رتبه ۱۶ کاشمر در سرشماری اینترنتی نفوس و مسکن ۹۵

معاون هماهنگی و اجرایی ستاد سرشماری کاشمر با اشاره به اینکه ثبت نام اینترنتی سرشماری نفوس و مسکن از سه مهرماه آغاز و ۳۰ مهرماه به پایان رسیده است، گفت: با پایان سرشماری اینترنتی کاشمر رتبه ۱۶ را در استان خراسان به خود اختصاص داد.

مهدی برامکی در گفت و گو با خبرنگار ایسنا- منطقه خراسان، با بیان اینکه این نخستین سرشماری اینترنتی نفوس و مسکن بود که مسئولان آن را در دولت تدبیر و امید تجربه می کردند، اظهار کرد: در سرشماری اینترنتی سال جاری در کل کشور ۴۲.۹۶ درصد جمعیت خانوار  و ۳۳.۳۲درصد در خراسان رضوی اطلاعات خود را از طریق اینترنت ثبه ثبت رسانده‌اند.

وی با اعلام اینکه ۳۷.۴۴درصد جمعیت خانوار کاشمر با مراجعه به سایت نفوس و مسکن سال ۹۵ در هشتمین مرحله سرشماری نفوس و مسکن ثبت‌نام کردند، تصریح کرد: در مدت ۲۸ روز اجرای طرح، ۲۰ هزار و ۴۵۴ خانوار با جمعیت ۶۶ هزار و ۹۵۰ نفر در کاشمر سرشماری شدند.

برامکی با بیان اینکه شهرهای بردسکن، جغتای و خلیل آباد از نظر درصد مشارکت نسبت خانوار ثبت نامی به کل خانوار در رتبه‌های اول تا سوم و کاشمر در رتبه ۱۶ قرار دارد، عنوان کرد: از نظر تعداد خانوار ثبت نامی در طرح سرشماری نفوس مسکن در خراسان رضوی کاشمر در رتبه هفت قرار دارد.

وی با اشاره به اینکه وضعیت مشارکت مردم کاشمر در طرح سرشماری اینترنتی نفوس و مسکن رضایت بخش است، گفت: هر چند باید حدود ٣۵ درصد از خانوار های هر شهر، اطلاعات خود را به شکل اینترنتی در اختیار مرکز آمار ایران قرار می دادند که این آمار در کاشمر ۳۷.۴۴ درصد است.

برامکی اظهار کرد: بعد از پایان مهلت سرشماری اینترنتی ۴۷ مامور با ۸ کارشناس فنی کار سرشماری و ثبت اطلاعات شهروندان در دو بخش کوهسرخ و مرکزی با ۵۸ روستای دارای سکنه و مناطق مختلف شهری با مراجعه به درب منازل آغاز کرده‌اند.

وی با بیان اینکه چون در گذشته افرادی بدون کارت شناسایی به درب منازل مراجعه می‌کردند، خاطرنشان کرد: از شهروندان خواسته شد، قبل از ارائه هرگونه اطلاعات به ماموران سرشماری کارت شناسایی آنها را رویت نمایند.

برمکی با اشاره به کاهش تعداد ماموران سرشماری نفوس مسکن شهرستان از ۱۵۰ نفر به ۴۷ نفر عنوان کرد:  مشارکت در سرشماری لازمه پیشرفت کشور است و در این راستا ثبت‌نام اینترنتی منجر به صحت، دقت و صرفه‌جویی می‌شود.

معاون هماهنگی و اجرایی ستاد سرشماری کاشمر گفت: نادرست بودن اطلاعات مانع از تدوین برنامه‌ها برای خدمت‌رسانی می‌شود؛ لذا سرشماری اینترنتی اولین گام اساسی در سرشماری مدرن است و انتظار داریم خانوارها در این راستا مشارکت خوبی داشته باشند.

وی اظهار کرد: روستای محروم دهمیان از توابع بخش کوهسرخ اولین روستای خراسان‌رضوی بود که موفق به ثبت‌نام ۱۰۰ درصدی در این طرح شد.

برمکی با بیان اینکه سرشماری حضور توسط ماموران از ۲۸ مهرماه آغاز و تا ۲۵ آبان ماه ادامه خواهد داشت، گفت: در مدت ۲۷ روز سرشماری اینترنتی ۱۲ هزار و ۷۰۴ خانوار در شهر کاشمر، ۵۹۵ خانوار در شهر ریوش، ۲هزارو ۴۵۶ خانوار در روستاهای بخش کوهسرخ و ۴ هزار و ۶۹۹خانوار در روستاهای بخش مرکزی ثبت نام کرده اند.

برامکی با بیان اینکه مردم ما در دادن اطلاعات مقداری ترس دارند، در صورتی که ما به اطلاعات خاصی نیاز نداریم، عنوان کرد: مردم فکر می کنند به اطلاعات حساب های آن‌ها نیاز داریم در صورتیکه تنها اطلاعات نفوس و مسکن از جمله وضعیت مسکن، سطح تحصیلات، تعداد باروری و میزان تحصیلات و تعداد اطلاعات معمولی دیگر نیاز است.

وی با بیان اینکه اطلاع از وضعیت مهاجرت از روستا به شهر یا مهاجرت معکوس از جمله مهترین اطلاعات دیگری است که در تصمیم گیری‌های کشور بسیار مورد اهمیت است، گفت: براساس سرشماری سال ۹۰ روستای دهمیان ۲۴۰ خانوار جمعیت داشته که در سرشماری اخیر به ۱۹۰ خانوار کاهش یافته است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.