نقدی بر طرح عاشورای امسال در کاشمر ( شوری که با یک تصمیم اشتباه از بین رفت)

به قلم محمد فیض

«شور عاشورای شهرم را گرفتند، یا حسین شرمنده ایم!». این پیامکی بود که شب عاشورا توسط یکی از بچه های حسینیه ابوالفضلی به دستم رسید. اما این پیامک نه اولین و نه آخرین اعتراضی بود که به تغییر سنت ۶۰ ساله عاشورای کاشمر شنیدم. شاید شب عاشورا هنوز برای قضاوت در مورد این طرح زود بود اما اکنون و پس از گذشت چند روز از عاشورا، زمان مناسبی است برای نقد و بررسی.
به عنوان یک خبرنگار، بارها و بارها از چندین روز مانده به عاشورا تا روزهای بعد از آن همچنان شاهد گلایه شدید مردم و به خصوص هیأتی ها از طرح عاشورای امسال و بر هم زدن سنت آبا و اجدادی مردم کاشمر بودم. نمی خواهم ادعا کنم که هیچ کس با این طرح موافق نبود ، اما تعداد موافقین این طرح در برابر مخالفان آن ، آن قدر کم و ناچیز است که در حقیقت به چشم نمی آید. تازه برخی از موافقان هم به صراحت می گفتند که چون اکثر مردم با طرح قبلی برنامه عاشورا موافق هستند پس بهتر است همان طرح اجرا شود.
قبل از آن که وارد نقد و بیان ایرادات طرح اجرا شده در عاشورای امسال شوم این نکته را بیان کنم که بنده به شخصه معتقد هستم که هدف و نیت مسئولان ارشد شهرستان که اصرار بر اجرای این طرح ناموفق داشتند، اعتلای شکوه و عزاداری سیدالشهداء سلام ا… علیه در شهرستان کاشمر بود و صد البته هدف و نیت مخالفان هم همین است و آنچه مخالفان را برآشفته، اشاره به همین نکته مهم می باشد که با طرحی که امسال اجرا شد شکوه عاشورا در کاشمر از بین رفت.
از گفتگویی که با افراد مختلف اعم از مداحان و مسئولان هیأت ها و عزاداران و روحانیون داشتم مواردی مطرح می شد که نشان می داد طرح عاشورای امسال قابل دفاع نیست و آنچه برای کاشمر شایسته است تداوم همان سنت همیشگی می باشد. و اما چند نکته در نقد طرح امسال:
۱- ۱-سال های گذشته و با همان طرح سنتی حرکت دسته جات عزاداری به سمت باغمزار، ما تا حدود ساعت ۳ بعد از ظهر در خیابان ها شاهد حضور دسته جات عزاداری و افراد سینه زنی بودیم که فضای شهر را تبدیل به یک فضای حزن آلود می کردند ضمن اینکه تجمع جمعیت در مسیر میدان مرکزی تا خیابان فاطمیه و داخل خود مجموعه امامزاده، چهره ای عزادار و سیاهپوش به شهر کاشمر می بخشید اما متأسفانه با طرح امسال شاهد بودیم که از حدود ساعت ۹ و نیم صبح، خیابان ها خالی از عزادار و دسته جات سینه زنی شد و به هیچ عنوان چهره شهر، مناسب روز عاشورا نبود. به نظر می رسد مسئولانی که به اجرای این طرح اصرار داشتند مشکلشان این بوده است که سال های گذشته فقط در همان جایگاه مخصوص در باغمزار حضور داشته و همان محیط اطراف خود را می دیده اند. ای کاش مسئولان محترم اعم از فرماندار و امام جمعه و ریاست اداره تبلیغات اسلامی در عاشورای سال های قبل ساعات و دقایقی از روز را در مسیر میدان مرکزی تا ورودی باغمزار در خیابان فاطمیه طی می کردند و شاهد شور و حرارت و فضای با شکوه این مسیر هم می بودند. امسال متأسفانه چهره عزا در این شهر به هیچ وجه مشاهده نشد و اگر غریبه ای وارد کاشمر می شد از خودش می پرسید که مگر امروز عاشورا نیست؟!!!
۲- ۲-استقبال جمعیت از طرح اجرا شده در عاشورای امسال نشان داد که چقدر این طرح مخالف و منتقد دارد. ما پیش بینی می کردیم که اگر تمام عزادارانی که سال گذشته در هیأت ها حضور یافته بودند امسال هم می آمدند حداقل باید از محل جایگاه داخل امامزاده تا فلکه باغمزار جمعیت مستقر می شد و این در حالی است که آن قدر جمعیت در روز عاشورا کم بود که حتی داخل باغمزار هم پر نشده بود. عکس های هوایی به خوبی مؤید این مطلب است. جمعیت فقط در داخل حوض بزرگ و اطراف آن متمرکز شده بودند. به تصریح یکی از مداحان، جمعیتی که امسال از کل هیأت های خیابان قائم بیرون آمده بود به اندازه جمعیت فقط یکی از هیأت های سال گذشته بیشتر نبود. هر چند مسئولان محترم سعی دارند این اجتماع را باشکوه بیان کنند اما کافی است خاطرات خود را از عاشورای سال های گذشته مرور کنند تا بهتر بتوانند قضاوت کرده و چشم بر حقایق نبندند.
