حفظ عزت اسلامی مهم‌ترین ویژگی امام موسی‌کاظم(ع) بود

imagesحجت‌الاسلام ابوالقاسم یعقوبی یکی از ویژگی‌های امام موسی کاظم(ع) را استقامت و حفظ عزت اسلامی عنوان کرد و گفت: این امام بزرگوار با عزت زندگی کردند و سرانجام نیز با عزت در زندان به شهادت رسیدند.

به گزارش خبرگزاری بین‌المللی قرآن(ایکنا) شعبه خراسان رضوی، نمایندگی کاشمر، حجت‌الاسلام ابوالقاسم یعقوبی، امام جمعه بجنورد، شب گذشته، ۱۴ خردادماه در مراسمی که به مناسبت شهادت امام موسی‌کاظم(ع) در بقعه متبرکه سیدحمزه(ع) کاشمر برگزار شد، طی سخنانی امام هفتم را اسوه صبر و مقاومت در برابر دشمن دانست و گفت: ایشان ویژگی‌هایی مثل بردباری داشتند که باید از آن درس گرفت.

وی با اشاره به ویژگی‌های شخصیتی امام موسی‌کاظم(ع) اظهار کرد: یکی از ویژگی‌های امام(ع) عبادت و دیگری حلم و بردباری ایشان بود که به همین جهت نیز او را کاظم نامیدند، ایشان خشمگین نمی‌شدند و سخاوتمند بودند و هرگز زیر بار حرف زور نمی‌رفتند.

یعقوبی با بیان اینکه امام موسی‌کاظم(ع)، نماد استقامت و پایداری است، ادامه داد: حبس طولانی امام موسی‌کاظم(ع) سبب شد مردم عطش ولایت را بیشتر احساس کنند و به‌واسطه این احساس خلا به طور جدی معطوف به عشق حضرت شدند و این امر، دربار عباسیان را به خشم آورده بود.

امام جمعه بجنورد یکی از ویژگی‌های دیگر امام موسی‌کاظم(ع) را استقامت و حفظ عزت اسلامی عنوان کرد و افزود: این امام بزرگوار با عزت زندگی کردند و سرانجام نیز با عزت در زندان به شهادت رسیدند.

وی بر فراگیری علوم آل محمد(ص) و شناخت و معرفت نسبت به ابعاد مختلف زندگی ائمه اطهار(ع) و به‌ویژه امام موسی‌کاظم(ع) که دوران سخت و پرمشقتی را در زندان‌های بغداد طی کردند، تاکید کرد و گفت: زندگی این امام همام با مشقت فراوانی همراه بود تا جایی که در دوران حیات مبارکشان در زندان بودند و بعد از شهادت نیز کاظمین و بارگاه ایشان هر روز دستخوش انفجار و مشکلات ناشی از آن شده است.

امام جمعه بجنورد با تاکید بر اینکه تداوم نسل شیعه و کثرت نسل شیعه یکی از هوشمندانه‌ترین توصیه‌های امام موسی‌کاظم(ع) بوده است، گفت: در آن زمان به دلیل نسل‌کشی و کشتارهای بی‌رحمانه شیعیان، حضرت سیاست‌های ماندگاری برای تدوام و ازدیاد نسل شیعه بیان کردند که این درس برای امروز نیز بسیار کارآمد است.

وی دروغ، تهمت، زندان و شکنجه را از راه‌های خلیفه عباسی برای دور کردن مردم از این امام همام عنوان کرد و گفت: ایجاد محرومیت اقتصادی و اجتماعی از توطئه‌های خلفای سفاک برای محدود کردن امامان معصوم(ع) بوده است.

یعقوبی با بیان اینکه این خلفا تلاش می‌کردند امام موسی کاظم(ع) در سخت‌ترین شرایط قرار گیرد، تصریح کرد: کاهش ارتباط مردم با این امام بزرگوار از برنامه‌های خلفا بود.

نظرتان را بنویسید

عضویت ایمیلی

خبرنامه پایگاه اطلاع رسانی کاشمر این امکان را برای شما فراهم میکند تا به وسیله ثبت آدرس ایمیل خود در کادر زیر از آخرین مطالبی که در سایت منتشر میشود، مطلع شوید!

آخرین ارسال ها