پرداخت ۲۰ میلیارد تسهیلات خوداشتغالی به خانواده‌های مستمری‌بگیر

خبرگزاری فارس: پرداخت 20 میلیارد تسهیلات خوداشتغالی به خانواده‌های مستمری‌بگیر

رئیس بهزیستی کاشمر با اشاره به پرداخت ۲۰ میلیارد ریال تسهیلات قرض‌الحسنه خوداشتغالی گفت: با پرداخت این تسهیلات تعداد ۱۰۰ خانواده مستمری‌بگیر از چرخه حمایت خارج شدند.

به گزارش خبرگزاری فارس از کاشمر، علیرضا حق‌جو چهارشنبه‌شب در نشست هم‌اندیشی مدیران ستادی و رؤسای بهزیستی شهرستان‌های خراسان رضوی که در سالن همایش‌های مرکز آموزش رفاهی فرهنگیان کاشمر برگزار شد، اظهار داشت: حدود ۱۰ درصد جمعیت ۱۶۶ هزارنفری کاشمر تحت پوشش بهزیستی هستند که به‌طور مستمر و غیرمستمر از خدمات این سازمان برخوردار می‌شوند.

وی با بیان این‌که فعالیت و خدمات بهزیستی کاشمر از طریق سه مرکز دولتی و حدود ۱۲۰ مرکز غیردولتی انجام می‌شود ابراز داشت: در حوزه دفتر توانمندسازی زنان و خانواده ۲ هزار و ۸۰۰ خانواده بی‌سرپرست و از کار افتاده تحت پوشش قرار دارند که به حدود ۸۰۰ خانواده ماهانه مبلغ ۵۱۷ میلیون ریال مستمری و در دفتر شبه خانواده در قالب دو خانه فرزندان با جمعیت بالغ‌بر ۴۰ نفر ماهانه ۱۴۴ میلیون ریال یارانه پرداخت می‌شود.

رئیس بهزیستی کاشمر با اشاره به واگذاری سرپرستی ۷۳ کودک بی‌سرپرست و بد سرپرست به خانواده‌های جایگزین و بستگان و پرداخت ماهانه ۱۹۷ میلیون ریال خاطرنشان کرد: در حوزه امور آسیب دیدگان اجتماعی نیز مرکز مداخله در بحران و اورژانس اجتماعی شهرستان که کار مداخله در زمینه پیشگیری از آسیب‌های اجتماعی نظیر طلاق، خودکشی، کودک‌آزاری، همسر آزاری و فرار از منزل فعال است.

وی با بیان اینکه در حوزه دفتر کودکان و نوجوانان در حال حاضر ۷۰ روستا مهد و مهدکودک شهری در زمینه آموزش و نگهداری کودکان ۳ تا ۶ سال فعالیت می‌کنند افزود: در معاونت توان‌بخشی، خدمات به معلولین از طریق ۲ مرکز دولتی و ۶ مرکز غیردولتی انجام می‌شود به‌طوری‌ که در راستای توانمندسازی معلولان و انجام امور به ۶ هزار و ۹۱۹ معلول هزینه‌ای بالغ‌بر ۵۰۳ میلیون ریال پرداخت‌شده است.

حق‌جو با اشاره به پرداخت ۹۰۰ میلیون ریال کمک موردی درمان و تحویل وسایل بهداشتی و توان‌بخشی در سال گذشته یادآور شد: از جمله فعالیت‌های فراگیری که در سازمان بهزیستی و در معاونت توان‌بخشی به شکل جدی‌تر در سال‌های اخیر پیگیری شده، فعالیت مراقبت بخشی مبتنی بر جامعه است که در واقع برای شناسایی، آموزش و کمک به حل مشکلات معلولان از تسهیلگران محلی، اعضای شورای اسلامی، دهیاران و خانه‌های بهداشت روستایی کمک گرفته می‌شود.

وی با بیان اینکه در حال حاضر ۲۴ تسهیلگر فعال در ۵۱ روستای شهرستان ۷۰۱ پرونده تشکیل و خدمات ارائه می‌دهند تصریح کرد: در این راستا ۸۰۰ میلیون ریال در سال گذشته و ۳۰۰ میلیون ریال در نیمه نخست امسال جهت حل مشکل معلولین پرداخت‌شده است.

رئیس بهزیستی کاشمر با اشاره به فعال بودن سه مرکز شبانه‌روزی و سه مرکز روزانه جهت ارائه خدمات به سالمندان و معلولان ذهنی و پرداخت ماهانه ۸۰۰ میلیون ریال به این مراکز گفت: در حوزه معاونت پیشگیری نیز دو مرکز دولتی و ۲۶ مرکز غیردولتی در سه حوزه پیشگیری از معلولیت‌ها، پیشگیری از آسیب‌های اجتماعی و پیشگیری از اعتیاد آموزش‌های عمومی و فردی را ارائه می‌کنند.

