مختصری از زندگی پر افتخار دکتر شمس شریعت تربقان


دکتر شمس شریعت، استاد پاتولوژی و بنیانگذار انستیتو سرطان دانشگاه علوم پزشکی تهران از مفاخر پزشکی ایران محسوب می‌شد و در سال ۱۳۸۷ نیز به عنوان یکی از چهره‌های ماندگار کشور معرفی شد.

وی در سال ۱۳۰۵ در دهستان تربقان کاشمر در خانواده‌ای روحانی بدنیا آمد و مدرک تخصصی پاتولوژی را از فرانسه دریافت کرد.

دکتر شریعت در اردیبهشت ۱۳۳۳ پس از فارغ التحصیلی از دانشکده پزشکی تهران بورسیه دولت فرانسه شد و در مرکز سرطان شناسی لئون دیپلم رتبه استادیاری از دانشکده پزشکی لیون فرانسه را در سال ۱۹۶۱ اخذ کرد.

مشاغل و سمت‌های مورد تصدی مرحوم شمس شریعت تربقان از این قرار است: از خرداد ۱۳۳۳ تا تیرماه ۱۳۳۴ پزشک بهداری شهرستان اراک، از تیرماه ۱۳۳۴ تا بهمن ماه ۱۳۳۵ رئیس بهداری و بیمارستان شیروان، از بهمن ۱۳۳۵ تا اردیبهشت ۱۳۳۹ دستیار قسمت پاتولوژی کرسی سلطان، از اردیبهشت ۱۳۳۹ تا اردیبهشت ۱۳۴۳ رئیس درمانگاه قسمت پاتولوژی کرسی سلطان، از اردیبهشت ۱۳۴۳ تا ۱۳۵۰ دانشیار تمام وقت گروه آسیب شناسی (صدور حکم استادی از سال ۱۳۵۰)، مدیریت گروه آسیب شناسی بمدت دو سال، عضو هیئت ممیزه دانشگاه علوم پزشکی تهران، در سال ۱۳۷۱ سرپرست بخش آسیب شناسی و واحد میکروسکوپ الکترونی انستیتو پاستور و سرپرست کمیته پیراپزشکی و عضو گروه پزشکی شورای عالی برنامه ریزی.

دکتر شمس شریعت در سال ۷۵ بازنشسته شد و آخرین سمت وی ریاست موزه تاریخ علوم پزشکی بود.

۱ نظر

  1. مهدی حسینی گفت:

    سلام استاد در کجا دفن شدند؟ کاش به کاشمر زادگاه اصلی خودشان آورده می شدند تا افتخاری بزرگ برای دیارمان بودند

نظرتان را بنویسید

عضویت ایمیلی

خبرنامه پایگاه اطلاع رسانی کاشمر این امکان را برای شما فراهم میکند تا به وسیله ثبت آدرس ایمیل خود در کادر زیر از آخرین مطالبی که در سایت منتشر میشود، مطلع شوید!

آخرین ارسال ها