شب يلدا و باورهاي زيباي مردم كاشمر

شب یلدا

شب اول دي ماه، شب آغاز چله بزرگ زمستان است و تا دهم بهمن ماه به مدت چهل شب ادامه دارد.و اين نخستين شبي است که در آن مردم فصل پاييز را پشت سر گذاشته و مي خواهند با فصل سرد زمستان رو به رو شوند و چون بلندترين شب سال است در اکثر روستاهاي کاشمر و حتي در خود شهر آداب و رسوم خاصي اجرا مي شود كه خوشبختانه اين آيين در اين شهر با گذشته چندان تغييري نكرده است.

در کاشمر معتقدند که هر ميوه‌اي خواص مخصوص به خود را دارا مي باشد. هرنوع ميوه اي را که بخوري خواص و فايده آن تا سال آينده همان وقت در بدنت باقي مي ماند.اين خواص باعث مي شود که فرد از حشرات و جانوران محافظت شود و در مقابل بيماري ها هم مصون باشد.

در روستا ها هندوانه بيش از ساير ميوه‌ها مورد توجه قرار دارد لذا آن را در فصل برداشت تا شب يلدا انبار مي كنند. بايد هندوانه را به نحوي انبار نمود که به آن صدمه‌اي وارد نشود بنابراين آن را بالاي کاه مي نهند. در بعض آبادي‌ها آن را در داخل تور قرار مي دهند و از سقف اطاق يا زيرزميني براي شب چله آويزون مي کنند.

مردم کاشمر هندوانه را دافع گرمي مغز و سوزندگي جگر مي دانند.عقيده دارند هر کس در شب يلدا هندوانه بخورد جگرش لک بر نمي دارد و حتي در تابستان سال آتي هم گرما بر او تاثير نخواهد داشت و اگر کسي کرم روده داشته باشد با خوردن هندوانه در شب يلدا متوجه مي شود که کرمش دفع شده است.

از ديگر ميوه‌هاي شب يلدا مي توان به انار و گلابي اشاره نمود. هويج هم در اين ميانه طرفداراني دارد؛ مردم اين منطقه معتقدند كه هرکس اين چهار ميوه را بخورد از نيش عقرب و زنبور در امان خواهد بود.

همچنين طبق باورهاي مردم كاشمر هر کس در شب چله انگور بخورد گرما زده نخواهد شد و خوردن سيرترشي نيز شخص را از درد مفاصل تا سال آينده در امان نگه خواهد داشت.

در روز آخر آذرماه( شب چله) از سوي خانواده داماد براي عروس خنچه(خوانچه) مي برند. اين خوانچه از هفت سيني با هفت پارچه الوان تشکيل شده است. در يک سيني هندوانه، بعدي سيب سرخ مشهدي، گلابي، انار، برنج و گوشت، لباس( پيراهن يا چادر) و در سيني آخري گردن بند يا انگشتري طلا. اين هفت سيني را هفت نفر روي سر گذاشته و به خانه عروس مي برند و به اين هفت سيني شب چله گي مي گويند.

جلوي منزل عروس اسپند دود مي کنند و فردي جا افتاده و خوش صدا مي خواند: سبز است سپند، سبزه کار است سپند، سر رشته صد هزار کار است سپند، مي سوخت نبي سپند از بهر گزند، چشم بد خلق را سپند است نجات.

مي‌توان گفت اين مراسم گوشه‌اي از آيين كهن يلدا در يكي از شهرهاي استان خراسان رضوي است كه هنوز مردمش سعي در زنده نگاه داشتن اين مراسم دارند.

4 نظر

 1. ناشناس گفت:

  چه قدرشماخوبین

 2. فرناز گفت:

  mamnon estefade kardam

 3. sajjad گفت:

  نظرلطف تونه

 4. واندا گفت:

  عالیییی

نظرتان را بنویسید

عضویت ایمیلی

خبرنامه پایگاه اطلاع رسانی کاشمر این امکان را برای شما فراهم میکند تا به وسیله ثبت آدرس ایمیل خود در کادر زیر از آخرین مطالبی که در سایت منتشر میشود، مطلع شوید!