وی بابیان این‌که در حوزه پیشگیری از معلولیت‌ها، مرکز مشاوره ژنتیک کاشمر  در سال ۹۲ به‌منظور ارائه مشاوره‌های لازم در خصوص پیشگیری از معلولیت‌های ژنتیک فعال‌شده است اظهار داشت: سال گذشته ۲۴۰ مورد مراجعه را به این مرکز ارجاع دادیم و هزینه‌های ژنتیک آن را به مبلغ ۱۲۵ میلیون ریال به افراد نیازمند و دارای مشکل مالی پرداخت کردیم.

حق جو با اشاره به اجرای طرح غربالگری ژنتیک در افراد ۱۵ تا ۲۵ سال از ابتدای آبان امسال در راستای نقش تأثیرگذار آن در پیشگیری از معلولیت‌های ژنتیک افزود: در طرح پیشگیری از تنبلی چشم سال گذشته ۵ هزار و ۴۰۰ کودک معاینه شدند که از این تعداد ۱۸۰ کودک مشکوک به تنبلی چشم به اپتومتریست‌ها معرفی شدند که پس از ارائه خدمات لازم چهار  کودک که دارای مشکل بودند به متخصص چشم ارجاع شدند در همه این فرآیند هزینه‌های درمان از طریق معاونت پیشگیری پرداخت‌شده است.

وی ادامه داد: در طرح غربالگری شنوایی که در بیمارستان حضرت ابوالفضل(ع) انجام می‌شود ۳ هزار و ۴۰۰ نوزاد سال گذشته معاینه شدند که از این تعداد ۳۴ مورد مشکوک بودند که خدمات لازم جهت درمان آن‌ها ارائه شد.

رئیس اداره بهزیستی کاشمر بابیان این‌که پیشگیری از آسیب‌های اجتماعی از طریق آموزش، مشاوره و طرح‌های اجتماع‌محور در مناطق حاشیه‌ای، آسیب‌زا و روستاها اجرا می‌شود ابراز داشت: در این حوزه ۱۲ مرکز مشاوره در سطوح تخصصی، عمومی و سلامت روان فعالیت می‌کنند به‌طوری‌که سال گذشته ۲۰۰ میلیون ریال به‌عنوان کمک‌هزینه مشاوره افراد نیازمند به این مراکز پرداخت‌شده است.

وی با اشاره به این‌که در حوزه پیشگیری از اعتیاد علاوه بر آموزش‌های لازم از طریق کارشناسان سازمان و نیز مراکز مشاوره و طرح آگاه‌سازی بر اساس تفاهم‌نامه‌های بین بخشی با سایر ادارات ۹ مرکز سرپایی درمان و بازتوانی اعتیاد و ۲ مرکز اقامتی میان‌مدت به‌منظور حل مشکلات بیماران اعتیاد فعال است خاطرنشان کرد: در سال گذشته در این حوزه ۷۰۰ بیمار به مراکز بیماران اعتیاد مراجعه کردند که مبلغی قریب به ۶۰ میلیون ریال پرداخت‌شده است.

حق جو با اشاره به فعالیت‌ها و خدمات انجام‌شده در حوزه معاونت مشارکت‌های مردمی و اشتغال یادآور شد: در سال گذشته ۲۰ میلیارد ریال اعتبار تسهیلات قرض‌الحسنه خوداشتغالی به ۱۹۵ خانواده تحت پوشش سازمان بهزیستی در شهرستان پرداخت شد که از این حیث توانستیم ۱۰۰ خانواده مستمری‌بگیر را از چرخه حمایت مستمر خارج کنیم.

وی بابیان این‌که در سال جاری ۱۰ میلیارد ریال اعتبار تسهیلات قرض‌الحسنه خوداشتغالی ابلاغ‌شده است تصریح کرد: در زمینه مشارکت‌های نقدی جمع‌آوری‌شده بهزیستی و مؤسسات وابسته در ۶ ماهه نخست امسال ۳ میلیارد و ۵۱۳ میلیون ریال به‌صورت نقدی و ۴ میلیارد و ۳۶۹ میلیون ریال به‌صورت کمک‌های غیر نقدی جمع‌آوری‌شده است.

رئیس بهزیستی کاشمر کمک به ساخت و خرید مسکن مددجویان را یکی دیگر از طرح‌های در دست اجرای بخش مشارکت‌های مردمی عنوان کرد و یادآور شد: در ۶ ماهه نخست امسال ۸۱۰ میلیون ریال به ۱۱ خانواده تحت پوشش پرداخت‌شده است که امیدواریم این طرح تا پایان اجرای تعهداتی که ایجادشده ادامه یابد و از این طریق بخشی از مشکلات جدی مددجویان در زمینه تأمین مسکن مرتفع شود.

 

دیدگاه خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.