بی‌توجهی به قانون جامع حمایت از معلولان و بلا استفاده ماندن مناسب‌سازی‌ها

به گزارش خبرگزاری فارس از کاشمر، امروزه مناسب‌سازی در واقع اصطلاحی فراگیر است که همه مسئولان و عمده مردم با آن آشنا هستند، اما این اصطلاح برای قشر خاصی از جامعه که نسبت به سایر افراد از توان کمتری برخوردارند یک ضرورت انکارناپذیر است؛ چرا که اگر این قشر نتوانند با تردد در جامعه نقشی ارزنده و پویا ایفا کنند به مرور به انزوا کشیده می‌شوند و مشکلات عدیده‌ای دیگری برای جامعه رقم می‌زند.

در شهری مانند کاشمر که به لحاظ وجود امامزادگان و زیارتگاه شهید آیت‌الله سید حسن مدرس همه ساله پذیرای بیش از ۳ میلیون زائر و گردشگر است بحث اجرای قانون حمایت از معلولان مورد بی‌مهری قرار گرفته است و ادارات و نهادها تنها برای برطرف کردن تکلیف در ورودی ساختمان اداری نسبت به احداث رمپ آن هم غیر استاندارد اقدام کرده‌اند.

رئیس اداره بهزیستی کاشمر در این زمینه به خبرنگار فارس گفت: اجرای صحیح و دقیق قانون جامع حمایت از معلولان تنها در حد رفع تکلیف انجام می‌شود و استاندارد نبودن ۷۰ درصد از محل‌های احداث شده برای تردد معلولان که در ورودی ساختمان های اداری شهرستان نصب شده مبین آن است.

علیرضا حق جو با بیان اینکه احداث رمپ برای تردد معلولان و افراد سالمند در اماکن زیارتی، مراکز خدماتی و ادارات بدون رعایت قوانین و استانداردها انجام شده و برای استفاده از جامعه هدف خطرناک و آسیب‌پذیر است، تأکید کرد: قانون، شهرداری‌ها را مکلف کرده که از صدور پایان‌کار برای آن ساختمان‌ها و اماکن عمومی که رعایت استاندارهای تخصصی مربوط به معلولان را انجام نداده‌اند خودداری کند.

وی گفت: اگر چه در ماده دو قانون جامع حمایت از معلولان تمام سازمان‌ها و مؤسسات و شرکت‌های دولتی و نهادهای عمومی و انقلابی موظف شدند تا در احداث ساختمان‌ها و اماکن عمومی و معابر و وسایل خدماتی امکان دسترسی و بهره‌مندی معلولان همچون افراد عادی فراهم باشد؛ اما متأسفانه تاکنون این ماده قانونی مورد بی‌اعتنایی قرار گرفته و هم اکنون تردد افراد معلول در این اماکن به دلیل نبود اجرای مناسب‌سازی به سختی انجام می‌شود.

رئیس اداره بهزیستی کاشمر ادامه داد: اجرای صحیح قوانین نیازمند ضمانت اجرایی است تا نهادها و ادارات مجبور و ملزم به رعایت آن شوند.

رئیس بهزیستی کاشمر با ابراز تأسف از نبود ضمانت اجرایی تأثیرگذار در اجرای قانون حمایت از معلولان به‌ویژه طرح مناسب‌سازی اظهار داشت: در سال‌های اخیر متأسفانه اعتباری برای اجرای طرح مناسب‌سازی ابلاغ نشده است و نیز طرحی هم در این زمینه اجرا نشده است.

وی با انتقاد از ایجاد موانع در برخی معابر شهری و یا ورودی ادارات و اماکن زیارتی در این شهرستان تصریح کرد: بر اساس قانون و به دلیل رعایت حقوق معلولان و افراد سالمند نصب هرگونه مانع در محل تردد افراد باید بر اساس استانداردهای ابلاغی باشد تا افراد مختلف به‌ویژه معلولان و سالمندان در زمان عبور از آن با مشکلی مواجه نشوند.

حق‌جو با اشاره به اینکه اجرای طرح مناسب‌سازی در واقع مستلزم رعایت یک‌سری استانداردها است، افزود: اکثر ادارات در سطح شهرستان در ورودی ادارات خود نسبت به ایجاد رمپ اقدام کردند اما به دلیل نبود رعایت طول و شیب و استفاده از نرده‌های استاندارد بیشتر به سرسره شبیه شده است تا برای تردد معلولان استفاده شود.

رئیس اداره بهزیستی کاشمر با بیان اینکه در حال حاضر حدود ۳۰۰ نابینا و بیش از ۱۵۰ نفر با ویلچر در سطح شهر تردد می‌کنند خواستار اجرایی‌شدن قانون حمایت جامعه معلولان در راستای مناسب‌سازی محل تردد معلولان و احترام گذاشتن به این قشر از جامعه شد.

– See more at: http://www.farsnews.com/newstext.php?nn=13930912001060#sthash.scPwvxEP.dpuf

نظرتان را بنویسید

عضویت ایمیلی

خبرنامه پایگاه اطلاع رسانی کاشمر این امکان را برای شما فراهم میکند تا به وسیله ثبت آدرس ایمیل خود در کادر زیر از آخرین مطالبی که در سایت منتشر میشود، مطلع شوید!