اهدای عضو جوان کاشمری جان ۴ بیمار را نجات داد

محمدجواد یزدانی امروز در گفت‌وگو با خبرنگار فارس در کاشمر اظهار کرد: اعضای بدن بیمار ۲۱ ساله اهل و ساکن روستای ممرآباد از توابع بخش مرکزی کاشمر که در سانحه رانندگی در ورودی شهر کاشمر دچار مرگ مغزی شده بود، پس از اعزام به بیمارستان مشهد و معرفی به مرکز پیوند اعضای دانشگاه علوم پزشکی مشهد در پانصد و سیزدهمین عمل پیوند به چهار بیمار نیازمند اهدا شد.

وی با بیان اینکه با اعلام مرگ مغزی از سوی پزشکان، خانواده زینب میری ممرآباد رضایت خود را برای اهدای اعضای بدن وی به بیماران نیازمند اعلام کردند، خاطرنشان کرد: دو کلیه این مرحومه به یک خانم ۲۵ ساله و یک آقای ۳۳ ساله مشهدی که سال‌ها از نارسایی کلیه رنج می‌بردند و با دیالیز تحت درمان بودند اهدا و پیوند شد، همچنین کبدش نیز به یک خانم ۲۷ ساله مشهدی و یکی از قرنیه‌ها هم به یک خانم ۲۵ ساله در بیمارستان منتصریه مشهد پیوند زده شد.

مدیر شبکه بهداشت و درمان کاشمر با اشاره به اینکه زینب میری ممرآباد دانشجوی تربیت معلم مشهد بود، یادآور شد: قرنیه این بیمار به بیمارستان خاتم الانبیاء و قسمتی از پوست وی به بیمارستان امام رضا(ع) برای پیوند به بیماران نیازمند منتقل شد.

وی با تأکید بر اینکه مرگ مغزی به معنای از دست دادن تمامی عملکردهای مغز است، گفت: در این حالت خون رسانی و اکسیژن رسانی به مغز متوقف می‌شود و با از دست دادن کارکرد خود، دچار تخریب غیر قابل برگشت می‌شود.

یزدانی با بیان اینکه پس از مرگ مغزی، فرد هیچگونه احساس دردی ندارد و قادر به صحبت، دیدن و پاسخ به تحریکات خارجی نیست، بر تکمیل فرم‌های مربوط به اهدای عضو و دریافت کارت آن در راستای یک امر خداپسندانه تأکید کرد و افزود: افرادی که تمایل به اهدای عضو دارند می‌توانند با مراجعه به شبکه بهداشت و درمان کاشمر نسبت به تکمیل فرم و دریافت کارت اهدای عضو اقدام کنند.

2 دیدگاه
  1. کانون فرهنگی مسجدجامع روستای ممرآبادپیشنهاددهنده طرح نذر فرهنگی میباشد که یکی از شاخه های این طرح استقبال عمومی خانواده ها نسبت به اهدای اعضای بدن متوفیان و اقدام به دریافت کارت اهدای عضو میباشد.
    همچنین درنشستهایی بااهالی محترم روستافرهنگ سازی در زمینه کاهش هزینه های مراسم کفن و دفن شامل چاپ بنرها و اطلاعیه های همدردی -مخارج شام و نهار ، انجام گرفته که توسط روحانیت محترم مسجد روستا اطلاع رسانی میگردد.
    باتشکر از شما که اقدام فرهنگی و زیبای خانواده محترم میری را انعکاس دادید

  2. باسلام
    انتظار جامعه روستایی و همشهریان کاشمری از نمایندگی صداوسیمای شهرستان کاشمر جناب آقای اسکندری این است که گزارش مصوری را از اقدام خیرخواهانه خانواده محترم میری ممرآبادی تهیه کرده و در شبکه های سیما نمایش دهند.

دیدگاه خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.