۳۴ حلقه چاه غیر مجاز در کاشمر مسدود شد

مدیر امور منابع آب کاشمر گفت: در راستای حفاظت از منابع آب و طرح تعادل‌بخشی دشت‌های کاشمر و ریوش، ۳۴ حلقه چاه غیرمجاز در سال گذشته مسدود گردید.

حسین باباغیبی در گفت‌وگو با خبرنگار ایسنا، افزود: با توجه به محدودیت منابع آبی، ضرورت حفظ و حراست از منابع با ارزش آب‌های زیرزمینی در منطقه، دوچندان شده است.

وی با اشاره به این‌که یکی از اهداف و وظایف شرکت آب منطقه‌ای حفاظت از منابع آب زیرزمینی است، افزود: در این راستا در گذشته فقط در منطقه کوهسرخ ۳۰ حلقه چاه غیرمجاز مسدود شده است.

باباغیبی با بیان این‌که دشت کاشمر که شامل شهرستان‌های کاشمر و خلیل‌آباد است، هم‌اکنون حدود ۴۹۹ حلقه چاه کشاورزی فعال دارد، افزود: تمامی چاه‌های کشاورزی منطقه مجهز به کنتور هوشمند هستند که شارژ کارت هوشمند بر اساس پروانه هر چاه موتور تنظیم و کشاورزان حق برداشت آب به مقدار مجاز تعیین شده را دارند.

مدیر امور منابع آب کاشمر خاطرنشان کرد: با توجه به بررسی‌های به عمل آمده در سال آبی زراعی ۹۴-۹۳ دشت کاشمر با متوسط افت سطح آب ۱٫۱ متر مواجه است که هم‌اکنون این دشت با کسری مخزن ۳۸٫۶ میلیون مترمکعب آب روبه‌روست.

باباغیبی با بیان اینکه ۱۱۲ چشمه و قنات در منطقه فعال است، تصریح کرد: از ۴۶ رشته قنات منطقه ۱٫۵ میلیون مترمکعب و از ۶۶ دهنه چشمه هفت دهم میلیون مترمکعب آب برداشت می‌شود.

وی گفت: کنترل و نظارت بر دشت‌های کاشمر، خلیل‌آباد و بردسکن و درونه علاوه‌بر پرسنل امور آب منطقه‌ای، توسط ۵ اکیپ گروه گشت و بازرسی نیز صورت می‌گیرد.

نظرتان را بنویسید

عضویت ایمیلی

خبرنامه پایگاه اطلاع رسانی کاشمر این امکان را برای شما فراهم میکند تا به وسیله ثبت آدرس ایمیل خود در کادر زیر از آخرین مطالبی که در سایت منتشر میشود، مطلع شوید!