دکتر زارع متخصص عفونی کاشمر: هرچند آب مایه حیات است در صورت آلودگی مایه ی ممات است.

DR.REZA ZAREدکتر رضا زارع متخصص بیماریهای عفونی شهرستان کاشمر در گفتگو با روابط عمومی شبکه بهداشت ودرمان شهرستان کاشمر نکاتی را در مورد بیماریهای مرتبط با آب و غذا خاطر نشان نمود و گفت: بیماریهای مرتبط به غذا ،با خوردن غذایی که آلوده به باکتری،سم،ویروس و انگل باشد ایجاد می شود ودلیل این آلودگی می تواند در هر کدام از مراحل ذیل باشد:
۱- تولید و تهیه مواد غذایی
۲- نگهداری مواد غذایی
۳- حمل و نقل مواد غذایی
دکتر زارع گفت:اگر تهیه کننده ی مواد غذایی کارت بهداشتی نداشته باشد و خودش آلودگی ویروسی و میکروبی داشته و در تهیه مواد غذایی علی الخصوص در تهیه مواد اولیه ،موارد بهداشتی را رعایت نکند می تواند منشا بیماری در مصرف کننده شود .
این متخصص عفونی گفت: اگر نگهداری ماده ی غذایی در مکان مناسب و با شرایط مناسب و استاندارد محیطی صورت نپذیرد ،خود می تواند منشا آلودگی باشد.
وی در خصوص حمل و نقل مواد غذایی نیز خاطر نشان کرد:حمل و نقل مواد غذایی باید با وسیله مناسب که دارای امکانات لازم از جمله امکانات برودتی است ،انجام شود.
دکتر زارع افزود:اگر ماده ی غذایی در معرض حشرات،جوندگان باشد می تواند منبع آلودگی باشد.
این متخصص عفونی کاشمری خاطر نشان کرد:بسیاری از آلودگی های غذایی ،آلودگی هایی است که توسط آب منتقل می شود.هرچند که آب مایه حیات است در صورت آلودگی مایه ی ممات است.
دکتر زارع درخصوص بیماریهای منتقله از آب گفت:بیماریهایی که توسط آب منتقل می شود عبارتند از :وبا،تیفوئید(حصبه)، اسهال شیگلایی،اسهال ناشی از باکتری e.coli،هپاتیتA،انگل ژیاردیاو…
وی به مصرف آبهای بهداشتی تاکید نمود و گفت: مصرف آب سالم و بهداشتی از ارکان سلامتی می باشد و از نوشیدن آب برکه،رودخانه،چشمه های آلوده و آبهای غیر آشامیدنی پرهیز شود. یخ های موجود در بازار فروش نیز نباید بطور مستقیم با آب آشامیدنی مخلوط شودواگر از بیرون غذا تهیه می شود باید از مکانهای استاندارد و تحت نظر بهداشت باشد.
این متخصص عفونی در خصوص مصرف نوشابه با غذا خاطر نشان کرد:از نکات مهم دیگر، مصرف نوشابه با غذاست که عوارض معدوی ،کبدی ،استخوانی و … را در بر دارد.

۲ نظر

  1. مهدي گفت:

    چه جوری شده که آقای دکتر وقت گرانبهاشونو برای مصاحبه دادن؟!!! آخه تو همین چند دقیقه مصاحبه میتونست ۵ تا مریض ببینه که میشه ۱۰۰هزار تومن (پول روز ۴ تا مرد)

  2. مهدي گفت:

    به خدا که این دکترا بدجوری به جیب و جون مردم افتادن!!! خدا میدونه که خطر این دکترا از ویروس و انگل و… خیلی بیشتره

نظرتان را بنویسید

عضویت ایمیلی

خبرنامه پایگاه اطلاع رسانی کاشمر این امکان را برای شما فراهم میکند تا به وسیله ثبت آدرس ایمیل خود در کادر زیر از آخرین مطالبی که در سایت منتشر میشود، مطلع شوید!