برنامه دانشگاه آزاد اسلامی کاشمر برای جلوگیری از خام‌فروشی معادن

رئیس دانشگاه آزاد اسلامی واحد کاشمر با تشریح برنامه واحد متبوعش برای جلوگیری از خام‌فروشی معادن از پیگیری طرح صادرات کشمش به اروپا با بسته‌بندی این واحد دانشگاهی خبر داد.

سید محمدجواد موسوی در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری آنا بر لزوم توجه جدی به فعالیت‌های دانش‌بنیان به عنوان بستری برای کسب درآمدهای غیرشهریه تأکید و اظهار کرد: «در این حوزه باید به ظرفیت‌ها و امکانات منطقه‌ای توجه کرد. به عبارت دیگر برای مطالعه و اجرای طرح‌های پژوهشی و دانش‌بنیان باید زیرساخت‌های هر شهرستان و استان مورد تأکید بیشتری قرار گیرد.»

موسوی افزود: «کاشمر دارای ظرفیت‌های متعددی در زمینه معادن است و معادن فلزی و غیرفلزی ویژه‌ای در این شهرستان و بردسکن وجود دارد که متأسفانه اکنون در حال خام‌فروشی هستند؛ یعنی مواد معدنی بدون فرآوری و پس از استخراج به وسیله برخی تجهیزات ابتدایی با قیمت پایین به فروش می‌رسد. اما در صورتی که این مواد معدنی فرآوری شود و ارزش افزوده پیدا کند، می‌تواند منبع درآمد مناسبی برای این منطقه باشد.»

رئیس دانشگاه آزاد اسلامی واحد کاشمر خاطرنشان کرد: «بر این اساس، واحد کاشمر به دنبال ایجاد مرکزی تحقیقاتی است تا با اجرای طرح‌های پژوهشی بتوان به فرآوری و سپس صادرات مواد معدنی پرداخت. بررسی‌های اولیه ایجاد مرکز تحقیقات معدن انجام شده و با سازمان زمین‌شناسی شرق کشور و صنایع و معادن کاشمر رایزنی‌هایی صورت گرفته تا معادنی که قابلیت بهره‌برداری دارند، شناسایی شوند؛ ان‌شاءالله هسته‌ها و مراکز فناوری که مربوط به حوزه معادن هستند و مقدمه‌ای برای تأسیس مرکز تحقیقات محسوب می‌شوند تا پایان سال جاری به بهره‌برداری خواهند رسید.»

وی بیان کرد: «کاشمر در زمینه کشاورزی نیز ظرفیت‌های فراوانی دارد. واحد کاشمر با دست یافتن به روش تولید نوعی انگور پیش‌رس، طرح تولید این محصول را با کاشت دو هزار قلمه از این نوع انگور به روش علمی در دست اجرا دارد. کاشت این محصول در سال دوم خود قرار دارد و ان‌شاءالله از سال آینده به بهره‌برداری می‌رسد و می‌توان آن را با قیمت مناسب به فروش رساند.»
واحد کاشمر با دست یافتن به روش تولید نوعی انگور پیش‌رس، طرح تولید این محصول را با کاشت دو هزار قلمه از این نوع انگور به روش علمی در دست اجرا دارد. کاشت این محصول در سال دوم خود قرار دارد و ان‌شاءالله از سال آینده به بهره‌برداری می‌رسد

این مسئول اضافه کرد: «طرح بسته‌بندی کشمش هم با توجه به توانایی کاشمر در تولید این محصول در دانشگاه آزاد اسلامی پیگیری می‌شود. رایزنی‌های لازم در این زمینه با چند شرکت تولیدکننده کشمش صورت گرفته تا با اخذ یک برند و کسب استانداردهای لازم (ISO)، بتوان به سمت صادرات این محصول حرکت کرد؛ البته اجرای این طرح نیاز به هم‌افزایی و همکاری شرکت‌های تولیدکننده دارد.»

عضو هیأت علمی دانشگاه آزاد اسلامی گفت: «با توجه به وجود رشته علوم دام تا مقطع دکتری و ظرفیت‌های مناسبی که وجود دارد، طرح‌هایی مانند پرورش مرغ تخم‌گذار و دام‌های سبک در دست بررسی قرار دارد و مقرر شده تا اعضای هیأت علمی مربوط برنامه‌های خود را ارائه دهند، زیرا بازاریابی این محصول برای صادرات به اروپا انجام شده است.»

وی افزود: «مرکز مشاوره خانواده واحد کاشمر به عنوان ارائه‌‌دهنده مشاوره‌های مختلف و برگزاری کارگاه‌ها و دوره‌های متنوع برای دانشجویان و همه شهروندان، باعث جذب درآمدهای شهریه می‌شود؛ از سوی دیگر با سازمان نظام مهندسی نیز رایزنی‌های صورت گرفته و مجوزهای لازم اخذ شده تا دوره‌های آموزشی مورد نیاز علاقه‌مندان برگزار شود.»

موسوی با تأکید بر لزوم توسعه رشته‌ها مبتنی بر سیاست‌های مدیران سازمان مرکزی و توجه به طرح آمایش به آنــا گفت: «توسعه رشته‌ها به ویژه در مقطع کارشناسی ارشد رشته‌های علوم پزشکی مانند رشته روان‌شناسی سلامت در دست پیگیری است. در مقاطع کارشناسی نیز رشته‌هایی نظیر تکنسین اتاق عمل، هوشبری و مامایی نیز مدارک لازم آماده شده تا برای اخذ مجوز به سازمان مرکزی ارسال شود.»

به گزارش آنــا، واحد کاشمر اکنون حدود ۱۹۵۰ دانشجو دارد که در ۲۵ رشته کاردانی و کارشناسی، ۱۱ رشته کارشناسی ارشد و دو رشته دکتری (علوم دام و ادبیات عرب) مشغول تحصیل هستند؛ موسوی رئیس واحد کاشمر نیز دارای مدرک دکتری زمین‌شناسی است.

نظرتان را بنویسید

عضویت ایمیلی

خبرنامه پایگاه اطلاع رسانی کاشمر این امکان را برای شما فراهم میکند تا به وسیله ثبت آدرس ایمیل خود در کادر زیر از آخرین مطالبی که در سایت منتشر میشود، مطلع شوید!