سرنوشت سینمای کاشمر بعد از ۱۵ سال مشخص شد

 

1-4-3.jpg

در اسفندماه سال گذشته خبرگزاری ایسنای خراسان رضوی گزارشی مبنی بر اختلاف نظر هلال‌احمر بر سر سینمای کاشمر و تعطیلی و آسیب‌های وارد شده به این سینما منتشر کرد که بالاخره پس از درج گزارش‌های مختلف از تعطیلی سینمای کاشمر خبرهای خوبی برای جوانان این شهر به گوش رسید.

 

پروژه جنجالی و پرماجرای سینما «ایران» کاشمر بین هلال احمر و شهرداری ختم بخیر شد و هلال احمر کلید تنها مکان فرهنگی این شهر را تحویل صاحب اصلی آن داد، مکانی که ۱۵ سال بود به دلیل عدم استفاده درست هلال احمر از آن خاک می‌خورد و موجب ایجاد ترک‌های بزرگی در دیوارها و ریزش‌هایی در سقف شده بود.

 

در همین خصوص فرماندار کاشمر در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)- منطقه خراسان، راه‌اندازی مجدد سینما را یکی از خواسته‌های دیرینه جوانان و مجموعه مطبوعاتی شهرستان دانست و اظهار کرد: با گزارشات درج شده و پیگیری‌های صورت گرفته و مصاحبه‌هایی که با مدیرعامل هلال‌احمر استان انجام شد و اعلام شد خود مجموعه شهرستان تصمیم گیرنده نهایی خواهند بود بالاخره در روزهای پایانی سال گذشته با حضور ریاست دادگستری، دادستان، شهردار و ریاست شورا و رئیس هلال احمر از مجموعه سینما بازدید به عمل آمد.

 

مهدی فروزان با اظهار تاسف از وضعیت فعلی سینما و این‌که چرا چنین مکانی باید ۱۵ سال خاک بخورد، افزود: متاسفانه ترک‌های بسیار بزرگی در دیوار و ریزش‌هایی در سقف مشاهده شد که همه بیانگر این بود که یک سرمایه شهرستانی رو به نابودی است.

 

وی با بیان این‌که با دستور مدیرعامل هلال‌احمر استان مقرر شد شهرداری تنها حق کسب و پیشه هلال‌احمر را در راه‌اندازی سینما به مدت زمانی که استفاده می‌کردند، پرداخت کند، افزود: در حال حاضر سینما رسمأ تحویل شهرداری شده که امیدواریم با قولی که شهردار داده است در کمترین زمان ممکن این مجموعه به بهترین وجه بازسازی و راه‌اندازی شود.

 

فروزان با اعلام این که چون باید مقاوم‌سازی و بازسازی کاملی در ساختمان سینما صورت گیرد مدت زمان خاصی طول خواهد کشید، تصریح کرد: امیدواریم حداکثر تا ابتدای تابستان درب‌های سینما بر روی جوانان این شهر بازگشایی شود.

 

وی ابراز امیدواری کرد با بودجه‌ای که شهرداری جهت کارهای فرهنگی اعلام کرده امسال شاهد ایجاد فضای مطلوب‌تر و شاداب‌تری جهت جوانان باشیم.

 

یک ندانم کاری باعث خسارت به بیت‌المال شد

 

در همین خصوص سعید چیتی نایب رئیس شورای شهر کاشمر با اشاره به تعطیلی ۱۵ ساله سینمای کاشمر گفت: یک ندانم کاری نه تنها موجب تعطیلی ۱۵ ساله سینما و وارد شدن خسارات بسیاری به ساختمان شده بود بلکه موجب وارد شدن ضررهای بسیاری به بیت‌المال شد.

 

چیتی با بیان اینکه در روزهای پایانی سال گذشته با جلسه‌ای که در محل سینما تشکیل شد تصمیمات خاصی در این خصوص اتخاد گردید، افزود: سینما به خاطر تعطیلی چندین ساله و قدمت بنا و گذشت زمان فرسوده شده و نیاز مبرم به تعمیر و بازسازی داشت که اگر صورت نمی‌گرفت موجب ضرر و زیان جانی و مالی می‌شد.

