مرگ خاموش نشریات محلی؛ کارشناس مطبوعات در کاشمر: مسوولان باید از خبرنگاران حمایت کنند

یک کارشناس مطبوعات در کاشمر با بیان این‌که چراغ نشریات محلی بدون سر و صدا خاموش می‌شوند، گفت: مرگ اقتصادی نشریات برخلاف مرگ سیاسی، مرگی خاموش است.

لیلا قرایی ترشیزی در گفت‌وگو با خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)- منطقه خراسان، با اشاره به مصائب کار روزنامه‌نگاری در ایران اظهار کرد: مطبوعات محلی مصائب مضاعفی دارند؛ مسوولان باید زیرساخت‌های لازم برای حمایت از خبرنگاران را فراهم کنند.

وی ادامه داد: مسایل و مشکلات نشریات محلی کمتر و کوچک‌تر از نشریات سراسری نیست بلکه باید اما و اگرهای دیگری هم بر آن افزود.

این کارشناس مطبوعات تاکید کرد: خبرنگاران نشریات محلی باید در کسوت یک کارآگاه، مسایل و مشکلات شهر را با سماجت پیگیری کنند، ضمن آن‌که در این مسیر باید ریسک‌پذیر باشند.

دبیر آوای کاشمر با اظهار تاسف از این‌که در یک محیط بومی و کوچک، آستانه انتقادپذیری و تحمل‌ها پایین‌ است و این امر انتشار مطبوعات محلی را سخت‌تر می‌کند، گفت: به نظر می‌رسد راه ارتقای نشریات محلی و برون‌رفت از شرایط فعلی، بالا رفتن آستانه تحمل مسوولان است.

وی گفت: وقتی امکان پرسش‌گری برای نشریات فراهم شود، نشریه مخاطب خود را پیدا می‌کند؛ گاهی می‌بینیم مسوول یک اداره منافع عمومی را مطابق میل خود تعریف می‌کند و منافع شخصی را به حساب منافع عامه می‌گذارد و به پرسش‌گری‌ها و زیر ذره‌بین بردن مسایل، انگ سیاسی‌بازی می‌زند و این مسایل دست روزنامه‌نگاران محلی را برای طرح پرسش می‌بندد.

وی با انتقاد از ناشناخته بودن کارکردهای مطبوعات محلی به شکل مناسب، خاطرنشان کرد: رقابت مطبوعات محلی با مطبوعات سراسری و ملی، فکر اشتباهی است که متاسفانه در میان اهالی مطبوعات دیده می‌شود.

قرایی ترشیزی با اشاره به اهمیت فعالیت مطبوعات محلی در راستای توسعه شهرها اظهار کرد: مهمترین کارکرد نشریات محلی پاسخگویی به نیازها و مطالباتی است که ساکنان یک اقلیم از مدیریت آن اقلیم، مجموعه و منطقه دارند.

وی با بیان این‌که مطبوعات محلی به عنوان یک رسانه کارکرد مهم‌تری از سایر رسانه‌ها دارند، افزود: اگرچه کار آنان آسان جلوه می‌کند اما گرداندن یک رسانه محلی دشوار است و در بالا بردن فرهنگ زیستی، بهسازی مناسبات اجتماعی و تقویت فرهنگی بومی تاثیر به سزایی دارد.

قرایی ترشیزی با تاکید بر این‌که نشریات محلی باید با تکیه بر دانش روزنامه‌نگاری حرکت خود را آغاز کرده و در این راه همت خود را بر شناخت مخاطب بگذارند، خاطرنشان کرد: با وجود یک نشریه محلی، مردم یک منطقه مطالبات خود را از طریق آن تریبون مطرح و پاسخ مناسبی از مسوولان محلی می‌خواهند و این کار به برقراری تعامل بین مردم و مدیران کمک کرده و به گردش اطلاعات شفاف‌تر و روشن‌تر یاری می‌رساند؛ مهمتر آن‌که به مشارکت مردم در عرصه تصمیم‌سازی و نقش‌آفرینی آن‌ها درباره مسایل منطقه‌ای و محلی کمک می‌کند.

کارشناس مطبوعات در کاشمر تصریح کرد: فعالیت یک نشریه محلی باید به گونه‌ای باشد که نیاز مخاطب محلی خود را به طور کامل برطرف کند؛ حال آن‌که ضعف بنیه اقتصادی موجب می‌شود مطبوعات محلی نتوانند رسالت و کارکرد اصلی خود را انجام دهند.

نظرتان را بنویسید

عضویت ایمیلی

خبرنامه پایگاه اطلاع رسانی کاشمر این امکان را برای شما فراهم میکند تا به وسیله ثبت آدرس ایمیل خود در کادر زیر از آخرین مطالبی که در سایت منتشر میشود، مطلع شوید!