برگزاری دوره آموزشی پرورش زنبور عسل در کاشمر

به گزارش روابط عمومی جهاد کشاورزی کاشمر، دوره آموزشی با عنوان پرورش زنبور عسل ویژه کارشناسان مروج مسئول پهنه و زنبورداران شهرستان در محل مدیریت جهاد کشاورزی برگزار گردید.

به گفته سید ابوالقاسم موسوی مدیر جهاد کشاورزی دراین دوره آموزشی که به همت اداره بهبود تولیدات دامی و تعاونی زنبورداران شهرستان برگزار شد مهندس مجید عاکف کارشناس مسئول زنبور عسل سازمان جهاد کشاورزی خراسان رضوی نکات کاربردی در مدیریت صحیح کلنی زنبورعسل و اهداف زنبورداری را به شرکت کنندگان آموزش داد.

موسوی ادامه داد: تعداد کندوهای زنبور عسل شهرستان ۲۱۰۰۰ کندو می باشد که ۲۱۳ زنبوردار به طور مستقیم به امر نگهداری و پرورش زنبور مشغول می باشند . به طور متوسط در شهرستان از هر کندو ۷ کیلو عسل برداشت میشود و به طور معمول زنبوردار در۲ مرحله یکبار در اواخر خرداد که به عنوان عسل بهاره و یکبار در مهر ماه که به عنوان عسل پاییزه شناخته می شود ؛ برداشت را انجام می دهد.

در ادامه عاکف اقدامات مدیریتی کلنی زنبور عسل را شامل بهره مندی هر چه بیشتر از کلنی های زنبور عسل ، سلامتی و پایداری کلنی ها و استفاده مطلوب از طبیعت برای بهره وری بیشتر دانست .

وی تصریح کرد : رسیدن به اهداف زنبورداری که تولید عسل ، تولید ملکه ، تکثیر کندوها و در نهایت فروش آنهاست مستلزم مدیریت صحیح کلنی زنبور عسل می باشد .

وی ادامه داد : تغذیه زنبورها و زمستان گذرانی کندوها و بررسی زمان مهاجرت آنها ، چگونگی تولید ملکه و تکثیر ملکه نیازمند مدیریت دقیق بر پایه اطلاعات علمی می باشد.

وی بهترین نژادهای موجود در منطقه را قفقازی و کارنیکا دانست و اضافه کرد: اصلاح نژاد زنبورها بخصوص ملکه در زنبورداری دارای اهمیت بسزایی می باشد.

همچنین در این دوره پناهنده مدیرعامل اتحادیه زنبورداران استان در خصوص جایگاه زنبورداری در استان و شهرستانها نکاتی را یادآور شد و اضافه کرد برگزاری این گونه دوره های آموزشی با حضور زنبورداران باعث افزایش سطح آگاهی آنها و در نتیجه بهبود تولید خواهد شد.

در ادامه این دوره آموزشی زنبورداران به بیان مشکلات و پرسش های خود در زمینه پرورش زنبور عسل پرداختند

نظرتان را بنویسید

عضویت ایمیلی

خبرنامه پایگاه اطلاع رسانی کاشمر این امکان را برای شما فراهم میکند تا به وسیله ثبت آدرس ایمیل خود در کادر زیر از آخرین مطالبی که در سایت منتشر میشود، مطلع شوید!