زيارتگاه‌های كاشمر را بشناسيم

زيارت، سياحت، خريد صنايع دستی و محصولات يك شهر هر كدام به نوعی بهانه‌ای برای سفر محسوب می‌شوند، يك سفر هر قدر ابعاد بيشتر و متنوع‌تری داشته باشد، لذت بخش‌تر است.

كاشمر شهر امام‌زاده سيد مرتضی و سيدحمزه، شهری كه مرقد شهيد بزرگوار مدرس را در خود جای داده، شهر خوردنی‌های لذت بخشی چون كشمش، سوهان خانگی و… و نيز پر است از مناطق ديدنی، شهری كه مردمی خونگرم و مهربان با لهجه‌های شيرين دارد.

آشنايی با تاريخچه كاشمر

نام كاشمر در طول تاريخ دستخوش تغييرات زيادی بوده است؛ كشمر، كيشمر، كشمير، كشمار و كاشمر، در ضمن اين شهر تا سال ۱۳۱۳ ه. ش «ترشيز» ناميده می‌شد. برخی از يافته‌های باستان‌شناسی گويای قدمت زيست انسانی در اين شهر حتی تا اواخر هزاره دوم پيش از ميلاد است. اين شهر در سال ۳۱ هجری به دست مسلمانان فتح شد.

مزار امام‌زاده سيد حمزه

مزار بسيار زيبا و ديدنی كه خواندن نماز جماعت در آن صفای بسياری دارد. شايد برای خيلی از ما كمتر فرصت پيش بيايد كه نماز جماعت را در زير سقف آبی آسمان و در بين انبوهی از درختان و همراه با نغمه زيبای پرندگان بخوانيم. اگر گذرتان به كاشمر افتاد تجربه اين نماز جماعت را از دست ندهيد. مزار وسيع و ديدنی امام‌زاده سيدحمزه در يكی از خيابان‌های اصلی شمال كاشمر قرار گرفته و در بين مردم شهر به «باغمزار» معروف است.

وسعت باغ در حدود ۸۰ هزار متر مربع بوده و در قسمت شمال غربی خود آرامگاه سيدحمزه را جای داده است. در مورد نسبت دقيق ايشان با امام موسی كاظم(ع) قول‌های مختلفی وجود دارد اما در اصل انتسابش به امام ترديدی نيست.

وجود درخت سروی بزرگ و قديمی در باغمزار بيانگر قدمت ساخت اين مزار شريف با وسعت زياد است. اين درخت سرو بين ۶۰۰ تا ۸۰۰ سال عمر دارد. صحن اين مزار در ايام عزاداری محل اجتماع مردم و عزاداران است. وجود درختان بسيار و سر به فلك كشيده امكان استراحت زايران را به خوبی فراهم می‌كند.

جالب است بدانيد كه حدود يك سوم مجموع اراضی شهر در بافت قديم و جديد مربوط به موقوفات امام‌زاده حمزه است.

اين مرقد مطهر ۸۰ خادم افتخاری و حدود ۳۵ نفر خادم رسمی دارد. همچنين نمای درونی گنبد و اطراف رواق با آينه‌كاری زيبايی تزيين شده است.

مقبره شهيد مدرس

شهيد مدرس را كه حتما می‌شناسيد، مردی بزرگ و مبارز. آرامگاه ايشان هرچند جزو آثار جديد شهر است اما ديدن آن خالی از لطف نيست. شهيد مدرس روحانی آزادی‌خواه كشورمان، جزو چهره‌های برجسته تاريخ معاصر است كه در اردستان (از شهرهای استان اصفهان) به دنيا آمد و همزمان با مشروطه وارد فعاليت‌های سياسی شد؛ پس از چندی با حمايت مراجع به عضويت مجلس درآمد و آزادی و استقلال كشور را در پناه شرع مقدس اسلام هدف خود قرار داد.

وی پس از مجلس پنجم و با روی كار آمدن رضاخان به مخالفت شديد با وی پرداخت و از دوره هفتم و به دنبال تقلب علنی از راهيابی به مجلس بازماند. ابتدا به خواف تبعيد شد، پس از ۹ سال تبعيد در خواف به كاشمر منتقل و به شهادت رسيد. بنای كنونی آرامگاه ايشان پس از پيروزی انقلاب و به وسيله آستان قدس رضوی ساخته شد.

آرامگاه سيدمرتضی

نام اصلی سيد مرتضی «ابراهيم اصغر» و از فرزندان امام موسی كاظم(ع) است. مزار ايشان كه به تازگی بازسازی شده در پنج كيلومتری شمال كاشمر و در مسير جاده زيبا و كوهستانی كاشمر- نيشابور قرار دارد. اين مزار به خاطر موقعيت خاص خود تنها يك زيارتگاه نيست بلكه برای مردم كاشمر و زايران يك گردشگاه عمومی نيز تلقی می‌شود. درختان انبوه، آبشار و استخر بر جاذبه‌های اين مكان افزوده است. از طرفی وجود تعداد مناسبی اتاق اقامتی با قيمت مناسب زمينه خوبی را برای سفر به اين مكان فراهم كرده است، همچنين وجود تعداد زيادی فروشگاه و سالن غذاخوری باعث رونق بيشتر اين مزار شده است.

اگر به آرامگاه سيدمرتضی رفتيد، زمان را طوری برنامه‌ريزی كنيد تا بتوانيد پس از زيارت ساعتی را در زير سايه دلنشين درختان اطراف مزار استراحت كنيد و از خنكای وجود اين همه درخت و صدای آبشار مجاور لذت ببريد.

هر چند انگور و كشمش معروف‌ترين سوغات‌های كاشمر است؛ اما اين شهر نوعی از سوهان‌های خانگی را دارد كه خوردنشان با چای بسيار دلنشين است. اين سوهان‌ها بسيار باريك، ترد و خوشمزه بوده و سوغات شيرينی از سفر كاشمر خواهند بود.

10 نظر

 1. سامان گفت:

  خيلي عاليه

 2. khanevade saberi گفت:

  ba arze salam va khaste nabashid khedmate shoma azizan kashmar ghalbe mast.man az shoma mamnunam ke akhbaro beruz kardin va ma mitunim on sare doya be rahati dar shahre azizemun kashmar bashim .khoda poshto panahetan

 3. محمداز يزد گفت:

  اين پايگاه براي اطلاع رساني مردم عاليه. متشكرم

 4. ali گفت:

  سلام خيلي خوبه

 5. ناشناس گفت:

  خيلي خوبه

 6. علی گفت:

  نظیر نداره

 7. رضا گفت:

  سلام. این مطلب شما در وبسایت کاشمرفان قرار گرفت.
  [ با ذکر منبع ]

 8. سایتتون خیلی خوب کاشمر رو معرفی کرده

 9. سیداحمد گفت:

  سلام فاصلهاش تا مشهد چقدره وچه امکانات رفاهه داره

 10. مهسا گفت:

  افتخار میکنم که کاشمریم

نظرتان را بنویسید

عضویت ایمیلی

خبرنامه پایگاه اطلاع رسانی کاشمر این امکان را برای شما فراهم میکند تا به وسیله ثبت آدرس ایمیل خود در کادر زیر از آخرین مطالبی که در سایت منتشر میشود، مطلع شوید!