۳- ۳-در اجرای طرح امسال به ناچار اعلام شده بود که هر هیأت فقط با یک پرچم بیرون بیاید و آن همه نمادها و سنت ها و آیین هایی که هر ساله توسط هیأت های مختلف به اجرا درمی آمد پس از سال ها که نسل به نسل ادامه یافته بود تعطیل شد. هر ساله هیأت هایی مانند حسینی ، علی اکبری ، زینبیه ، جوادالأئمه ، شاهزاده قاسم ، علی اصغری ، ابوالفضلی و … با ایجاد نمادهای بسیار زیبا و سنتی، در حقیقت نوعی تعزیه را به اجرا درمی آورند. نمادهایی که بر شکوه هر چه بیشتر عزاداری می افزود. مسئولان غیربومی حق دارند این حقیقت را درک نکنند اما واقعیت این است که نمادهای روز عاشورا در کاشمر یکی از نوستالوژی های دوران کودکی بسیاری از کاشمری هاست و همین نوستالوژی است که کاشمری ها را از اقصی نقاط کشور در روز عاشورا به کاشمر می کشاند تا هم عزاداری کنند و هم تجدید خاطره، اما متأسفانه امسال در کمال ناباوری دیدند که با یک تصمیم اشتباه، تمامی این آیین های سنتی که در حقیقت میراث معنوی شهر کاشمر به حساب می آید به تعطیلی کشیده شده است. ما همواره در نشریات خود می نوشتیم که مسئولان باید تلاش کنند تا آیین های عزاداری کاشمر به عنوان میراث معنوی در سازمان میراث فرهنگی کشور ثبت شود اما متأسفانه نه تنها تلاشی در این راستا شکل نگرفت بلکه به تعطیلی هم کشیده شد!!!
۴- ۴-هر چند در بالا هم تأکید کردم که نیت برنامه ریزان شهرستان اعتلای عزاداری بوده است اما واقعیت این است که دخالت مسئولان دولتی در کار هیأت های عزاداری مردمی باعث ایجاد بدبینی در میان مردم می شود. کار هیأت از قدیم یک کار مردمی بوده و وقتی دولتی ها در کارهای مردمی دخالت می کنند معمولاً کار خراب می شود! کما اینکه امسال شد و بد جور هم خراب شد!!!
۵- ۵-غیربومی بودن مسئولان شهرستان، حساسیت مردم را بیشتر می کند. در همین اعتراضاتی که در اجرای این طرح وجود داشت شنیده می شد که چند مسئول غیرکاشمری آمده اند و می خواهند سنت ۶۰ ساله شهر را تعطیل کنند!!! و این یعنی یک حس بد و یک نتیجه بسیار بد برای مسئولان.
۶- ۶-همزمان بودن عاشورای امسال با ۱۳ آبان ، شائبه سیاسی بودن کار را تشدید کرد! بنده به جد معتقدم و در چند جا هم مطرح کردم که به هیچ عنوان این قضیه ربطی به مراسم ۱۳ آبان نداشته است اما بسیاری از شهروندان به هیچ عنوان نمی توانستند بپذیرند که این موضوع، بی ربط به ۱۳ آبان بوده است! خیلی ها می گفتند مسئولان قصد داشته اند از حضور گسترده مردم در عاشورا بهره برداری سیاسی خودشان را بکنند و به همین خاطر ما هم نمی آییم و دیدیم که نیامدند!
۷- ۷-عدم تمرکز عزاداران به موضوع عزاداری و سوگواری برای امام حسین سلام ا… علیه در این طرح یکی دیگر از مشکلات بزرگ آن بود. درست است که در سال های گذشته هیأت های عزاداری هر کدام بین ۱۵ تا ۲۵ دقیقه وقت داشتند اما در همین زمان اندک، اشک خود را می ریختند و سینه خود را می زدند و جای خود را به هیأت بعدی می دادند اما امسال نه تمرکزی بر روی عزاداری بود و نه نظمی در مراسم مشاهده می شد ضمن اینکه عدم هماهنگی سینه زنان با مداحان مختلف و عادت نداشتن آنان با سبک های مختلف، شکوه و زیبایی مراسم را از بین برده بود.
نکات گفتنی زیاد است. برخی مسئولان می خواهند بارندگی را عاملی مؤثر در عدم موفقیت این طرح بیان کنند اما آنچه در بالا ذکر شد هیچ ربطی به بارندگی نداشت! یعنی باران هم نمی آمد ایرادات بالا همچنان وارد است.
مسئولان محترم تأکید داشته اند که می خواهند اتحاد را افزایش دهند اما سؤال اینجاست که مگر آن نظم و شکوهی که در سال های قبل بود و هر هیأتی بر اساس برنامه زمانبندی مشخص در خیابان ها حرکت می کرد و در باغمزار رأس ساعت مقرر جای خود را به هیأت دیگری می داد نشان از وحدت و همدلی مردم کاشمر در عزاداری برای سیدالشهداء نداشت؟! اینکه بخواهیم کاشمر را مثل زنجان کنیم دقیقاً مثل این می ماند که بخواهیم زنجان را مثل کاشمر کنیم!!! هر منطقه ای سنت و آداب و رسوم خاص خود را دارد. مسئولان محترم باید به سنت های این شهر که از زیبایی های خاص خود برخوردار است احترام بگذارند. سنت هایی که به گفته برخی پژوهشگران فرهنگ بومی ، قابلیت تبدیل شدن به بهانه ای برای توسعه گردشگری مذهبی دارد.
به عنوان یک خبرنگار وظیفه خود را انجام دادم. وظیفه ای که افراد زیادی تقاضای جدی داشتند و با قاطعیت و حرارت می خواستند که حرفشان را به گوش مسئولان برسانیم. امید آنکه مسئولان هم به وظیفه خود عمل کنند و از دخالت در کار هیأت هایی که همیشه تاریخ توسط مردم به بهترین نحو اداره می شده است به شدت پرهیز کنند! دخالتی که می تواند بدبینی و سوء تفاهم زیادی را بین مردم و مسئولان به وجود آورد.
شور عاشورای امسال کاشمر که همچین اساسی گرفته شد، چشم به راه شوری دیگر در عاشورای سال بعد می مانیم. شوری که برخواسته از شعور آیینی و سنتی مردمان مؤمن کاشمر در طول ده ها سال گذشته است!

