مشکل مسکن مددجویان بهزیستی در کاشمر جدی است

رییس اداره بهزیستی کاشمر گفت: مشکل مسکن مددجویان بهزیستی در این شهرستان جدی است

به گزارش ایسنا- منطقه خراسان، علیرضا حق‌جو عصر امروز، ۵آبان‌ماه در نهمین نشست هم اندیشی مدیران ستادی و روسای ادارات بهزیستی خراسان‌رضوی که در مرکز فرهنگی رفاهی فرهنگیان کاشمر برگزار شد، با بیان این مطلب اظهار کرد: کمک به تامین و ساخت مسکن مددجویان به ویژه مسکن خانواده‌های دارای دو معلول و بیشتر را از جمله طرح هایی است که در حال حاضر، در بخش معاونت مشارکت‌های مردمی به اجرا می‌رسد.

وی با بیان اینکه در شش ماهه ابتدای سال جاری در قالب این طرح، ۸۱۰ میلیون ریال به ۱۱ خانواده تحت پوشش پرداخت شده است، ادامه داد: امیدواریم طرح کمک به تامین و ساخت مسکن مددجویان به ویژه مسکن خانواده‌های دارای دو معلول تا پایان اجرای تعهداتی که ایجاد شده ادامه داشته باشد.

حق‌جو با بیان اینکه بهزیستی کاشمر خدمات خود را از طریق سه مرکز دولتی و ۱۲۰ مرکز غیر دولتی ارائه می‌کند، تصریح کرد: فعالیت‌های امور اجتماعی از طریق سه مرکز دولتی و ۷۶ مرکز غیر دولتی ارائه می گردد.

رییس اداره بهزیستی کاشمر افزود: این شهرستان دارای ۱۶۶ هزار نفر جمعیت است که حدود ۱۰درصد جمعیت شهرستان کاشمر به طور مستمر یا غیر مستمر تحت پوشش بهزیستی بوده و از خدمات این سازمان بهره‌مند می‌شوند.

وی تصریح کرد: خدمات بهزیستی کاشمر در قالب معاونت‌های تخصصی توانبخشی، امور اجتماعی، پیشگیری، مشارکت‌های مردمی و اشتغال به مددجویان ارائه می‌شود.

حق جو با بیان اینکه در حوزه توانمند سازی زنان و خانواده دو هزار و ۸۰۰ خانواده بی‌سرپرست و از کارافتاده تحت پوشش بهزیستی کاشمر هستند که به حدود ۸۰۰ خانواده ماهیانه مبلغی معادل ۵۱۷ میلیون و ۹۲۰ هزار ریال مستمری پرداخت می‌شود، عنوان کرد: به دو خانه شبه خانواده یا فرزندان بی‌سرپرست با جمعیت بالغ بر ۴۰ نفر ماهیانه یارانه‌ای معادل ۱۴۴ میلیون ریال پرداخت می‌شود.

رییس اداره بهزیسی کاشمر از واگذاری سرپرستی ۷۳ کودک بی‌سرپرست و بدسرپرست به خانواده‌های جایگزین و بستگان با پرداخت امداد ماهیانه ۱۹۷ میلیون و  ۱۰۰ هزار ریال یارانه خبر داد و اظهار کرد: دفتر امور آسیب دیدگان اجتماعی، مرکز مداخله در بحران و اورژانس اجتماعی شهرستان وظیفه پیشگیری از آسیب‌های اجتماعی از جمله طلاق، خودشکی، کودک آزاری، همسر آزاری و فرار از منزل را بر عهده دارد.

فعالیت ۷۰ روستا-مهد و مهد کودک شهری در شهرستان

رییس اداره بهزیستی کاشمر همچنین از فعالیت حدود ۷۰ روستا مهد و مهد کودک شهری در شهرستان خبر داد و گفت: این مکان‌ها کار آموزش و نگهداری از کودکان ۳ تا ۶ سال را برعهده دارند.

حق‌جو با بیان اینکه در معاونت توانبخشی دو مرکز دولتی و ۶ مرکز غیر دولتی در جهت ارائه خدمات به معلولین فعالیت دارند، اظهار کرد: در حوزه توانمند سازی معلولین حمایت و انجام امور مربوطه، به ۶ هزار و ۹۱۹ معلول و پرداخت کمک هزینه معادل ۵۰۳ میلیون و ۸۲۰ هزار ریال به ۹۰۰ خانواده تحت پوشش و مستمری بگیر انجام می شود.

حق جو با اشاره به اینکه در سال گذشته کمک‌های درمانی و وسایل توانبخشی و بهداشتی به ارزش ۹۰۰ هزار ریال تحویل مددجویان شده است، عنوان کرد: فعالیت مبتنی بر توان بخشی از طریق تسهیل گران و شوراهای محلی، دهیاران و خانه های بهداشتی در جهت  شناسایی، آموزش و کمک به حل مشکلات معلولین از جمله فعالیت‌های فراگیری است که در سال‌های اخیر در سازمان بهزیستی و معاونت توانبخشی به شکل جدی پیگیری می‌شود.

وی با بیان اینکه در شهرستان ۲۴ تسهیل گر در ۵۱ روستای شهرستان فعالیت می‌کنند و تاکنون ۷۰۱ فرد معلول را شناسایی و ارائه خدمات می دهند، افزود: در سال گذشته و در همین راستا، مبلغی معادل ۸۰۰ میلیون ریال و در شش ماهه ابتدای امسال ۳۰۰ میلیون ریال جهت حل مشکل معلولین در این حوزه پرداخت شده است.

