بافتهای حاشیه نشین در شهر حذف نشدنی اما قابل کنترل است

جعفر سلیمانی روز سه شنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: با تزریق خدمات به بافتهای حاشیه نشین نمی توان آنها را مهار کرد، لذا باید با همگرایی شرکت های خدماتی و پشتیبانی، مجموعه کمیسیون های مرتبط، نسبت به کاهش و کنترل این پدیده اقدام نمود.

وی گفت: از مساحت هزار و ۴۱۶ هکتاری شهر کاشمر، ۳۰۳ هکتار یعنی یک چهارم مساحت آن بافت فرسوده است و با توجه به نزدیک بودن گسل درونه اگر زلزله ای با قدرت زلزله آذربایجان شرقی یا طبس و بم در کاشمر اتفاق بیفتد، شاهد خسارات بسیار سنگین و تلفات بیش از آنها خواهیم بود به طوری که تمام منازل مسکونی فرسوده و ساختمان های غیرمجاز فاقد پروانه فرو خواهند ریخت.

وی با بیان اینکه ۷۰ درصد ساختمان های شهر کاشمر در برابر بار افقی ناپایدار هستند، بیان کرد: در آمارگیری سال ۱۳۵۵ با حدود ۳۰ هزار نفر جمعیت مساحت شهر ۲۳۸ هکتار بود اما اینک که جمعیت سه برابر شده مساحت شهر به شش برابر یعنی هزار و ۴۱۶ هکتار رسیده است.

شهردار کاشمر گفت: هم اکنون در شهر کاشمر چهار نوع بافت فرسوده داریم که شامل بافت فرسوده واجد ارزش تاریخی به میزان ۶٫۵۹ هکتار، بافت فرسوده میانی ۲۸٫۹۱ هکتار، بافت فرسوده روستایی ۷۹٫۸۴ هکتار و بافت فرسوده حاشیه ۹۱٫۶۷ هکتار است که در بخش حاشیه شهر اگر چه ساخت و سازهای جدید صورت می گیرد، اما فرسوده به شمار می روند.

وی بر رعایت استانداردها و قوانین ساختمان سازی تأکید کرد و افزود: شهروندان باید در ساخت و ساز ها بیش از هر چیز به فکر ایمنی و استحکام بنا باشند.

نظرتان را بنویسید

عضویت ایمیلی

خبرنامه پایگاه اطلاع رسانی کاشمر این امکان را برای شما فراهم میکند تا به وسیله ثبت آدرس ایمیل خود در کادر زیر از آخرین مطالبی که در سایت منتشر میشود، مطلع شوید!

آخرین ارسال ها