قرشی: اردوی راهیان نور یک عملیات بزرگ فرهنگی است

قرشی ، نیک بین ، عطار ، کارگر

هیأت فرهنگی مذهبی شهدای گمنام شهرستان کاشمر که فعالیت های مختلفی از جمله برگزاری یادواره های شهدا را تا کنون اجرایی کرده است در ایام تعطیلات نوروز 92 اقدام به برگزاری اردوی راهیان نور خواهد کرد که برای آشنایی بیشتر با جوانب مختلف این اردو با دست اندرکاران آن به گفتگو نشسته ایم.

سید مصطفی قرشی: اردوی راهیان نور یک عملیات بزرگ فرهنگی است

سید مصطفی قرشی یزدی مسئول هیأت فرهنگی مذهبی شهدای گمنام و دبیر ستاد راهیان نور این هیأت در این گفتگو با اشاره به فعالیت های مختلف و متنوع هیأت شهدای گمنام کاشمر اظهار داشت: هیأت فرهنگی مذهبی شهدای گمنام شهرستان کاشمر در راستای مقابله با جنگ نرم دشمن و اجرایی شدن فرامین مقام معظم رهبری در سال 1389 تأسیس و با حضور جوانان فعال فرهنگی شهرستان ، برنامه های متنوع و اقدامات مؤثری را در زمینه های فرهنگی ، مذهبی و سیاسی اجرا کرده است.

وی ادامه داد: از جمله برنامه های فرهنگی این هیأت که بسیار مؤثر و هدایتگر می باشد برگزاری اردوهای راهیان نور است چرا که می توان گفت این اردوها ارزشمندترین و والاترین جهاد در عرصه فرهنگی کشور و مصداق انجام عملیات بزرگ فرهنگی برای دفاع از ارزش های اعتقادی و ارزشی نظام اسلامی است.

قرشی خاطرنشان کرد: اعزام اقشار مختلف مردم به ویژه جوانان به سرزمین نور امری مهم و بسیار ضروری در راستای گرامیداشت و نیز انتقال فرهنگ عظیم ایثار و شهادت به حساب می آید و لذا امروز باید از این ظرفیت موجود و فضای به وجود آمده برای انتقال این فرهنگ به جوانان بهره گیری کرد.

دبیر ستاد راهیان نور هیأت فرهنگی مذهبی شهدای گمنام کاشمر افزود: در همین راستا پس از بررسی جوانب کار و استعدادهای موجود در هیأت فرهنگی مذهبی شهدای گمنام کاشمر ، ستاد راهیان نور آغاز به کار نمود و اعضای این ستاد علی رغم اینکه بیش از دو سال از تأسیس این هیأت نمی گذرد اما تجربه ای بیش از ده ساله در زمینه برگزاری اردوهای راهیان نور دارند و لذا برنامه ریزی لازم برای برگزاری این اردو در ایام پایانی امسال و تعطیلات نوروزی به مدت هفت روز انجام شده و از داوطلبان و علاقمندان ثبت نام به عمل می آید.

سید مصطفی قرشی ادامه داد: با عنایت به اینکه این هیأت کاملاً مردمی بوده و از کمک هیچ ارگان و نهادی بهره ای ندارد هزینه برآورد شده برای آن مبلغی در حدود یکصد و شصت هزار تومان می باشد که إنشاءا… با استفاده از کمک های مردمی و افراد خیری که در این زمینه همیشه بانی می شوند هزینه دریافتی از هر نفر بین یکصد تا یکصد و بیست هزار تومان خواهد بود ضمن اینکه کلیه عزیزان شرکت کننده در این اردو تحت پوشش بیمه ایران خواهند بود.

قرشی به برنامه ریزی های انجام شده برای رفاه حال زائران شرکت کننده در این اردو اشاره و اظهار داشت: کاروان های مشابهی که از شهرستان کاشمر به اردوهای راهیان نور اعزام می شوند معمولاً در پادگان حمیدیه اهواز مستقر هستند که با توجه به حضور سه روزه در این مناطق پس از زیارت هر روزه به این پادگان برمی گردند و این باعث خسته شدن زائران شده و با توجه به تردد در منطقه ممکن است موجبات بروز حوادثی را در پی داشته باشد که در همین راستا هیأت فرهنگی مذهبی شهدای گمنام برای رفع این مشکل الحمدا… با پیگیری های صورت گرفته و تدابیر اتخاذ شده چهار مقر در شهرهای شوش ، بستان ، خرمشهر و اهواز هماهنگ گردیده است که زائران گرامی پس از پایان هر روز در همان شهر مستقر خواهند شد تا به موقع پذیرایی شده و استراحت نموده و روز بعد با نشاط بیشتری ادامه مسیر نمایند.

