اهدای ۱۱۴ برگ نامه و سند تاریخی به موزه آثار و اسناد شهید مدرس(ره) در کاشمر

مدیر مجتمع فرهنگی زیارتگاه شهید مدرس (ره) از اهدای ۱۱۴ برگ نامه و سند به موزه آثار و اسناد شهید زنده تاریخ در این شهرستان خبر داد.

محمد یعقوبی امروز در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری فارس در کاشمر، اظهار داشت: مهدی اشرفی جوان کاشمری و کارمند اداره آب و فاضلاب شهری این شهرستان تعداد ۱۱۴ برگ سند و نامه مربوط به سال‌های ۱۳۰۵ تا ۱۳۴۰ هجری شمسی را به موزه آثار و اسناد شهید مدرس اهدا کرد.

وی تصریح کرد: محتوا و مضمون این آثار ارائه‌شده عموماً مکاتبات اداری و شخصی، دعوت‌نامه‌های دست‌نویس و تایپی، صورتحساب‌ها، نسخه‌های پزشکی، تلگراف‌ها و اعلامیه است.

مدیر مجتمع فرهنگی شهید مدرس با تأکید بر این‌که اسناد اهدایی توسط کارشناس تاریخ موزه آثار و اسناد شهید مدرس تأییدشده است خاطرنشان کرد: تعدادی از این اسناد دارای پاکت و تمبر با درج تاریخ‌های شمسی و قمری است که برخی از آن‌ها نیاز به مرمت  و بازسازی دارد.

وی با بیان این‌که این نامه‌ها و اسناد بخشی از تاریخ و فرهنگ مردم کاشمر است که می‌تواند منبع خوبی برای پژوهشگران و محققین باشد، تصریح کرد: در این راستا تلاش می‌کنیم با جمع‌آوری اسناد و شناسنامه‌دار کردن آن در کنار آثار و اسناد شهید مدرس در این موزه بتوانیم منبع و مرکزی برای مراجعه محققین و پژوهشگران فراهم کنیم.

یعقوبی با اشاره به اهمیت اسناد ملی و لزوم آگاه‌سازی مردم نسبت به ارائه آثار و اسناد تاریخی به موزه‌ها جهت حفاظت، مراقبت و به نمایش گذاشتن آن افزود: گردآوری اسناد و آثار تاریخی در این موزه می‌تواند به شناسنامه فرهنگی و تاریخی مردم تبدیل شود و پاسدار اندیشه گذشتگان و انتقال آن به آیندگان در جامعه باشد.

وی با بیان این‌که اسناد و آثار تاریخی در حقیقت جزء سرمایه‌های ملی است و نباید افراد آن را به‌عنوان سرمایه شخصی تلقی کنند ابراز داشت: موزه آثار و اسناد شهید مدرس آمادگی خود را در زمینه دریافت و نگهداری آثار، اسناد و اشیاء تاریخی با درج نام فرد اهداکننده اعلام کرده است.

مدیر مجتمع فرهنگی شهید مدرس با اشاره به این‌که باگذشت ۱۲ سال از افتتاح موزه آثار و اسناد شهید مدرس در جوار زیارتگاه این عالم مجاهد هم‌اکنون ۲۰۰ اثر و اشیاء تاریخی، تصاویر، اسناد، دست‌نوشته‌ها و مکاتبات شهید مدرس در معرض دید بازدیدکنندگان قرار دارد، اظهار داشت: موزه آثار و اسناد شهید مدرس همه‌روزه در دو نوبت صبح و عصر پذیرای بازدیدکنندگان است که سالانه ۹۰ هزار نفر از این مجموعه تاریخی به‌صورت انفرادی و گروهی بازدید می‌کنند

 

نظرتان را بنویسید

عضویت ایمیلی

خبرنامه پایگاه اطلاع رسانی کاشمر این امکان را برای شما فراهم میکند تا به وسیله ثبت آدرس ایمیل خود در کادر زیر از آخرین مطالبی که در سایت منتشر میشود، مطلع شوید!