فدافنی ها با راه اندازی دسته بنی اسد آیین نخل گردانی برگزار کردند

http://www.khorasannews.com/NewsImage.aspx?id=59797&filename=5vr1.jpg

تمامی هیات های عزاداری روستای فدافن طبق سنتی دیرینه، باشکوهی خاص با عنوان ˈ دسته بنی اسد ˈ وارد شهر کاشمر شده و با حرکت در سطح شهر به سمت بقعه امامزاده سید حمزه حرکت کردند و در غم و ماتم امام شهیدشان عزاداری کردند .

مراسم خونخواهی امام حسین در روستای فدافن کاشمر در کنار نخل گردانی همه ساله طبق سنتی دیرینه، عصر روز دوازدهم محرم توسط اهالی روستا باشکوهی خاص انجام می شود که امسال این مراسم در روز سیزدهم محرم برگزار شد.

در این مراسم، برنامه های مختلفی از جمله نخل‌گردانی به نمایش گذاشته ‌شد و عده‌ای بیل به دست، به نشانه مردان قبیله بنی اسد که جهت دفن پیکرهای مطهر شهدا به کربلا آمده بودند در بین جمعیت دیده می ‌شدند و فریاد یا حسین در بین جمعیت طنین انداز بود .

بنا به باور مردم این دیار، در سومین روز از شهادت امام حسین(ع) قبیله بنی‌اسد در سال ۶۱ هجری با حضور در کربلا اقدام به جمع‌ آوری اجساد شهدا کرد‌ه‌ اند.

مردم روستای فدافن با تاسی از این باور ، با نمایش آیین‌ها و حرکت کجاوه‌هایی ضمن برپایی عزاداری و سینه زنی ، حرکت سمبلیک نخل‌گردانی را انجام می دهند .

در این مراسم به جز ˈ نخل‌گردانی ˈ و ˈ دسته بنی‌اسد ˈ ، آیین‌های دیگری از جمله ˈ کاروان اسرا ˈ ، ˈ شیر ˈ و ˈ طفلان مسلم ˈ مشاهده می‌شود که همراه این کاروان و مراسم هستند.

تاریخچه دسته بنی‌اسد و آیین نخل‌گردانی در روستای فدافن برابر اسناد باقی مانده حداقل سابقه ای ۲۰۰ ساله دارد و در گذشته در بسیاری از شهرها و روستاهای کشور مراسم خونخواهی و نخل‌گردانی در عزاداری امام حسین(ع) انجام می شده اما امروزه در استان خراسان، در چند شهر و روستا بیشتر اجرا نمی شود.

۷ نظر

 1. محسن اولیائی گفت:

  باسلام.. در انتخاب تیتر خبر حرفه ای تربرخوردکنید… فدافنیها؟!!

 2. تشکر از تذکرتون

 3. فدافن گفت:

  این عکس مال چند سال پیشه ؟خیلی ازاینها الان مردند

 4. احمد گفت:

  امسال خیلی به هم ریخته وبی نظم بودند

 5. امیر ممدی گفت:

  مو بچه فدافنم هرسال تو ای دسته ها بودم
  هیچ جا مثل فدافن نمره

 6. امیر ممدی گفت:

  بابابزرگ مو تو همی دسته ها جلو نخل بیل مزده
  اسم بابابزرگم حسین

 7. امیر ممدی گفت:

  اقا احمد خودتو معرفی کن
  بچه کوجی
  مور مشنسی

نظرتان را بنویسید

عضویت ایمیلی

خبرنامه پایگاه اطلاع رسانی کاشمر این امکان را برای شما فراهم میکند تا به وسیله ثبت آدرس ایمیل خود در کادر زیر از آخرین مطالبی که در سایت منتشر میشود، مطلع شوید!