وی در پایان گفت: از علاقمندان به خصوص کسانی که این سفرها را تجربه نکرده اند دعوت می کنیم که در این سفر معنوی مهمان بزم گرم شهدا باشند.

عطار: برنامه های متنوعی در اردوی راهیان نور هیأت شهدای گمنام اجرا می شود

به منظور اطلاع از برنامه های هیأت فرهنگی مذهبی شهدای گمنام در اردوی راهیان نور امسال و نحوه ثبت نام در آن به سراغ معاون هیأت و مسئول اجرایی ستاد راهیان نور کاشمر رفته و با وی به گفتگو نشستیم.

ابوالفضل عطار در این زمینه گفت: اردوی راهیان نور این هیأت برای خواهران و برادران بوده و افراد می توانند به صورت خانوادگی هم ثبت نام کنند که با عنایت به محدودیت ظرفیت اولویت با کسانی خواهد بود که زودتر ثبت نام کنند ضمن اینکه علاقمندان جهت ثبت نام از 15 بهمن ماه لغایت 15 اسفندماه هر روزه بعد از ظهر ساعت 16 الی 19 می توانند به آدرس دفتر مرکزی هیأت شهدای گمنام کاشمر واقع در بلوار آزادگان ، آزادگان 5 ، پلاک 15 ، طبقه دوم مراجعه و یا با تلفن 8233717-0532 تماس حاصل نمایند.

وی به بیان برخی برنامه های این اردو پرداخت و اظهار داشت: در اردوی فوق زیارت مرقد مطهر امام راحل(ره) ، حرم مطهر حضرت فاطمه معصومه(س) و مسجد مقدس جمکران جزء برنامه ها می باشد و پس از آن از مسیر استان لرستان به خوزستان رفته و در مناطق جنگی نیز بازدید و زیارت پادگان دوکوهه ، دانیال نبی ، یادمان فتح المبین ، فکه (محل شهادت شهید آوینی و قتلگاه 120 شهید تفحص شده) ، چزابه ، دهلاویه (محل شهادت شهید چمران) ، هویزه (محل شهادت شهید علم الهدی و یاران باوفایش) ، طلائیه ، پاسگاه زید (منطقه عملیاتی رمضان) ، خرمشهر ، آبادان ، اروندکنار (منطقه عملیاتی والفجر8) ، شلمچه (منطقه عملیاتی کربلای 4 و 5) و پادگان شهید محمودوند (مقر شهدای تفحص) انجام خواهد شد ضمن اینکه اگر زمان کافی وجود داشته باشد زیارت علی بن مهزیار در اهواز ، مسجد جامع خرمشهر ، حضرت عبدالعظیم حسنی(ع) ، جماران  و موزه عبرت در تهران هم انجام خواهد شد.

عطار ادامه داد: زمان حرکت 27 یا 28 اسفندماه خواهد بود که همزمان با ثبت نام زمان دقیق آن اعلام خواهد شد ضمن اینکه برنامه ها به گونه ای تنظیم شده است که إنشاءا… هنگام تحویل سال 92 در منطقه بوده و سال جدید را در کنار شهدا و با شهدا آغاز نموده و با مدد از انفاس قدسی آنان به معنای واقعی در خود تحول ایجاد نماییم.

وی خاطرنشان کرد: برخلاف تصور عده ای که تا کنون به این سفرها نیامده و گمان می کنند فضایی خشک و کسل کننده در این اردوها حاکم است باید گفت فضای این اردو بسیار شاد و مفرح بوده و برنامه های متنوع فرهنگی و مذهبی برای عزیزان شرکت کننده تدارک دیده شده است و در مسیر از اجرای برنامه های زنده فرهنگی ، مسابقه و طنز نیز استفاده خواهیم کرد.