۳۲ نظر

 1. یک فرهنگی گفت:

  خبرنگارعزیز آقای فیض دستت دردنکنه که حرف بسیاری از مردم وگلایه های آنان رابه به گوش مسسئولین عزیز رساندی .البته اگه به آقایون برنخوره وباعث رنجش مسئولین مهمان درشهرمون نشه .

 2. عقده ای حسین(ع) گفت:

  س برادر. دستت درد نکنه که به اخلاق خبرنگاری پایبند بودی و درد دل مردم ورعیت شهرستان را نوشتی..چرا مسئولین غیربومی ما به خودشان جرات دادند سنت دیرینه شهر رابایک تصمیم عجولانه از بین ببرند.عموی بنده هرسال محرم از کانادا می امد کاشمر تا عزاداری کند امسال که آمد خیلی پشیمان شد…توصیه ام به مسئولین شهری این است که مراسمات خودجوش مردمی را دولتی نکنید،و اعتماد مردم نسبت به خودتان را کمرنگ نکنید..

 3. استادبازنشسته گفت:

  حیف شدکه ناخواسته امسال کاری شدکه رسانه هاوعلوامل دشمن تلاشهای روزافزون کردندتابه آن برسندوآنهم سرد وبی رونق شدن عاشورای حسینی درشهردارالمومنین باان شورواحساس همیشگی .مسولین محترمی که ناخواسته وازسردلسوزی این شورراازماوبچه های ماگرفتن انشاالله زین پس تجدیدنظرکننداگررنجیده خاطرنمیشوند.

