راه اندازی سامانه PACS در مراکز در مانی کاشمر

ه همت خیران سلامت، سامانه PACS در بیمارستانهای شبکه بهداشت و درمان کاشمر راه اندازی شد .

به گزارش وب دا، مدیر شبکه بهداشت و درمان کاشمر اظهار داشت:‌ با راه اندازی این سامانه که با هزینه ای بیش از ۱۸۵ میلیون ریال و با همکاری خانواده مرحوم بی بی اشرف رسول زاده به اجرا در آمد تمامی بخشهای  بیمارستانهای حضرت ابوالفضل(ع) و شهید مدرس(ره) از طریق سیستم HISو تمامی رادیولوژیست هادر هر نقطه از جهان تحت وب از سیستم PACS استفاده  می کنند.

دکتر محمد جواد یزدانی به فرمایش مقام معظم رهبری در خصوص اقتصاد مقاومتی اشاره کرد و گفت: با توجه به وارداتی بودن کلیشه های رادیولوژی و مواد مصرفی این بخش و هزینه های بالای تامین، پس از یکسال از محل صرفه جویی در کلیشه های مصرفی،چندین برابر هزینه صرف شده جایگزین خواهد شد.

دکتر یزدانی افزود: از اقدامات بعدی تبدیل تمامی دستگاههای تصویربرداری به سیستم دیجیتال است که با توجه به زیر ساختهای موجود در بیمارستانهای کاشمر و بازدیدهای انجام شده توسط معاونت درمان دانشگاه ، بیمارستانهای کاشمر اولویت اول را در دیجیتال سازی دستگاههای رادیولوژی بیمارستانهای استان را دارا می باشد.

دکتر سهیل سادات متخصص رادیولوژی و رئیس مجمع خیرین سلامت شهرستان کاشمر در خصوص سیستم PACS گفت:امروزه با پیشرفت فناوری اطلاعات در علوم پزشکی و شبکه های کامپیوتری، دیگر نیازی به کلیشه های قدیمی برای گرفتن تصاویر رادیولوژی و صرف هزینه خرید و نگهداری این فیلمها احساس نمی شود، چرا که سیستمی بنام سیستم ارتباط و بایگانی تصویری یا  Picture Archiving and Communication System) PACS) ، امکان انتقال، ذخیره، بازیابی و نمایش تصاویر پزشکی در نقاط مختلف را ایجاد کرده است.

رئیس مجمع خیرین سلامت کاشمر گفت: دستگاههای تصویربرداری، یک شبکه کامپیوتری، پایگاه های داده یا بانک اطلاعاتی و ایستگاههای نمایش تصویر یا Clientها، چهار جزء اصلی تشکیل دهنده یک سیستم PACS بیمارستانی می باشند.

این متخصص رادیوژی افزود:سیستم PACS می تواند تصاویر حاصل از روشهای مختلف تصویربرداری تشیخصی مانند CT.SCAN ، MRI، سونوگرافی، رادیوگرافی، آنژیوگرافی، پزشکی هسته ای و … را به صورت تصاویر دیجیتالی ذخیره و بازخوانی کند.

نظرتان را بنویسید

عضویت ایمیلی

خبرنامه پایگاه اطلاع رسانی کاشمر این امکان را برای شما فراهم میکند تا به وسیله ثبت آدرس ایمیل خود در کادر زیر از آخرین مطالبی که در سایت منتشر میشود، مطلع شوید!

آخرین ارسال ها