نیک بین: به راهیان نور می رویم تا از کربلای ایران نور بگیریم

حجت الاسلام و المسلمین جواد نیک بین استاد حوزه و دانشگاه و کارشناس مذهبی هیأت شهدای گمنام کاشمر هم در گفتگو با «سرو کاشمر» با اشاره به اهمیت برگزاری راهیان نور گفت: برای پی بردن به اهمیت کار بزرگان باید مکان ها و زمان ها و امکاناتی که آن ها در اختیار داشته اند را رصد کرد لذا اگر ما بخواهیم به درستی درک کنیم که شهدای ما چه حماسه بزرگی را آفریدند و چه کارهای زیبایی کردند چندین شیوه برای درک این حماسه بزرگ وجود دارد که یکی از آن ها مطالعه زندگی نامه و وصیتنامه آن هاست.

وی ادامه داد: اما یکی از راه هایی که خیلی راحت می تواند شناخت ما را نسبت به حماسه شهدا افزایش دهد دیدن مکانی است که آن ها در آنجا وصل به خدا شدند چرا که خاک آن مکان با گوشت و پوست و استخوان و خون شهدا آغشته شده و هر جایی و هر چیزی هم که با فطرت انسان عجین باشد انسان خیلی راحت به آن دل می بندد.

نیک بین خاطرنشان کرد: مناطق جنگی و سرزمین کربلای ایران به دو جهت راحت تر دستاوردهای هشت سال حماسه دفاع مقدس را به ما منتقل می کند اول آنکه آنجا دارای مکانی است که با گوشت و پوست و خون شهدای ما عجین شده لذا وقتی انسان روی خاک های نرم کوشک ، خاک های رملی فکه ، خاک سرخ و نیلگون شلمچه و خاک طلایی طلاییه قدم می گذارد احساس می کند با پیکرهای مطهر شهدا ارتباط برقرار کرده است و دوم اینکه ما قائل هستیم به اینکه آنچه در آسمان و زمین است شعور دارند و ذکر خدا می گویند و شهدای ما هم در این مکان ها متصل به خداوند شدند لذا چون این مکان ها مکان اتصال شهدا به خداوند بوده است با فطرت زائران ارتباط برقرار کرده و آرمان های شهدا راحت تر منتقل می شود.

وی تصریح کرد: شهدای ما در دوران دفاع مقدس حماسه آفریدند و پیروز شدند و با دل های محکم خود خاک و گل این سرزمین را حفظ کردند و امروز ما مسئول هستیم که با دل های نورانی از آرمان های آنان حفاظت کنیم چرا که اگر کسی با نور حرکت کند در سیاهچال ها فرو نمی رود لذا ما به راهیان نور می رویم تا از کربلای ایران نور بگیریم تا با نور حرکت کرده و راه محکم شدن دلهایمان برای دفاع از سرزمین ، انقلاب اسلامی ، ناموس و فکر و فرهنگ خود را یاد بگیریم.

نیک بین در پایان اظهار داشت: راهیان نور یک سفر سیاحتی نیست بلکه یک سفر کاملاً زیارتی است آن هم زیارت کسانی که به قول امام راحل(ره) محل شهادتشان تا ابدیت دارالشفاست و چون آنجا دارالشفاست ما می رویم تا دلهایمان را به خاک آن مناطق متبرک کرده و شفا پیدا کنیم.

کارگر: اردوی راهیان نور تأثیر عمیقی در شناخت نسل جوان از دوران دفاع مقدس دارد

به منظور اطلاع بیشتر از اهمیت برگزاری اردوهای راهیان نور با علیرضا کارگر ، ذاکر اهل بیت(ع) و عضو کمیته اجرایی ستاد راهیان نور هیأت فرهنگی مذهبی شهدای گمنام کاشمر هم گفتگو کردیم.

کارگر در این زمینه گفت: همان گونه که مقام معظم رهبری فرموده اند امروزه فضیلت زنده نگهداشتن یاد و خاطره شهدا کمتر از شهادت نیست.

وی ادامه داد: با توجه به اینکه نسل جوان ما آگاهی و شناخت کاملی از دوران دفاع مقدس و زحماتی که برای حفظ انقلاب اسلامی کشیده شده است ندارند می توانیم با برگزاری اردوهای راهیان نور قطره ای از آن دریای بیکران را به جوانان بشناسانیم.