 4. دانشجو گفت:

  عزیزان مسول درشهرکاشمرزیبائی شورحسینی وجذابیت آن درآمیخته شدن این عشق باآداب ورسوم هرمنطقه میباشد.شهرزنجان ومردم آن باهمان حالت عزاداری حسینی عاشق شدن ومردم این دیاربارسوم آباءواجدادی خودشان چه خوب بودبه همین رسوم احترام میگذاشتیدودرراه اعتلای آن همت میکردیدنه اینکه روشی دیگررابه آنهادیکته کنید

 5. یک همشهری گفت:

  باسلام به همشری های عزیز
  درمراسم امسال هیئات مذهبی آن گونه که بایدباشوردرمراسم حضورنیافتندچون رسم هرساله آنها به هم خورده بود اما مگرندیدند که مراسم لبیک یاحسین به چه خوبی برگزارشد کاش هیئتها بخاطرامام حسین وحرمت عاشورا باشوربیشتری شرکت می کردند وازاینکه می خواهد مراسم یکپارچه و با انسجام برگزارشود برخی ها ناراحت نمی شدند درضمن مگرسالهای قبل مردم نمی دیدند که متاسفانه در روزعاشورا زنان در کنارخیابان می نشستند وبرخی حتی قلیان می کشیدند و بازازچشم چرانی وگناه هم برای جوانان آماده بود وامسال مراسم خوب بود وخوبتر وعالی میشداگرهیئات مذهبی با شور سالهای قبل شرکت می کردند ومثل برنامه لبیک یا حسین میشد که چندین بار صدا وسیما پخشش کرد .…. اما برخی درکاشمرسنتی اند ومی خواهندبراساس برنامه های عزاداری ۵۰ سال قبل عمل کنند وانگار اینها خوشحال شدند که باران آمد و هیئتی هایشان هم پرشورشرکت نکردند وتازه اعلام ناراحتی کردند برای چه؟ بخاطرآنکه می خواهندطبق نظرسنتی خودشان برنامه ها ادامه یابد وانگاربرنامه لبیک یاحسین راندیدند که چه عظمتی داشت و دلشان خوش است که اسبی درخیابان راه بیفتد وجوانی علم بردارد حالااگراین جوان نمازش قضاشودیا اصلا نخواند یا هرمشکل دیگری داشته باشد مهم نیست وبه دین لطمه نمی خوردامااین که مراسم یکپارچه برگزار شودوبه مذاقشان خوش نیاید زمین به آسمان می آید.…؟ این ها درد است کو بصیرت عاشورایی تان ؟ همین کارها را کردید که چهارمین شهرمذهبی کشور این همه امارطلاقش بالاست …واقعا متاسفم برای کسانی که بصیرت ضعیفی دارند خواه خبرنگارباشدخواه هرکس دیگر.

 6. محمد گفت:

  متاسفم برای پایگاه خبری شما و نظری که نوشته اید. شما خبرنگاران بدنبال این هستید که از کاه کوه بسازید. مگرمراسم لبیک یا حسین را ندیدید که درکشور صدا کرد وچندین بار صدا وسیما پخش کرد. حال اگراین مراسم عاشورا خیلی خوب برگزارنشد اولا سال اول بود ودر ثانی باران آمد واز همه مهمترخیلی از هیئات اگربگوئیم به عمد نبود پرشورشرکت نکردند بخاطراینکه برخلاف نظرشان بخاطروحدت شهرستان تصمیم گیری شده بود وخیلی ها مثل خبرنگارشما از کاه کوه ساختند حالا هدفتان چیست مشخص نیست؟ ضمنا شما بایدهمه نظرات را منتشرکنید نه این که گلچین کنید.

 7. بصیرت گفت:

  چرا آن زمان که برخی از خانم ها در روز عاشورای سال قبل درکنارخیابان نشستند وتخمه خوردند وقلیان کشیدند وبرخی جوانان بلوتوث بازی کردند آن هم در روز عاشورای حسینی دلتان به درد نیامد ؟؟؟؟ اما امسال که مراسم به خوبی برگزارشد وبهترمیشداگرهیئات مثل سال قبل جانا شرکت می کردند دلتان به درد آمد وعقده تان ترکید؟؟؟؟؟؟ چرا گریه نمی کنید وقتی میدانیدشهرتان که چهارمین شهرمذهبی کشوراست بالاترین آمارهای طلاق را دارد ؟؟؟؟ چرا چون بصیرت ندارید چون تعقلتان کم شده. متاسفم برای اندیشه سبکتان

 8. یک کارشناس فرهنگی گفت:

  آنها که به زعم خودشان بخاطرمقارن شدن ۱۳ آبان با عاشورای حسینی در مراسم عاشورای ارباب شرکت نکردند به جد میگویم بی بصیرتند همچون کوفیان که امامشان را تنها گذاشتند. خودتان نوشته اید پس بخاطر سیاسی بازی عده ای نیامدند پس به عمدنیامدند وهمین ها هستند که هوچی گری می کنند تا مراسم براساس نظر خودشان باشد . متاسفم برای سایت خبری شما. خودتان گفته اید بخاطرمسائل سیاسی برخی که بی بصیرتند نیامدند بعد میگوئید چرا کمترمردم آمدند؟کمترآمدند چون نمی خواستند مثل برنامه لبیک یاحسین عاشورا برگزارشود چون میخواستند وقتی سینه برای ارباب میزنند درخیابان خانم ها آنها راببینند چون برخلاف نظرشان تصمیم گیری شد ناراحتند وگرنه میدانند مراسم عاشورای امسال را اگرمیگذاشتند مثل برنامه لبیک یا حسین برگزارشود دیگر بادنجان دور قاب چین های هیئتها را کسی نمی دید وبه آنها محل نمی گذاشت . برخی بخاطر اینها ناراحتند.

