جمع آوری ۳۲۴۰عدد قرص فسفید آلومینیوم (قرص برنج)در کاشمر

معاونت غذا و داروی شبکه بهداشت و درمان کاشمر در گشت مشترک با کارشناسان اداره صنعت معدن و تجارت و اداره آگاهی نیروی انتظامی کاشمر ،مقدار ۳۲۴۰ عدد قرص فسفید آلومینیوم معروف به قرص برنج از سطح توزیع وفروشگاههای کشاورزی شهرستان کاشمر،  کشف و جمع آوری نمودند.

دکتر ابوالقاسم مومنی معاون امور دارویی شبکه بهداشت کاشمر در این خصوص اظهارداشت:قرص برنج ترکیب خطرناکی از فسفیدها است که جهت جلوگیری از آفت زدگی برنج ، گندم و سایر محصولات کشاورزی انبار شده ،همچون حبوبات وجلوگیری از کپک زدگی و به عنوان جونده کش استفاده می گردد.

وی با بیان اینکه با تماس این ماده با رطوبت، گاز خطرناک ˈفسفینˈ آزاد می شود، ادامه داد: با توجه به قابلیت بلع آسان و سمی بودن بالا، عرضه و استفاده از این قرص ها که به صورت قاچاق وارد کشور می شود ،ممنوع می باشد.IMG_4052

مهندس غفوریان کارشناس کنترل مواد غذایی شبکه بهداشت و درمان کاشمر نیز در خصوص مضرات این قرص  به کشاورزان و شهروندان گفت:با توجه به سمی بودن قرص فسفید آلومینیوم ،سازمان غذا و داروی وزارت بهداشت و درمان و آموزش پزشکی خرید و فروش ،توزیع و ارائه قرص برنج در عطاری ها و سم فروشی ها ممنوع اعلام نموده است .

این کارشناس کنترل مواد غذایی به کشاورزان و شهروندان  توصیه کرد :جهت انبار کردن محصولات  کشاورزی و نگهداری حبوبات و برنج در منزل خود ضمن نگهداری در محل خشک و خنک و دارای تهویه مناسب،بهتر است از قرص  سیر که کا ملا بی خطر می باشد ، استفاده نمایند.

 وی خاطر نشان کرد:این قرص به دلیل داشتن ترکیب خطرناکی از فسفیدها در صورت مصرف توسط انسان موجب ایجاد عوارض حاد گوناگون و در نهایت مرگ می‌شود.

۱ نظر

  1. امیر گفت:

    عزیزان همین قرص قاچاق و بسیار خطرناک رو سال ۱۳۹۱ جهاد کشاورزی به صورت رایگان در چند روستا توزیع کرد . ۱ سر به انبار جهاد هم بزنن.

نظرتان را بنویسید

عضویت ایمیلی

خبرنامه پایگاه اطلاع رسانی کاشمر این امکان را برای شما فراهم میکند تا به وسیله ثبت آدرس ایمیل خود در کادر زیر از آخرین مطالبی که در سایت منتشر میشود، مطلع شوید!

آخرین ارسال ها