بازدید رئیس دانشگاه علوم پزشکی مشهد مقدس از پایگاه بهداشتی حافظ الصحه کاشمر

با حضوردکتر مهرابی بهار ریاست دانشگاه علوم پزشکی مشهد مقدس و معاونین دانشگاه در ادامه بازدید های خود از شهرستان کاشمر از پایگاه بهداشتی حافظ الصحه شهرستان کاشمر که بدست توانای دکتر مسیح دانشوری اولین متخصص ایرانی ریه، بازدید نمود و از نزدیک در جریان نحوه ارائه خدمات بهداشتی به مراجعه کنندگان قرار گرفت.

در خصوص دکتر مسیح دانشوری گفتنی است وی تا کلاس ششم ابتدایی در ترشیز –کاشمر کنونی- تحصیل کرد و بعد پدرش وی را برای ادامهٔ تحصیل به مشهد می‌فرستد. بعد از دوسال تحصیل در مشهد، به پیشنهاد والی مشهد برای ادامه تحصیل به تهران فرستاده می‌شود و در مدرسه سن‌لوئی تحصیلات خود را تا ۱۷ سالگی ادامه می‌دهد. مسیح به پدر خود اصرار می‌کند که باید در رشته طب تحصیل کند و برای این کار باید به فرنگ برود. نقل است که عصمت السلطنه حامی اصلی او برای ادامه تحصیل در طب بود. گویا کلیه مخارج و هزینه‌های تحصیلش را نیز متقبل گردید، مشروط به اینکه پس از اتمام تحصیلات و بازگشت به ایران در بیمارستانی که او در کاشمر خواهد ساخت به مداوای بیماران بپردازد.

دکتر مسیح دانشوری بعد از مدتی بعنوان اولین متخصص ایرانی ریه، از فرانسه فارغ التحصیل و به ایران بازگشت. دکتر پس از مراجعت به ایران، با توجه کوچک بودن درمانگاه کاشمر و با عنایت به این مهم که پایتخت بیش از شهرستان به وجود او نیاز دارد در تهران ماندگار شد.

وی بیمارستانی را در کاشمر احداث نمود و به نام پدر بزرگوارش حافظ الصحه جهت مداوای بیماران به شیر و خورشید آن زمان –هلال احمر- اهدا نمود و هلال احمر نیز این ساختمان را به بهداری وقت واگذار نمود و این بنا در حال حاضر ژایگاه بهداشتی حافظ الصحه نام دارد و خدمات بهداشتی به مراجعه کنندگان ارائه میگردد.

وی در تهران بیمارستان مسیح دانشوری فعلی را محلی مناسب برای تبدیل به یک مرکز استراحت و درمان بیماران مبتلا به سل یافت و در این زمینه تلاش فراوانی کرد و در ۲۶ مرداد ماه ۱۳۱۶ه.ش این مرکز رسماً به‌عنوان آسایشگاه سل شاه‌آباد افتتاح شد. او زمینه‌ساز جذب متخصصین جراح ریه از خارج شد و سرانجام توانست آنجا را به صورت یک بیمارستان و آسایشگاه مطابق با استانداردهای زمان برای بیماران سلی تبدیل نماید.

 

 

نظرتان را بنویسید

عضویت ایمیلی

خبرنامه پایگاه اطلاع رسانی کاشمر این امکان را برای شما فراهم میکند تا به وسیله ثبت آدرس ایمیل خود در کادر زیر از آخرین مطالبی که در سایت منتشر میشود، مطلع شوید!

آخرین ارسال ها