نگران وضعیت آثار تاریخی کاشمر هستیم

کاشمر

یک کارشناس آثار تاریخی در کاشمر گفت: نگران وضعیت فعلی آثار تاریخی این شهرستان هستیم.

ایرج سعادتمند در گفت‌وگو با خبرنگار ایسنا، ‌با اعلام این که آثار تاریخی موجود حال خوبی ندارند و نسبت به وضعیت موجود نگران هستیم، افزود: بخشی از این اتفاقات ناگوار به نبود متولی برمی‌گردد.

وی افزود: ما به یک درک درست باید برسیم که ابنیه و آثار تاریخی و جاذبه‌های گردشگری برای صنعت توریسم و افتخار به گذشته تاریخ و فرهنگ ما بسیار اهمیت و ارزش دارد و باید به آن توجه ویژه‌ای صورت گیرد.

سعادتمند با اظهار تاسف از این که هنوز این درک نه در میان متولیان بخش میراث فرهنگی و گردشگری ماست و نه جامعه، عنوان کرد: به دلیل ملموس نبودن فواید مادی این آثار، جامعه سنتی ما هنوز به این درک نرسیده است که در پشت معرفی این آثار چه فرهنگی نهفته است؛ لذا می‌طلبد به آن توجه بیشتری صورت گیرد.

وی با اشاره به سفالینه‌هایی که در کاشمر از گذشته‌های دور به جا مانده است، گفت: این آثار قدمت پنج هزار ساله ترشیز کهن را نشان می‌دهد اما بر اساس اسطوره‌هایی که باقی مانده‌اند از روزگاران کیانی حداقل سه تا سه هزار و۵۰۰ سال در مجموعه ترشیز کهن افرادی ساکن بوده و فرهنگی از خود به جای گذاشته و تراشیده‌اند.

سعادتمند با اظهار تاسف از این که بخش عمده‌ای از آثاری که بوده و گذشتگان به جای گذاشته‌اند، تخریب شده است، اظهار کرد: بخشی از تخریب‌ها مربوط به عوامل طبیعی مثل باد، باران، سیل، زلزله و نوع خاک و مصالح است اما بخشی مربوط به عوامل انسانی و فرهنگی بوده که به خاطر عدم توسعه‌یافتگی جامعه اتفاق افتاده است.

این کارشناس میراث فرهنگی افزود: تا زمانی که با اهمیت حفظ و نگهداری آثار باستانی آشنا نباشیم، به این آثار بی‌توجهیم و در بعضی مواقع حتی تخریب می‌کنیم؛ به طوری که می‌بینیم بخشی از این کتیبه‌ها به غارت رفته است.

وی به قلعه‌های دختر و پسر که چند صد سال قبل بوده و به دلیل عوامل طبیعی تخریب شده‌اند اشاره کرد و گفت: شاید آن‌ها به خاطر عوامل طبیعی تخریب شده باشند اما مدرسه حاج سلطان در اثر غفلت خود ما در صد سال اخیر تخریب شده و ادامه دارد، به طوری که از ۹۰ حجره‌ای که مانده بخش عمده‌ای از آن قابل استفاده نیست.

سعادتمند با انتقاد از رسیدگی نکردن به کاروانسرای حاج کاظم مدرسی، به قلعه آتشگاه و گبر حصار اشاره کرد و افزود: بعید می‌دانم وقتی اسمی از این مکان‌ها و قلعه‌ها می‌آورم مسئولان مربوطه بدانند در کجا قرار گرفته‌اند؛ آیا توانسته‌اند از تخریب بیشتر جلوگیری کنند، هرچند قلعه آتشگاه تخریب شده اما می‌شود شناسایی و بازسازی شود.

وی بخشی از این مشکلات را با نبود مدیری متخصص در این زمینه مرتبط دانست و بیان کرد: آثار تاریخی به پیشینه تاریخی ما برمی‌گردند؛ هویت و شناسنامه ما هستند که می‌طلبد توجه بیشتری بر آن‌ها باشد.

سعادتمند با اشاره به این که کشوری همانند کره جنوبی از طریق ساخت سریال جومونگ که تنها ۶ خط از آن در تاریخ آمده است، چندین قسمت طولانی سریال ساخته و در بیشتر کشورها پخش می‌شود ولی ما با این همه گذشته تاریخی و پر افتخاری که داریم حاضر نشدیم آن را به رخ دیگران بکشیم.

وی با اظهار تاسف از این که ما از فرهنگ و تمدن خودمان غافل شده‌ایم، اظهار کرد: امیدوارم مقداری از این سخنانی که گفته می‌شود در مسئولان مربوطه تاثیر گذاشته و تحرکی از خود نشان دهند.

این کارشناس تاریخ بیان کرد: مسئولان میراث باید داد بزنند و احساس خطر کنند تا مسئولان استان و کشور درک کنند که امروز مدرسه حاج سلطان با این قدمت و بنایی که دارد در حال تخریب و از بین رفتن است، تا شاید اعتباری اختصاص دهند.

وی افزود: اگر یک نفر خودش میراث فرهنگی خوانده باشد و در رأس مدیریت باشد، قطعأ تخصصی‌تر خواهد توانست وارد این مسائل شود، ولی در حال حاضر مدیران فعلی کارنامه قابل قبولی ندارند.

سعادتمند با اشاره به این که مسئولان مربوطه باید یک نقشه کلی از میراث باستانی و گردشگری فراهم کنند و به جلسه شورای فرهنگ عمومی آورند و داشته‌های خود را معرفی و برای نگهداریشان طلب اعتبار کنند، گفت: این مهم است که مسئول مربوطه با بیان وضعیت موجود به دنبال جذب اعتبار برود اما اگر فکر کنند دیگران به فکر این آثار خواهند بود کاملاً اشتباه است؛ بلکه باید داد بزند، آگاهی برساند، اطلاع‌رسانی و خواهش کنند.

وی راه‌اندازی موزه مردم‌شناسی را بسیار حائز اهمیت دانست و افزود: اگرچه از چند سال گذشته خواستار راه‌اندازی این موزه شده‌ایم و فرماندار هم انتقادهایی از عدم راه‌اندازی این موزه تا کنون داشته‌اند، اما این کار تا کنون عملی نشده است

نظرتان را بنویسید

عضویت ایمیلی

خبرنامه پایگاه اطلاع رسانی کاشمر این امکان را برای شما فراهم میکند تا به وسیله ثبت آدرس ایمیل خود در کادر زیر از آخرین مطالبی که در سایت منتشر میشود، مطلع شوید!