همایش بزرگداشت امامزاده سیدمرتضی(ع) کاشمر برگزار شد

 

گروه اجتماعی: همایش تکریم و بزرگداشت امامزاده سیدمرتضی(ع) شهرستان کاشمر، همزمان با ولادت حضرت رضا(ع) و با حضور کاروان‌های زیر سایه خورشید در بقعه این امامزاده برگزار شد.
به گزارش خبرگزاری بین‌المللی قرآن(ایکنا) از خراسان رضوی، همایش تکریم و بزرگداشت امامزاده سیدمرتضی(ع) در دهه کرامت و هم‌زمان با ولادت امام رضا(ع) و با حضور کاروان زیر سایه خورشید، شامگاه ۲۲ مردادماه بعد از نماز مغرب و عشاء با حضور جمعی از زائران در محل این امامزاده برگزار شد.
در این مراسم محمدحسن عبداللهیان، مدیر بارگاه امامزاده سیدمرتضی(ع) کاشمر با اشاره به اهمیت تکریم و بزرگداشت این امامزاده عظیم‌الشان، گفت: از آن جهت که در جمعه شب‌ها بسیاری از کاشمری‌ها اعتقاد به حضور در محل این امامزاده را دارند، باید خدمات مطلوبی در شأن زائران ارائه شود.
وی با اشاره به اینکه شهر کاشمر، دومین شهر زیارتی استان خراسان رضوی است، ابراز کرد: در سال گذشته بیش از یک میلیون و ۷۵۰ نفر به بقعه متبرکه امامزاده سیدمرتضی(ع) مشرف شدند.
وی با بیان اینکه سالیانه سه‌و‌نیم میلیون زائر به کاشمر وارد می‌شوند، بیان کرد: ما به عنوان میزبان وظیفه داریم تا در جهت فراهم کردن امکانات لازم برای خدمت‌رسانی مطلوب به زائران تلاش کنیم.
عبداللهیان با اشاره به وجود سه امامزاده سید‌مرتضی(ع)، سیدحمزه(ع)، سیدمحمد(ع) و آرامگاه شهید سیدحسن مدرس در شهر کاشمر، ادامه داد: کاشمر، شهری بسیار مذهبی و ارادتمند به ساحت اهل‌بیت(ع) است.
در ادامه مراسم حجت‌الاسلام محمد ایوبی، کارشناس مسائل مذهبی در کاشمر با بیان اینکه تمام فرزندان موسی‌بن‌جعفر(ع) که به سمت ایران آمدند به جهت وجود مقدس علی‌بن‌موسی‌الرضا(ع) بوده است، گفت: ما شیعه بودن خود را مدیون وجود علی‌بن‌موسی‌الرضا(ع) و امامزادگان می‌دانیم.
وی افزود: بعد از اینکه مأمون امام رضا(ع) را به شهر طوس آورد و به فکر شهادت ایشان بود، فرزندان موسی‌بن‌جعفر(ع) به همراهی و ولایت‌مداری که نسبت به حضرت رضا(ع) داشتند، پشت سر کاروان‌های بسیار زیادی که به ایران می‌آمدند، حرکت کردند و به سمت مشهد مقدس وارد شدند.
وی با بیان اینکه از جمله این کاروان‌ها، کاروان حضرت معصومه(س) و سایر امامزادگان بود که رهسپار ایران شدند، بیان کرد: از طرفی حکومت عباسی به دنبال به شهادت رساندن امامزادگان بود.
حجت‌الاسلام ایوبی با اشاره به اینکه در واقع بنی‌عباس هر کس را که پیرو و شیعه امام رضا(ع) بود، به شهادت می‌رساند، اظهار کرد: هر چند بنی‌عباس، تلاش‌های بسیاری کرد تا چراغ علی‌بن‌ موسی‌الرضا(ع) را در دنیا خاموش کند، اما نتوانست.
وی با بیان اینکه امروز در سراسر خراسان رضوی به عناوین مختلف شیعیان حضور داشته و جریان فکری، ولایت‌مداری و امامت امام رضا(ع) را توضیح می‌دهند، تصریح کرد: مأمون و کسانی که علیه شیعه بودند، برنامه‌ریزی کرده بودند تا به هر عنوانی شیعیان را از بین ببرند.
یادآور می‌شود، توزیع بسته‌های متبرک حرم رضوی در بین زائران توسط کاروان زیر سایه خورشید، نورافشانی بقعه متبرکه امامزاده سیدمرتضی(ع)، مدیحه و مولودی‌خوانی از دیگر برنامه‌های این همایش بزرگداشت در کاشمر به شمار می‌رود.

دیدگاه خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.