سوگوراه استانی تعزیه در کاشمر آغاز شد

رییس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی کاشمر یکشنبه شب در این مراسم ترویج شعائر دینی و مذهبی را از اهداف برگزاری سوگواره تعزیه ذکر و بیان کرد: تعزیه به عنوان هنر متعالی و ماندگار از دیرباز تاکنون مورد اقبال جامعه ایرانی اسلامی بوده است.

جواد روشندل افزود: بر اساس برنامه زمانبندی پنج گروه تعزیه خوان از شهرستانهای گناباد، سبزوار، جوین، کرمان و کاشمر به مدت پنج شب در مجتمع فرهنگی هنری سرو کاشمر مجالس تعزیه را برگزار می کنند.

وی گفت: هنرمندان با هنر تعزیه دین اسلام و نهضت عاشورای امام حسین(ع) و معصومین(ع) را معرفی می کنند لذا باید از خرافه در تعزیه پرهیز کرد.

رییس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی کاشمر افزود: هر شب قبل از اجرای مجلس تعزیه قاریان، سخنرانان، شاعران منتخب جشنواره شعر عاشورایی و مرثیه خوانان به اجرای برنامه می پردازند و سپس هنرمندان هنر خود را با برگزاری مجالس تعزیه به نمایش می گذارند.

وی گفت: این سوگواره با اجرای ‘مجلس تعزیه روایت شمر’ توسط هنرمندان گنابادی آغاز شد و در ادامه مجالس ‘تعزیه دو برادر’ توسط هنرمندان سبزواری، ‘تعزیه حضرت رقیه(س)’ با هنرنمایی هنرمندان جوین، ‘تعزیه عباس شعذب’ با حضور هنرمندان کرمانی و ‘تعزیه دانیال نبی’ توسط تعزیه خوانان کاشمری روی صحنه می روند.

روشندل افزود: در حاشیه برگزاری این سوگواره همچنین نمایشگاه عکس عاشورایی با عنوان ‘قاب ماتم زده’ و کارگاه زنده خوشنویسی با حضور اساتید این عرصه برپا شده است. ۱۲ گروه تعزیه در کاشمر فعال هستند.

دیدگاه خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.