اختصاص یارانه ۵۰۰ هزار تومانی شهرداری کاشمر به مینی‌بوس‌هایی که نقاط کور را پوشش دهند

سلیمانی شهردار کاشمر: با توجه به عدم سرویس‌دهی تاکسی‌های درون شهری به برخی نقاط شهر، پیشنهاد مشخص ما استفاده از مینی‌بوس برای نقاط غیربرخوردار است که این موضوع را برای هشت مسیر در نظر گرفته‌ایم.

تاکسی‌های درون شهری به عنوان مجموعه‌ای هستند که مورد هیچ‌گونه حمایت، مشوق و یارانه دولتی نیستند و لذا نمی‌توان آن‌ها را مجبور به سرویس‌دهی‌ در همه نقاط شهر به خصوص مسیرهایی که مسافر کمتری دارد کرد.

ما برای حل مشکل این مسیرها دو رویکرد را می‌توانستیم انتخاب کنیم؛ اول آن‌که ناوگان جدیدی را اختصاص بدهیم ولی با توجه به اینکه دولت، یارانه را برای اتوبوس‌ها و مینی‌بوس‌ها برداشته است لذا چنین رویکردی مناسب نخواهد بود و اما رویکرد بعدی این است که با کمک بخش خصوصی و اعطای یارانه توسط شهرداری بتوانیم از مینی‌بوس‌های بخش خصوصی برای سرویس‌دهی به نقاط غیربرخوردار استفاده کنیم.

خود شهرداری دیگر مینی‌بوسی در اختیار ندارد بلکه رانندگان مینی‌بوس، نیروهای آزاد تلقی می‌شوند که نظم مشخصی در سرویس‌دهی ندارند لذا تلاش می‌کنیم با تعریف خطوط سرویس‌دهی در نقاط مختلف شهر کاشمر و با پرداخت یارانه‌ای به مبلغ ماهیانه ۵۰۰ هزار تومان و بیشتر به این مینی‌بوس‌ها، خطوط مینی‌بوس‌رانی را در مسیرهای کم‌برخوردار فعال کنیم.

با بررسی‌هایی که انجام شده است به نظر می‌رسد این راهکار می‌تواند الگوی موفقی باشد تا مسیرهایی مانند خیابان سلطانیه، سلمان فارسی، امام موسی‌صدر، فاطمیه و… هم از حمل و نقل عمومی برخوردار شوند.

هر چند ممکن است که در ابتدای راه‌اندازی این خطوط مینی‌بوس‌رانی مسافر چندانی وجود نداشته باشد ولی اعتقاد داریم در صورت تداوم فعالیت این خطوط، به تدریج اعتماد شهروندان مبنی بر در دسترس بودن همیشگی مینی‌بوس‌ها جلب خواهد شد و استقبال نیز افزایش یافته و باعث درآمدزایی برای مینی‌بوس‌ها می‌شود.

نظرتان را بنویسید

عضویت ایمیلی

خبرنامه پایگاه اطلاع رسانی کاشمر این امکان را برای شما فراهم میکند تا به وسیله ثبت آدرس ایمیل خود در کادر زیر از آخرین مطالبی که در سایت منتشر میشود، مطلع شوید!