 9. هیاتی گفت:

  این چند نظر آخری رو احتمالا یک نفر نوشته. واقعیت اینه که خیلی ها با برنامه انسال و دخالت مسیولان مخالف بودند. حتی هیات های مذهبی می خواستند یک طومار امضا کنند و اعتراض شدید خودشون رو اعلام کنند اما تصمیم گرفتند این اعتراض رو موکول کنند به سال بعد که اگه قرار شد این طرح اشتباه ادامه پیدا کنه اون وقت اعتراض کنند. به هر حال به امید خدا سال بعد هیات ها خودشوت زیر بار نخواهند رفت.

 10. به همه عزیزان سلام میگویم.
  نظری دارم.
  بگذاریم در کشور اسلامی و شهر مذهبی مردم به راحتی نظرات و عقایدشان را بیان کنند.
  بدون شک کسیکه باصلابت وبدون ترس از اشاعه نام و نظراتش ، دست به قلم میبرد ، فردی قابل احترام است.
  افراد زیادی هستند که در خفا و بدون نام حرفهای کنایه آمیز میزنند.
  بهرحال درباب مراسم عاشورا هرکس نظری دارد که بایستی به آن احترام گذاشت.
  وگرنه چه مراسم سنتی گذشته برگزار میشد دخلی به حضور زنانا و قلیان کشیدنشان نداشت و حال آنکه این مراسم به گونه ای دیگر برگزار گردیده دخلی به کاهش زشتیها ندارد.

 11. محمد فیض عارفی گفت:

  به عنوان خبرنگاری که این مطلب را نوشته ام و آن را یکی از افتخارات دوران خبرنگاری خودم می دانم لازم است در پاسخ به این آقایی که چند نظر اخیر را نوشته و چند تا اسم برای خودش گذاشته تا خوانندگان فکر کنند چند نفر هستند بگویم که: شمایی که مثلا خودت را با بصیرت می دانی چگونه به خودت اجازه می دهی که با این ادبیات صحبت کنی؟! شما گفته ای که ما از کاه کوه ساخته ایم. لازم است بدانی که اتفاق امسال کاه نبود بلکه کوهی بود که به خاطر اصرار نابجای مسءولان شهرستان در مقابل سیل خروشان عزاداری سنتی کاشمر شکل گرفت و مانع جاری شدن شور و شکوه عزاداری سنتی کاشمر شد.
  شما هر که باشی از من بیشتر طرفدار نظام و انقلاب و رهبری عزیز نیستی ولی مشکل ما در این مملکت افراد داغ و خشک مغزی مثل شما هستند که خودشان را انقلابی و بابصیرت می دانند و به همه مردم به چشم ضد انقلاب نگاه می کنند. شما با چه حقی عزادار سیدالشهدا را متهم به چشم چرانی و نگاه به نامحرم و… می کنی؟ آن تعداد محدودی که دنبال این کار ها هستند در هر شرایطی کار خودشان را می کنند و آیا واقعا هدف مسءولان این بود که جلوی این چشم چرانی ها را بگیرند؟
  من هم واقعا متاسفم که بعد از ده ها سال از انقلاب هنوز نتوانسته ایم برای عده ای از مردم جا بیندازیم که ۱۳ آبان ادامه عاشوراست ولی یکی از عوامل این موضوع افراد بی فکر و مثلا همه چیز فهمی مثل شما هستند که باعث بدبینی مردم به نظام می شوند. یکی دیگر از عواملش همین اقدامات نسنجیده مسءولان است که مردم را روی دنده لج می اندازد و آن ها را بدبین می کند.
  شما از آمار طلاق گفته ای و حرف من هم این است که مسءولان ارشد شهرستان به جای اینکه در کار هیات ها دخالت و در واقع خرابکاری کنند وقت خودشان را صرف حل مشکلات اساسی این شهر از جمله همین موضوع طلاق بکنند.
  شما از بادمجان دور قابچین های هیات ها گفتی اما از بادمجان دور قابچین های دور و بر مسءولین که اجازه نمی دهند حقیقت ها را ببینند چیزی نگفتی. برنامه امسال یک اشتباه بزرگ بود و نتیجه تلخ آن سست شدن رابطه مردم و مسءولین بود. من در متن بالا نقدهای محترمانه را نوشتم و گرنه اگر میشد از نفرین ها و بد و بیراه هایی که برخی افراد نثار می کردند بنویسم خود مسءولین بهتر می فهمیدند امسال چه کار اشتباهی کردند و چگونه اعتماد مردم را به خودشان از بین بردند…