کمک ماهیانه ۸۰۰ میلیون ریال به مراکز شبانه‌روزی و روزانه

رییس اداره بهزیستی کاشمر همچنین از فعالیت ۶ مرکز در حوزه مراکز شبانه روزی و روزانه، دو مرکز سالمندان، یک مرکز روزانه آموزشی و توانبخشی سالمندان، یک مرکز حرفه آموزی معلولین ذهنی دختران و دو مرکز آموزشی و توانبخشی زیر ۱۴ سال معلولین ذهنی خبر داد و گفت: ماهیانه ۸۰۰ میلیون ریال به این مراکز نیز به صورت یارانه پرداخت می‌شود.

وی با بیان اینکه فعالیت‌های پیشگیری از طریق دو مرکز دولتی و ۲۶ مرکز غیر دولتی در سه حوزه پیشگیری از معلولیت ها و آسیب‌های اجتماعی و اعتیاد، آموزش‌های عمومی، اجتماعی و فرهنگی از طریق انجام کارهای فرهنگی و مراکز مختلف ارائه می‌شود، عنوان کرد: در حوزه پیشگیری از معلولیت‌ها مرکز مشاوره ژنتیکی از سال ۹۲ در شهرستان افتتاح و تاکنون مشاوره‌های لازم در جهت پیشیگری از معلولیت‌های ژنتیکی به مراجعین ارائه شده است.

ارجاع ۲۴۰ نفر به مرکز مشاوره ژنتیکی طی سال گذشته

حق جو با اشاره به اینکه در سال گذشته، ۲۴۰ نفر به مرکز مشاوره ژنتیکی ارجاع و مبلغی معادل ۱۲۵ میلیون ریال به عنوان هزینه‌های ژنتیکی به افراد نیازمند و دارای مشکل مالی پرداخت شده است، به آغاز طرح غربالگری ژنتیک در افراد ۱۵ تا ۲۵ سال از ابتدای آبان ماه سال جاری خبر داد و گفت: امیدواریم فعالیت‌های طرح غربالگری در جهت پیشگیری از معلویت‌های ژنتیک مثمر ثمر واقع شود.

وی همچنین به نتایج طرح پیشگیری از تنبلی چشم در سال گذشته اشاره کرد و افزود: بر همین اساس، در سال گذشته ۵۴۰۰ کودک معاینه شدند که از این تعداد ۱۸۰ مورد به دلیل مشکوک بودن به اپتومتریست ارجاع شده که تنها ۴ نفر دارای مشکل بوده که به متخصصین چشم معرفی و هزینه‌های درمان آن‌ها از طریق معاونت پیشگیری پرداخت گردید.

حق جو در ادامه طرح غربالگری شنوایی را از دیگر طرح‌های فعال در کاشمر نام برد و گفت: در سال گذشته ۳۴۰۰ نوزاد در طرح غربالگری شنوایی معاینه که ۳۴ مورد مشکوک تشخیص داده شده و در همین راستا خدمات لازم جهت درمان ارائه گردید.

فعالیت ۱۲ مرکز مشاوره در مناطق حاشیه، آسیب زا و روستاها

وی با بیان اینکه در حوزه پیشگیری از آسیب‌های اجتماعی در مناطق حاشیه، آسیب‌زا و روستاها آموزش، مشاوره و اجرای طرح‌های اجتماع محور اجرا می‌شود، اظهار کرد: اکنون در این حوزه، ۱۲ مرکز مشاوره در سطوح تخصصی، عمومی و سلامت روان فعالیت می‌کنند.

حق جو با بیان اینکه در سال گذشته، بالغ بر ۲۰۰ میلیون ریال به این مراکز به عنوان کمک هزینه مشاوره به افراد نیازمند پرداخت شده است، گفت: در حوزه پیشگیری از اعتیاد علاوه بر آموزش‌های لازم که از طریق کارشناسان سازمان، مراکز مشاوره و طرح آگاه‌سازی ارائه می‍‌شود، ۹ مرکز سرپایی درمان و بازتوانی اعتیاد و دو مرکز اقامتی میان مدت در شهرستان در جهت حل مشکل بیماران راه‌اندازی شده است.

رییس اداره بهزیستی کاشمر با اشاره به اینکه در سال گذشته ۷۰۰ بیمار به مراکز ترک اعتیاد مراجعه و مبلغ ۶۰ میلیون ریال یارانه به این مراکز پرداخت شده است، افزود: از جمله طرح‎های دیگری که از سال گذشته ا؛از گردید، طرح پوشش بیمه‌ای مددجویان یا بیماران اعتیاد بود، به طوریکه ۸۰ درصد از هزینه درمان را بیمه متقبل می‌شود.

خروج ۱۰۰ خانواده از چرخه حمایت مستمر بهزیستی

رییس اداره بهزیستی کاشمر با بیان اینکه در جهت اشتغال مددجویان در سال گذشته مبلغی معادل ۲۰ میلیارد ریال اعتبار تسهیلات قرض الحسنه خود اشتغالی به ۱۹۵ خانواده پرداخت شد، گفت: با این اقدام ۱۰۰ خانواده از چرخه حمایت مستمر بهزیستی خارج شدند.

وی با اشاره به اینکه در سال جاری ۱۰ میلیارد ریال در جهت اشتغال مددجویان ابلاغ شده است، افزود: اقدامات لازم جهت پرداخت به مددجویان در حال انجام است.

حق‌جو به مشارکت‌های جمع آوری شده مردمی به بهزیستی و موسسات خیریه در شش ماه ابتدای امسال اشاره کرد و گفت: در این مدت، مبلغ ۳ میلیارد و ۵۱۳ میلیون و ۸۳۹ هزار ریال و کمک‌های غیرنقدی به ارزش ۴ میلیارد و ۳۶۹ میلیون و ۲۰۰ هزار ریال جمع‌آوری شده است

دیدگاه خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.