توخواب، عالم آدم میدونند نیشابور بزرگتره، مصداقش جمعیتش،وابادانیش،

 6. جاوید گفت:

  زنده باد استان بینالود،

 7. سبزوار شروع کننده توهین و ادامه دهنده آن گفت:

  اگه به دلایلی که سبزواری ها میگن باشه … روستای ملخدره علیا باید ده سال پیش استان می شد.

 8. دستگاه تصفیه آب گفت:

  بسیار آموزنده

 9. ناشناس گفت:

  همه نیشابور رو با فرهنگ و ادب پروریش می شناسند اگه جواب شما رو با ادبیات خودت نمیدن فقط واسه اینه که نیاز به زمان داری واسه یک رشد صحیح راستی دوست من فرمانده قیام سربداران هم نیشابوریه که برو بجای فحاشی تاریخ بخون

 10. شیخ حسن جوری از نیشابور گفت:

  شما نیاز به زمان داری عزیزم واسه رشد مقصر شما نیستی اون بزرگترا هستن که راستشو بهت نمیگن

 11. سلام گفت:

  چرا کسی نظر نمیذاره ؟ چرا دعوا نمی کنین ؟
  حوصله مون سر رفت

 12. يك غير خراساني گفت:

  آیا درست هست که کلا مردم خراسان بدجنس و انتقام جو هستند؟
  چه مناطقی بیشتر؟

 13. مهدی گفت:

  سلام
  چرا اینقدر تو سر هم میزنین؟
  حالا مثلا نیشابور یا سبزوار یا هر شهر دیگه تو ایران چه گلی به سر دنیای امروز زده که این همه براش تعصب دارین؟
  هیچ کدوم از این شهرها اگه نباشه هیچی از کار دنیا لنگ نمیشه. حالا این که قدیم ها چی بودن و چه کردن که دردی دوا نمی کنه. برید به جای حرافی و توهین به هم کاری کنید که در عمل دیده بشه رو مملکتمون تعصب دارین.

 14. حسین گفت:

  شما اومدید تو این سایت نظر میدید خوب چرا توهمون سایت اسرار نظر نمیدید تا جوابتونو بدن شاید ترسیدید؟؟؟؟؟؟ چه بخوای چه نخوای آش ماستی سبزواره……… واقعیت تلخه دیگه اگه مردید فقط تو سایت اسرار کامنت بزارید……….اگرررررررر مردید

 15. حسین گفت:

  ینی شما یه سایتم برای شهرتون ندارید که…..

 16. حمید گفت:

  ملاهادی سبزواری رو میگن حکیم سبزواری! بابا جمع کنید. اینقدر حسادت میکنید که اگر از کل ایران بپرسین فهمیدن شما چقدر حسودین.
  نگاه میکنن ببینن نیشابور چکار میکنه سریع تقلید کنن.
  این قدر چرت و پرت گفتین که دروغای خودتون رو خودتون باور کردین.

 17. طاها گفت:

  با تقسیم خراسان بودجه منطقه خراسان زیاد نشد بلکه در مجموع کم هم شد.پس انقدر با هم دعوا نکنین.چون به سود استان های دیگه هست.

 18. طاها گفت:

  وقتی که خراسان تقسیم نشده بود،۸درصد بودجه بهش می رسید.با تقسیمش،بودجه سه خراسان در مجموع ۴درصد شد!پس انقدر با هم دعوا نکنین و فکر نکنید که تقسیم یک استان به سود شماست.چون که بیشتر غیر خراسانی ها سود می برند.

 19. ناشناس گفت:

  میشه الکی حرف نبافید؟

 20. x گفت:

  نیشابوری یه عمر با حسودی جلوی استان شدن سبزوارو گرفتن تا ابدم ادامه میدن ….
  به جای اینکه استان شدن سبزوار از نون شبتون واجب تر باشه و بتونید شبکه جدا و بودجه جدا بگیرید هی سنگ میندازید

نظرتان را بنویسید

عضویت ایمیلی

خبرنامه پایگاه اطلاع رسانی کاشمر این امکان را برای شما فراهم میکند تا به وسیله ثبت آدرس ایمیل خود در کادر زیر از آخرین مطالبی که در سایت منتشر میشود، مطلع شوید!

آخرین ارسال ها