 12. محمد مهدی گفت:

  به قولی شده
  گوش اگر گوش منو ناله اگر ناله تو
  آنچه البته به جای نرسد فریاد است
  جناب فیض و سایر دوستان
  متاسفانه شهر ما به دلیل سیاست زدگی از دیر باز با مسولین غیر بومی اداره میشود و تمامی مسولان جهت آزمایش و تجربه به شهر ما فرستاده و به نوعی کارورزی مسولیتشان در شهر ما گذرانده میشودو شهر ما شده شهر بی صاحب و مورد آزمون و خطای مسولان. مردم شهر هم تا جایی که دلتان بخواهد بی همت و ساده اندیش در مورد مسایل جاری شهرشان
  کافی بود این حرکت در سبزوار تربت حتی بردسکن که از کاشمر کوچکتراست صورت پذیرد اولا که مسولین هیت ها زیر بار نمیرفتند در ثانی با واکنش شدید مردم روبرو میشدند
  اما صد حیف که اکثر همشهریان بی تفاوت و ….
  به امید روزی که شهرعزیزمان ازسیاست زدگی خارج و تاحدودی نسبت به مسایل شهر آگاه و اظهار نظر نمایند

 13. علی گفت:

  دوست نگارنده مقاله بشدت دچار خود سانسوری شده ای پدیده ای که امروز مطبوعات کشور ما را نابود کرده است هم شما و هم تمامی کاشمری های عزیز به خوبی می دانید که فقط و فقط بخاطر ۱۳ آبان همچین اتفاقی افتاده است و یک تحلیل محتوای کیفی ساده همین را در مقاله شما می گوید اما متاسفانه به دلیل غیر حرفه ای بودن در جایی از این مقاله صراحتا می گویید که به خاطر عوامل سیاسی نبوده است این در حالی است که شما می توانستید بدون قید این جمله ارزش مقاله خود را بیشتر کنید و از خود سانسوری ان بکاهید
  موفق باشید

 14. متاسف گفت:

  آقای فیض عارفی، شما با این الفاظ زشتتون اسم خودتو میگذاری خبرنگار؟؟؟؟؟؟
  واقعا که…..
  خشک مغزی تا چه حد………

 15. بصیرت گفت:

  باسلام آقای فیض اولا خوب است سری به سایت معتبرکاشمربصیربزنید تا ازنظرهمه مطلع شویدنه فقط دوستاننتان وببینیدکه چقدرهمشری ها از مراسم عاشورا تشکرکردند. درثانی ۱۳آبان افتخاراین مملکت است و کسانی که بخاطرهمزمان شدن عاشورا با۱۳آبان درباغمزارشرکت نکردند اگرچه به زعم شما خیلی زیادبودند اما مهم نیست چون خودتان میدانیدو دیدیدمراسم امسال ۱۳ آبان لطمه ای که به عاشورا نزد درس عاشورا بودوکسانی که به این بهانه نیامدندبی بصیرتند

 16. یک همشهری گفت:

  باسلام آقای فیض مقاله خود را بارها بخوانید شمادرمقاله خودتان نوشته ایدخیلی ها می گفتند مسئولان قصد داشته اند از حضور گسترده مردم در عاشورا بهره برداری سیاسی خودشان را بکنند و به همین خاطر ما هم نمی آییم و دیدیم که نیامدند!آقای خبرنگارآنهایی که نیامدندبخاطرهمراهی ۱۳آبان باعاشورا نیامدندونه بخاطراینکه مراسم بطوریکپارچه درعاشورا برگزارشد و آنها که آمدند دیدندکه قطعنامه ۱۳آبان دربین دونماز ظهر وعصرعاشورا قرائت شدپس وهمه قطعنامه وشعارش ۱دقیقه طول نکشید ،پس آنها که گفتندمسئولان دنبال بهره برداری سیاسی اند اشتباه کردند واینکه درمراسم عاشورای ارباب حضورنیافتند ازبی بصیرتی آنهاست وجای تعجب است ازشما که به جای انتقاد از کسانی که درمراسم شرکت نکردند از آنها حمایت می کنید.امام حسین باقیامش به آموخت همیشه طرفدارحق باشیم اگرچه حق ناگوارباشد وطرفدارانش اندک…

