فغانی، افتخار داوری ایران در جهان

علیرضا فغانی، ۱ فروردین ماه سال ۱۳۵۷ در کاشمر به دنیا آمد. او از سال ۲۰۰۸ وارد لیست داوران بین‌المللی شده‌است و در جام جهانی روسیه هم حضور خواهد داشت.

فغانی در خانواده‌ای فوتبالی و ورزشی بزرگ شده‌ است. پدر او محمد فغانی، داور فوتبال بوده‌ است. علیرضا فغانی به عنوان بازیکن در تیم نوجوانان بانک ملی حضور داشته‌ است و سابقهٔ حضور در تیم‌های شهاب خودرو، اتکا و نیروی زمینی را دارد. او سابقهٔ بازی در لیگ دسته دوم فوتبال ایران را نیز به عنوان بازیکن دارد، اما در نهایت داوری در فوتبال را به حضور در فوتبال به‌عنوان بازیکن ترجیح داد.

از برخی قضاوت‌های مهم او می‌توان به دیدار دیدار رفت فینال لیگ قهرمانان آسیا ۲۰۱۴، دیدار فینال جام ملت‌های آسیا ۲۰۱۵، دیدار فینال جام باشگاه‌های جهان ۲۰۱۵، دیدار فینال فوتبال المپیک ۲۰۱۶ ریو و دیدار نیمه‌نهایی جام کنفدراسیون‌ها ۲۰۱۷ نیز اشاره کرد.

فغانی در ایران نیز سابقهٔ قضاوت در فینال جام حذفی و شهرآورد تهران را دارد. وی فارغ التحصیل لیسانس رشته زبان انگلیسی و فوق لیسانس رشته مدیریت ورزشی از دانشگاه آزاد است، شغل اولش کارمند شهرداری است و قبلا فوتبالیست بود. پدرش محمد فغانی از داوران با سابقه فوتبال بود. تنها برادرش محمدرضا که سه سال از وی کوچکتر است هم وارد داوری شده است، نام علیرضا در خانواده بهروز و نام محمدرضا در خانواده بهزاد است.

سال ۲۰۱۲ بعنوان داور چهارم چند بازی مهم و حتی فینال جام باشگاه های جهان حضور داشت، از سال ۲۰۱۳ داور اول جام باشگاه های جهان شد. در سال ۲۰۱۴ فینال رفت قهرمانان آسیا را سوت زد در جام جهانی ۲۰۱۴ در ۷ بازی داور چهارم بود در سال ۲۰۱۵ فینال جام ملت های آسیا را زد سپس فینال باشگاه های جهان در سال ۲۰۱۶ و فینال المپیک ۲۰۱۶ و داوری نیمه نهایی جام کنفدراسیون های در سال ۲۰۱۷ بر عهده او بود.

۲۳ ساله بود که با همسرش ازدواج کرد دو فرزند بنام های سپهر ۱۶ ساله و ساغر ۷ ساله دارد و بخاطر نوع شغل و حضورش در بازی های مختلف باعث دلتنگی آنها می شود. او بعنوان یکی از ۵۸ داور به سمینار توجیحی داوری جام جهانی ۲۰۱۸ روسیه دعوت شد و گفته است اگر اتفاق خوبی در این بازی ها برایش بیفتد بعد از جام جهانی از داوری خداحافظی می کند.

نظرتان را بنویسید

عضویت ایمیلی

خبرنامه پایگاه اطلاع رسانی کاشمر این امکان را برای شما فراهم میکند تا به وسیله ثبت آدرس ایمیل خود در کادر زیر از آخرین مطالبی که در سایت منتشر میشود، مطلع شوید!