۵۲ درصد حوادث سال گذشته کاشمر غیر ترافیکی بود

به گزارش خبرگزاری فارس از کاشمر، محمدجواد یزدانی ظهر امروز در نخستین جلسه شورای سلامت و امنیت غذایی کاشمر در امسال اظهار کرد: شهرستان کاشمر که به منظور عضویت در جامعه جهانی ایمن از سال ۱۳۷۶ اقدامات پیشگیری از حوادث را اجرایی و در سال ۱۳۸۶ نیز با کسب معیارها و ملاک‌ها به عنوان نخستین شهر خاورمیانه به عضویت جامعه جهانی ایمن درآمد تاکنون به موفقیت‌های خوبی در زمینه پیشگیری از حوادث شده است.

وی با بیان اینکه عمده حوادث سال گذشته کاشمر مربوط به حوادث ضربه و ترافیکی بوده است، گفت: بیشترین میزان حوادث در ماه‌های تیر، مرداد و شهریور اتفاق افتاده است که می‌طلبد با بررسی و ارائه راهکار و نظر بتوانیم آمار حوادث در این سه ماه از سال را کاهش دهیم.

مدیر شبکه بهداشت و درمان کاشمر با اشاره به اینکه بر اساس آمار استخراج شده، کودکان بیشتر در معرض حوادثی نظیر سوختگی، سقوط، مسمومیت و تصادفات عابر قرار دارند افزود: در این راستا باید با اجرای برنامه‌های مشارکتی با ادارات بهزیستی و آموزش و پرورش آموزش‌های لازم برای جلوگیری از حوادث را به فرزندان و والدین آموزش دهیم.

وی با بیان اینکه بیشترین آمار خودکشی، خشونت و تصادفات موتورسیکلت در سنین جوانان اتفاق می‌افتد، خاطرنشان کرد: افراد میان سال نیز در معرض مارگزیدگی، حمله حیوانات، تصادفات و عمده سالمندان نیز در معرض تصادفات عابر پیاده قرار دارند.

یزدانی با تأکید بر اینکه ۵۱ درصد حوادث ثبت شده در خانه‌ها و مابقی در خارج از خانه اتفاق افتاده است، یادآور شد: ۳۴ درصد حوادث در کوچه و خیابان اتفاق افتاده است که ۵۲ درصد آن مربوط به حوادث غیر ترافیکی و بیشتر در کارگاه‌ها و خانه‌ها رخ داده است.

وی با بیان اینکه ۳۷ درصد از مرگ و میر حوادث ترافیکی مربوط به موتور، ۳۷ درصد تصادفات خودرو و ۲۶ درصد تصادفات عابرین پیاده بوده است، گفت: متأسفانه در بحث حوادث غیر ترافیکی آمار حوادث در سال ۱۳۹۳ افزایش داشته است.

مدیر شبکه بهداشت و درمان کاشمر با اشاره به کاهش ۴۳ درصد اعزام ضربه مغزی‌ها به مشهد در هشت سال گذشته ادامه داد: در سال ۹۲ تعداد اعزام ضربه مغزی‌ها به مرکز استان ۱۵۶ مورد بوده است که این رقم در سال گذشته به ۱۳۲ مورد کاهش یافته است.

وی با بیان اینکه شعار سازمان جهانی بهداشت در سال جدید بهبود ایمنی مواد غذایی از مزرعه تا بشقاب است افزود: با توجه به اینکه عرضه مواد غذایی به طور فزاینده در حال جهانی شدن است می‌طلبد که استانداردها و دستورالعمل‌های بین‌المللی در این حوزه تهیه و تدوین شد.

مدیر شبکه بهداشت و درمان کاشمر با تأکید بر اینکه بسیاری از مشکلات حوزه درمان و سلامت به نوعی با مسئله غذایی ارتباط دارد و سبب بروز و تشدید بیماری‌های قلبی، دیابت، سکته‌های مغزی و سایر بیماری‌های غیر واگیر می‌شود، یادآور شد: عدم میزان صحیح استفاده از مواد غذایی و عدم توجه به روش‌های تغذیه‌ای سبب شده است که آمار بیماران قلبی کاشمر از هزار نفر در سال ۹۲ با ۳۰ درصد افزایش به هزار و ۳۰۰ نفر در سال ۹۳ برسد.

وی با اشاره به اینکه با گسترش خانه‌های بهداشت و فعالیت‌های انجام شده معضل بروز بیماری‌های واگیردار کنترل و ریشه کن شد، گفت: در حال حاضر بیماری‌های غیر واگیر نه تنها در کاشمر، بلکه در سطح کشور و دنیا نیز به یک دغدغه تبدیل شده است.

یزدانی با بیان اینکه ایران در تولید ۱۵ محصول باغی جزء ۱۰ کشور برتر دنیا است ادامه داد: متأسفانه مصرف سبزیجات و میوه در ایران کمتر از استاندارد است به طوری که مصرف سبزیجات در دنیا ۴۰۰ گرم ولی در ایران ۱۰۰ گرم است.

مدیر شبکه بهداشت و درمان کاشمر با تأکید بر اینکه میزان مصرف شیر و ماهی در ایران حدود یک سوم میانگین دنیاست، تصریح کرد: ۱۳۹ گرم مصرف لبنیات ایران باید به ۲۲۰ تا ۲۴۰ گرم افزایش یابد تا مانع از پوکی استخوان در افراد شود.

دیدگاه خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.