 17. رضوی گفت:

  دوستان میگن برین به سایت کاشمر بصیر سر بزنین لابد نمیدونن سایتی که وابسته به یک نهاد دولتی هست و مسولین سایت هم از اونا خط میگیرین باید چیزی بنویسن که اونا رو خوش بیاد نه مردمو

 18. رضا گفت:

  جناب فیض
  مطالب منصفانه و حقیقت بود اما ایکاش در نقد خوانندگان از کلمات توهین آمیز استفاده نمیشد که بهانه جدیدی برای انتقاد نداشتند.ضمن اینکه سعه صدر از ویژگیهای یک خبرنگار است
  از مطالبتان که به حق بود استفاده کردیم .انشالله مسولین نیز بخوانند و دیگر ازاین تصمیات نسنجیده و عجولانه پرهیز که اینقدر باز تاب نداشته باشد

 19. بی خیال گفت:

  برین بابا بخاطر این چیز جزیی اینقدر بحث راه انداختین
  سرتون رو به چه چیزا گرم کردند

 20. ناشناس گفت:

  درود بر جنا ب فیض که نشان داد خبرنگاری حقیقت بین است نه حزبی البته گذشته نشان داده بود که همیشه از مسولین اصولگرا نقد نمیکردین
  اولین بار بود شاید هم شدین سوپاپ تخلیه. در هر صورت انتقاد یک اصولگرا از هم حزبی هایش نشان دهنده آزاد اندیشی است ایکاش در پند سال اخیر اینگونه قلم میزدید و بر اشتباهات آقایان خرده میگرفتید
  درود بر شما

 21. منصف گفت:

  الفاظ رکیک نویسنده در خور شان یک خبرنگار نیست

 22. از همه دوستانی که ابراز لطف و محبت کرده اند متشکرم و از اینکه در پاسخ به یکی از خوانندگان از کلمه نامناسبی استفاده کرده ام عذرخواهی می کنم.
  همچنان منتظر نظرات شما هستیم. لازم به ذکر است که این مقاله به نظر مسءولان ارشد شهرستان رسیده و واکنش هایی را هم از سوی آن ها در پی داشته است. در ضمن نظرات شما هم قرار است در اختیار مسءولان قرار گیرد.

 23. غفلت گفت:

  مطمئن باشین اونی که برا چشم چرانی بیاد همون دسته جمعی هم میاد که یه چیزی گیرش بیاد
  ما نباید شکوه شهرمون رو بخاطر چندتا آدم گناه کار از دست بدیم و از ساعت ۹ فلکه مرکزی مثل روز جمعه بی آدم بشه و مسافرا فک کنن به کافرستان سفر کردن براتون متاسسسفم مسئولانی که دوس داشتین زود برین خونه…..؟؟؟؟

 24. یک همشهری گفت:

  اگرهیئات مذهبی پرشورشرکت می کردندعاشورای امسال شکوهش ازهمه سالهای گذشته بیشترمیشد وبه نظردیگران هم رسیدکه هیئات ازاینکه مکلف شدن به اجرای برنامه منسجم درعاشورا برخی هایشان ناراحت شدند ودر روزعاشورا برخی هیئات با شورشرکت نکردند. دلیل عمده این جابودکه شما اشاره نکردید آقای خبرنگار…..وباادبیاتی صحبت کردی که انتظارش را نداشتم.هرچنددیگراین آخرین نظرمن درپایگاه خبری شماست.اما آقای خبرنگاروقتی کسی نقد میکندبایدجرات جواب شنیدن و نقد شدن راهم داشته باشد این لازمه خبرنگاری است.

 25. در غربت گفت:

  با سلام خدمت اقای فیض عارفی من یک کاشمری بیرون از شهرم کاشمر هستم ولی هر سال به عشق و شور حسینی میام کاشمر تا تمامی دوستان وهمشهریام رو ببینم ولی امسال افسوس….از شما دوست عزیز بابت این انتقاد سازنده کمال تشکر را دارم.یا حق

 26. واقع بین گفت:

  قراره به دست مسولین برسه اما نمیرسه مطمن باشین
  ولی اگه رسید بگم آقای فرماندار به هرحال امروز یا فردا شما رفتنی هستین و تا حداقل ۶ سال دیگه هم بعیده که مجدد فرماندار بشین پس تجربه کسب کنین که در آینده اگه مجدد این مسولیت در شهر دیگه ای به شما رسید زیاد به حرف احمد و محمود نکنین چرا که همه این مسولیت و بد وبیراهش برا شماس ضمن اینکه مردم نمیدونن شما خیلی مقصر نیستین و قضیه از جای دیگر آب میخوره.
  با آرزوی موفقیت برا شما در هر پست