 

وی با بیان اینکه کار بازسازی ساختمان شروع شده است، تصریح کرد: ساختمان سینما قرار است جهت انجام کارهای فرهنگی و به صورت سالن چند منظور با محوریت کارهای فرهنگی، اجتماعی مورد استفاده قرار گیرد.

 

چیتی با اعلام اینکه در حال حاضر ساختمان از وضعیت نابسامانی برخوردار است به طوری که گچ قسمتهایی از سقف ریزش کرده، اظهار کرد: اختلاف سلیقه بین شهرداری و هلال احمر موجب شد جوانان از امکانات این مکان بهرمند نشوند در صورتی که تمامی مشکلات قابل حل بود.

 

وی با اشاره به اینکه امیدواریم تا تابستان سینمای کاشمر راه‌اندازی شود، گفت: همه ما موظفیم برای جوانان بهترین امکانات تفریحی را فراهم آوریم.

 

وی در ادامه با بیان اینکه براساس مصوبه‌ای که در چهار بند بین هلال‌احمر و شهرداری تنظیم شده است مقرر شد شهرداری برابر قوانین و مقررات و نظر کارشناس دادگستری حقوق کسب و پیشه به جمعیت هلال احمر پرداخت کند و همچنین امتیازات آب، برق و گاز را در صورتی که به نام هلال‌احمر باشد می‌تواند نسبت به انتقال آنها اقدام کرده و یا شهرداری به قیمت روز خریداری کند و تجهیزات مستقر در محل که متعلق به هلال احمر است در صورت نیاز از محل منتقل و در غیر این صورت به شهرداری به توافق خواهد رسید.

 

نائب رئیس شورای شهر کاشمر همچنین با بیان اینکه شهرداری تعداد ۳۰۰ صندلی به همراه دستگاه آپارات به مبلغ ۹ میلیون و ۲۰۰ هزار تومان مربوط به سینما را از هلال‌احمر خریداری کرده است، در خصوص پرداخت حق کسب و پیشه گفت: در قبل شورا مصوبه‌ای داشته که اگر حق کسب و پیشه تعلق گرفت مبلغ ۴ میلیون ۴۰۰ هزار تومان پرداخت شود اما چون قانونا کار فرهنگی بوده و بیش از ۱۱ سال سینما تعطیل بوده به هلال‌احمر حق کسب و پیشه تعلق نمی‌گیرد. مگر اینکه استعلام بگیرند تا اگر تعلق گرفت از طرف شهرداری پرداخت شود.

 

این که بعد از ۱۵ سال بالاخره سینمای کاشمر تحویل صاحب اصلی آن شد جای شکر دارد بماند که چه کسی قرار است جواب خسارات وارد شده به این مکان فرهنگی و جوانان به دلیل نبود سینما وارد شده را بدهد اما امیدواریم هر چه سریعتر با اخذ تدابیر لازم شاهد راه‌اندازی مجدد سینما باشیم حتی شده هفته‌ای یک فیلم پخش شود.

۴ نظر

 1. rasoul گفت:

  khodaaaaaaaaaaaaaaaaa ru shokr yeki be fekre javona bud

 2. h a m e d گفت:

  تا وقتی که درش باز نشده نباید خوشحال بود

 3. غلام گفت:

  با این فیلمهایی که توی ایران تولید میشه خسارت فرهنگی باز شدنش ظاهرا خیلی بیشتره

 4. اکبر گفت:

  سلام.
  خیلی هم علیه اما بعد از این همه سال و اکران میلمهای خوب به فکر افتادن که یک سینمایی هم کاشمر داشته.واقعا که مسولین…..

نظرتان را بنویسید

عضویت ایمیلی

خبرنامه پایگاه اطلاع رسانی کاشمر این امکان را برای شما فراهم میکند تا به وسیله ثبت آدرس ایمیل خود در کادر زیر از آخرین مطالبی که در سایت منتشر میشود، مطلع شوید!