کارگر افزود: وقتی یک جوان و نوجوان که نسل سوم و چهارم انقلاب اسلامی به حساب می آید در محل مناطق جنگی حضور پیدا می کند رشادت ها و جانفشانی های رزمندگان دفاع مقدس را به طور ملموس درک کرده و با فضای دوران نورانی دفاع مقدس بیشتر آشنا می شود.

وی خاطرنشان کرد: به عنوان مثال وقتی ما زیبایی های یک گل را برای فردی تشریح می کنیم او زمانی این زیبایی را بهتر درک خواهد کرد که آن را از نزدیک ببیند و بوی خوش آن را استشمام کند لذا شهدای ما هم مانند گل هستند و گفتن از جانبازی ها و فداکاری های آنان یک چیز است اما دیدن سختی و مشکلاتی که آن ها تحمل کرده اند چیز دیگر.

18 نظر

 1. ناشناس گفت:

  … برو اول خودت رو درست کن بعد بقیه جوانان را .

 2. خان شهر گفت:

  خدا خيرت بده قريشي اگه كاشمر تورو نداشت كي اين اردوها را برگزار مي گرد. دمت گرم

 3. یعنی تاسف گفت:

  حالا … دوران محکومیت اش تمام شده که آمده جوانان را اصلاح کند.این آقا خودش جنگ سخت است نمی خواهد فکری به حال جنگ نرم کند.

 4. يوسف گفت:

  اين آقاي ناشناسكه گفته قرشي بره اول خودشو درست كنه لطف كنه بگه ايشون چيكارش هست كه بايد خودش رو درست كنه
  خب بي انصاف ها ايشون اگه درگير مسأله اي شده به خاطر ناموس شما بوده، همچين ميگين محكوميت كه انگار قاتل قتل هاي زنجيره اي بوده .
  انشاء الله ايشون و نيروهاشون همچنان در جبهه حق قدم بردارند و خدا يار و مددكارشون باشه

 5. يه كاشمري گفت:

  قريشي كجايي كه يادت بخير فقط تو بودي كه به فكر ناموس اين شهر بودي.

 6. ناشناس گفت:

  قريشي دوستت داريم جمعي از اهالي ميدان 17شهريور

 7. مهدي گفت:

  كاش مردم قدري منصف بودند.
  در عجبم از اين مردم زنده كش مرده پرست………..

 8. mahdi گفت:

  همین آقای قرشی بود که باعث میشد یه مشت الاف بی فرهنگ با قیافه های جوادو از نظر خودشون باکلاس! از قلعشون با موتور نیان تو خیابون مزاحم ناموس مردم بشن برگردن سر گوسفنداشون!

 9. هادي گفت:

  مقام معظم رهبري:
  شما حركت را علي باب الله و متوكل علي الله و قاصد لوجه الكريم ادامه دهيد، تا انشاءالله خداي متعال از شما قبول كند، كه اگر قبول كرد، از همه اينها عظمتش بيشتر است.5/12/70

 10. شهيد گفت:

  در خاطرم زنده شد ياد فاطميون
  ياد شلمچه ياد فكه ياد مجنون

 11. mohammad amin گفت:

  خداقوت جوانمرد……………….

 12. باقر گفت:

  کار آقای قریشی یه چیزی بالاتر از وظیفه بود دورد بر شجاعت و دلاوریش هیچ کس حاضر به ناموس فروشی نیست به حق قابل ستایش است سپاس

 13. ابوالفضل گفت:

  سلام قریشی جون دمت گرم..
  مهدی عطار

 14. مهدی عطار گفت:

  دمت قیژ ابوالفضل داشتم مهدی دمت جیز؟
  ایول
  دمت مصطفی گرم…………
  خداقوت

 15. مهدی عطار گفت:

  دم همتون گرم…

 16. مهدی عطار (اصلی) گفت:

  اولا شرمنده.
  حرفای بالا ازجانب من نیست…
  ثانیا ما مخلص تمام سربازای گمنام امام زمان(عج)هستیم.
  {یـا عــلــی}

 17. يه بنده خدا گفت:

  قريشي دوستت داريم برگرد.

 18. مهدی گفت:

  خدا نگهدارت برادر

نظرتان را بنویسید

عضویت ایمیلی

خبرنامه پایگاه اطلاع رسانی کاشمر این امکان را برای شما فراهم میکند تا به وسیله ثبت آدرس ایمیل خود در کادر زیر از آخرین مطالبی که در سایت منتشر میشود، مطلع شوید!