 27. همشهری گفت:

  یکی از دوستان گفت عموم از کانادا میاد منم بگم یکی از اشناها با کلی هزینه از فرانسه میاد از داخل کشور هم که آشناها از بندر عباس و یزد و اصفهان به عشق این مراسم سنتی و تجدید خاطرات.لطفا اونا رو هم در ک کنید مسولین محترم که امسال کلی دماغشون سوخت

 28. ناشناس گفت:

  اقای فیض
  چه عجب . از دوستان دیروز نقد کردی. لابد شنیدی دارن میرن زودتر دست به کار شدی که تغیر موضع بدی.خدا کنه اینجوری نباشه.امیدوارم این روند نقد سازنده از سایر دوستانتون هم چرا که ما هر چی ازشما خواندیم نقد بر نیروهای دلسوز اصلاحات بود و خبری از این آقایون نبود.باشه اما افسوس همه رفتن یا دارن میرن دیگه نمیشه نقد کرد
  فکر کنم اولین و آخرین انتقاد از فرماندار کنونی باشه چرا که بنده خدا رفتنی شده

 29. 9360 گفت:

  آهای آقایان بابصیر به قول خودتون ومخالفان اجرای سنت هرساله عاشوربدانید:خیلیهابا طرح اجتماع عزاداران درروزعاشورامخالف نبودندفقط میگفتندهیئاتهای که برنامه تعزیه خوانی داشتندکاش همان برنامه خودرادرطول مسیرمثل همیشه داشتندچون به شکوه مراسم خیلی خیلی کمک میکردجناب آقای فیض عارفی دوست عزیزم ازاینکه حرف دل خودوخیلی ازبچه هیئتیهای شهرتوزدی ممنون این آقایی که به اسمهای مختلف اعلام نظرکرده رامیشناسم همیشه یک فردتندرویی بوده وهست کاری ازپیش نخواهدبردوباعث خیلی……..

 30. 9360 گفت:

  تذکروهشداردوستانه به همه دوستان به خاطر یک مقاله که حرف اکثریت مردم شهرمان است به هم دیگرتهمت عوض شدن خط وراه ومنش نزنیدیکدیگررازیرسوال نبریدهمه این کارها زیرسرهمون تندروهاست که خودرا درکناربابصیرها میبینندفکرمیکننددیگربابصیرشدند.

 31. همشهری دور افتاده گفت:

  من هم مدت هفده ساله کاشمر نیستم و هرسال با خانواده برای مراسم محرم به کاشمر میام ولی امسال اصلا انتظارم برآورده نشد و واقعا خیلی مراسم بی روح بود و زود تموم شد همیشه همکاران و دوستان غیر بومی که به کاشمر رفتن صحبت از عزاداری با شکوه در کاشمر دارند لطفا مسیولین به فکر چاره باشند تا دوباره شاهد همون عزاداری باشکوه هر سال باشیم

 32. گل گفت:

  درسته که درعزاداری سالهای گذشته خانمها درمسیرخیابان هامینشستند و بازار … گرم بود .ولی می شودمثل سالهای قبل بود ولی با برنامه ریزی خاص خود . درست است هدف عزاداری سیدالشهداست ولی می شودروشهای خوب و پسندیده را در همین روز آموزش داد مثلا افرادی کهخیمه زده و نذورات خود را پخش می کنند از روزهای قبل عزاداری هماهنگ باشندوبهداشت وشهرداری مکانهای خاصی را مشخص نموده وتعدادی از رفتگران با سطلهایی مشغول جمع آوری ذباله هاشوند وبه مردم یاددهندکه یک سهل انگاری آنهاچه زحمتی برای رفتگران دارد یا اینکه درطول مسیرمکانهایی را برای استقرارخانمهاتعیین ومحصورنمایند تانظم بیشتری داشته باشد. همچنین چه لزومی که برای خانمهاهیچ هیئتی وجود نداشته باشد یا پذیرائی ونهار برای خانمها نباشد .یا اینکه در محلهای تعیین شده بیل بوردهای بزرگ نصب شود تا همگی شاهد عزاداری داخل باغمزار باشند و هیئتی تاسیس شود فقط برای نظم و انضباط مردم و آموزش کارهای اصولی و اخلاقی در این مراسم .

نظرتان را بنویسید

عضویت ایمیلی

خبرنامه پایگاه اطلاع رسانی کاشمر این امکان را برای شما فراهم میکند تا به وسیله ثبت آدرس ایمیل خود در کادر زیر از آخرین مطالبی که در سایت منتشر میشود، مطلع شوید!