دکتر مهدیه موسوی متخصص اطفال:«طبیب ضامن است حتی اگر حاذق باشد.»

IMG_2843دکتر مهدیه موسوی متخصص اطفال در مراسم تودیع خود در جمع همکارانش در بیمارستان حضرت ابوالفضل (ع) کاشمر گفت:در چهارسالی که در کاشمر بودم همه چیز مهیا بود که در کارم موفق باشم و اگر ما به ظاهر موفق بودیم این موفقیت از جانب ما نبوده است بلکه همه چیز دست به دست هم داده بود تا موفق باشم و همه اینها لطف خداوند و تلاش و همکاری پرسنل همکارم بوده است.
وی گفت:در دنیای پزشکی، امروز باید هر یک از ما به خودمان متذکر شویم که مادی فکر نکنیم و اگر خودمان به فکر خود در این تذکر دادن نباشیم روزی دچار روز مرگی خواهیم شد و چیزی که قبلا برای ما سخت و دشوار بوده بصورت عادی مبدل میگردد. باید گروه پزشکی یکدیگر را به سوی اخلاق سوق دهیم تا اخلاق خوب را رعایت کنیم بخصوص اخلاق پزشکی را رعایت کنیم.
دکتر موسوی گفت:پدرم با تحصیل من و سایر خوهر و برادرانم در رشته قضاوت و پزشکی مخالف بودند چون قضات و پزشکان همیشه در لبه جهنم راه می روند و کمترین کوتاهی موجب سقوط آنها در ورطه جهنم می شود،ولی به خاطر اینکه فرزند آخر خانواده بودم به من سخت گیری نکردند و زمانیکه وارد دانشگاه شدم این سخن از معصومین را به من متذکر شدند که:«الطبیب ضامن ولو کان حاذقا.»طبیب ضامن است حتی اگر حاذق و ماهر باشد.از پدرم پرسیدم که اگر خوب درس بخوانم و موفق باشم آیا باز هم من ضامن هستم، پدرم گفتند:شاید ضامن جان مردم نشوی ولی ضامن مال مردم بشوی با تجویز داروی بی مورد ،آزمایش بی مورد و… .حتی اکنون خودم به این نتیجه رسیده ام که ما ضامن وقت مردم هم هستیم با منتظر گذاشتن یک مریض ساعتها در مطب خود ورعایت نکردن نوبت بیمار و… . ما حق نداریم به خاطر یک بیماری کوچک هزینه های زیادی را بر مردم تحمیل نموده و وقت آنها را نیز هدر دهیم.
این متخصص اطفال به گفتگوی حضرت موسی با خدا اشاره نمود که حضرت موسی از خداوند متعال سوال نمود: که بیماری از جانب کیست؟خداوند پاسخ داد:از جانب من.حضرت موسی پرسید:شفا از جانب کیست؟خداوند پاسخ داد :از جانب من.حضرت موسی دوباره پرسید:پس طبیبان چه میکنند؟خداوند پاسخ داد:طبیب کسی است که دل مردم را خوش کند .ما پزشکان بعضی وقتها بیماری را مداوا می کنیم، این ما نیستیم که او را شفا داده ایم و ما نیستیم که به سرم خاصیت مداوا کردن را داده ایم بلکه این خداوند است که به آب این خاصیت راداده است که بیماری را خوب نماید . زمانی که ما نمی توانیم برای یک بیمار کاری را انجام دهیم و از او قطع امید نموده ایم، باید تا آخرین لحظه از او غافل نباشیم و با مهربانی با بیمار و خانواده وی از تالمات روحی آنها بکاهیم.

16 نظر

 1. علی گفت:

  جناب افشار
  میشه بفرماین ایشون چه سمتی داشتن که تودیع شدن و کی جای ایشون معارفه شده؟

 2. ناشناس گفت:

  ایشون فکرکنم رفتندتهران

 3. هیس !!!! گفت:

  امیدوارم موفق باشد چون واقعا انسان واقعی و پزشک به معنی واقعی بودند

 4. آوا گفت:

  متشکرم دکتر خوبم موفق باشید

 5. شهروند گفت:

  سلام
  دکتر فوق العاده ای بود دوسش دارم از جون و دل واسه مریضاش وقت می ذاشت و دلسوز و متعهد بود حیفش که شهرمون همیشه جایگاهی موقت واسه نخبه هاست

 6. sajad گفت:

  salam.vaghean heyf ke az kashmar raftan jaye besiar afsus dare…

 7. شهروند گفت:

  امثال ایشان در جامعه “کاسب کار” پزشکان امروزی نایاب است.

 8. ناشناس گفت:

  بسیار استفاده کردم

 9. پریسا گفت:

  بسیار با اخلاق و متعهد و حاذق هستند ،الهی همیشه تنشون سالم باشه.

 10. ناشناس گفت:

  خانم دکتر بسیار دقیق ودلسوز هست در درمان مریضاش انشاالله همیشه موفق باشن

 11. محمدپارسا گفت:

  خیلی مهربون بودن. منم بیمارستان بهرامی تهران پسرمو بردم پیششون.

 12. مهددی قرایی گفت:

  نمدونم با چه کلمه میشه دکتر موسوی رو توصیف کرد.فقط میتونم بگم ی فرشته است. کمتر دکتری پیدا میشه که از مادیات دنیا بگذره .و خودشو وقفه مردم بکنه.

 13. میثم گفت:

  خانم دکتر بسیار باسواد وبا حوصله هستن شاید خدامارادوست داشت که ایشان راپیداکردیم

 14. رز گفت:

  بسیار پزشک حاذق باحوصله ودقیق درود به پدرومادر ایشان بااین تربیت صحیح عالیه برای ایشان کوچک است

 15. ناشناس گفت:

  عالیه

 16. ناشناس گفت:

  با سلام ایشان در بیمارستان بهرامی دانشگاه علوم پزشکی تهران هستند.فوق تخصص روماتولوژی.
  آقای دکتر توسلی در مرکز طبی تهران هستند.فوق تخصص مغز و اعصاب کودکان
  خانم دکتر نرگس غلامی در بیمارستان لقمان تهران هیات علمی هستند.
  هر سه کاشمری هستند

نظرتان را بنویسید

عضویت ایمیلی

خبرنامه پایگاه اطلاع رسانی کاشمر این امکان را برای شما فراهم میکند تا به وسیله ثبت آدرس ایمیل خود در کادر زیر از آخرین مطالبی که در سایت منتشر میشود، مطلع شوید!